Kierowcy z niepełnosprawnością – przepisy

0
45
Kierowcy z niepełnosprawnością
Prawo jazdy daje osobie z niepełnosprawnością duże poczucie niezależności.

Kierowcy z niepełnosprawnością stanowią coraz większy procent uczestników ruchu drogowego. Możliwość kierowania pojazdem zapewnia im przede wszystkim poczucie niezależności. Jak wyglądają obecne przepisy w zakresie uzyskania prawa jazdy przez kandydata? 

Kierowcy z niepełnosprawnością – obowiązki kandydata 

Z definicji wiemy, że niepełnosprawność to stan, w którym dana osoba całkowicie, bądź w znacznym stopniu nie ma możliwości wykonywania codziennych czynności. Wielu osobom nadal wydaje się, że osoba z niepełnosprawnością nie jest w stanie samodzielnie prowadzić pojazdu. Obecny postęp technologii umożliwia jednak tę umiejętność, i to w przypadku coraz bardziej złożonych dysfunkcji. Niemniej jednak należy w tym wypadku spełniać kilka określonych warunków. Po pierwsze osoba z niepełnosprawnością musi mieć dwie sprawne kończyny, z czego jedna z nich to ręka. Ponadto należy: 

  • – uzyskać orzeczenie względem braku przeciwwskazań do prowadzenia auta;
  • – w urzędzie miejskim złożyć niezbędną dokumentację – dowód osobisty, zdjęcie oraz orzeczenie od lekarza; 
  • – w formie elektronicznej złożyć Profil Kandydata na Kierowcę;
  • – ukończyć teoretyczny i praktyczny kurs prawa jazdy; 

W wielu przypadkach niezbędne jest odpowiednie przystosowanie pojazdu. W tym wypadku wiadomo, że kierowca nie może stanowić żadnego zagrożenia dla siebie oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. 

Kierowcy z niepełnosprawnością – obecne przepisy

Kierowcy z niepełnosprawnością – przeciwwskazania 

Kandydat na kierowcę obowiązkowo musi przejść badania lekarskie. Samo orzeczenie o niepełnosprawności nie jest wystarczające bowiem należy w tym wypadku wykluczyć dodatkowe schorzenia, które często nie są zawarte w orzeczeniu. W tym wypadku wykluczone będą osoby m.in. z chorobami przewlekłymi, wadami wzroku czy zaburzeniami psychicznymi. Są też dolegliwości które dają podejrzenie ewentualnego rozwoju. Wówczas wtedy lekarz może przyznać zaświadczenie na określony czas, po którym należy ponownie wykonać badania lekarskie. Sam samochód dla kierowcy z niepełnosprawnością musi być odpowiednio przystosowany, w zależności od dysfunkcji. Jednym z najczęstszych, koniecznych warunków jest automatyczna skrzynia biegów. Pojazd musi być tak skonstruowany, by w szczególnych sytuacjach można było nim sterować jedną ręką. Niektóre samochody wyposażone są w mechanizm umożliwiający ręczne sterowanie gazem i hamulcem. Wiele szkół prawa jazdy nie jest wyposażonych w tego typu auta. W tej sytuacji kandydaci na kierowców mogą np. dostarczyć własny samochód. 

Kierowcy z niepełnosprawnością – obecne przepisy

Kierowcy z niepełnosprawnością – gdzie uczyć się jazdy? 

Po uregulowaniu wstępnych formalności kandydaci muszą wybrać Ośrodek Szkolenia dla Kierowców. Tam z kolei czeka na nich 30 godzin zajęć teoretycznych i tyle samo zajęć praktycznych. W tym wypadku przyswajanie wiedzy może odbywać się w indywidualnym tempie. Bardzo ważny jest odpowiedni wybór ośrodka, który faktycznie pomoże zdobyć niezbędne umiejętności. Co więcej, w niektórych z nich w razie potrzeby można wykupić dodatkowe zajęcia praktyczne. W dużych ośrodkach jest także większe prawdopodobieństwo, iż będą one posiadać przystosowane do określonych potrzeb auta. Po szkoleniu następuje obowiązkowy egzamin z części teoretycznej. Warto dodać, że kandydaci z niepełnosprawnością zdają je na identycznych zasadach, co osoby pełnosprawne. Rzecz jasna różnice pojawiają się w momencie egzaminu praktycznego. Kierowcy z niepełnosprawnością posiadają także uprawnienia do karty parkingowej. Mogą nie stosować się także do określonych znaków drogowych, np. strefy ograniczonego postoju czy zakazu ruchu w obu kierunkach. 

Kierowcy z niepełnosprawnością – obecne przepisy

Kierowcy z niepełnosprawnością – koszty i dofinansowania 

W przypadku opłat należy uiścić je oddzielnie zarówno za egzamin, jak i samo wydanie prawa jazdy. Kierowcy z niepełnosprawnością, którzy planują zdać egzamin na prawo jazdy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd”. Wsparcie finansowe dotyczy także dostosowania samochodu. Program realizowany jest w ramach działalności PFRON. Wniosek można złożyć elektronicznie poprzez stronę internetową, wcześniej sprawdzając określone kryteria. Uczący się zwolnieni są z opłat, gdy egzamin przeprowadzony jest przy użyciu dostosowanego samochodu. Niekiedy kandydaci wypożyczają odpowiednio przystosowane auto. Posiadanie prawa jazdy dla osoby z niepełnosprawnością wiąże się z ogromną niezależnością. Zanim jednak to nastąpi, musi pokonać szereg trudności, np. wynajem pojazdu czy znalezienie ośrodka szkoleniowego, nierzadko znacznie oddalonego od miejsca zamieszkania. Dlatego tak ważne jest, by przyszli kierowcy mogli korzystać z różnych form wsparcia.

Foto: Pexels.com, Wikimedia Commons

Przeczytaj także: Auto dla osoby z niepełnosprawnością