Jak niepełnosprawni mogą szukać pracy?

413

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Osoba niepełnosprawna na maturze - Biały, młody mężczyzna pracuje na laptopie.
osoba niepełnosprawna na maturze może liczyć na dostosowanie egzaminu do swoich potrzeb

Obecnie poszukiwanie zatrudnienia to początek drogi do usamodzielnienia się i uzyskania niezależności finansowej. Jak niepełnosprawni mogą szukać pracy?

Wiele osób z niepełnosprawnością posiada odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Po ukończeniu szkoły często myślą o znalezieniu pracy. Na początku muszą podjąć decyzję, w jakim zawodzie chcą pracować. Powinni też zastanowić się nad tym, czy wybrana praca ma mieć charakter zdalny, stacjonarny czy hybrydowy. Ten ostatni aspekt zwykle zależy od ich mobilności. Następnym krokiem jest napisanie dobrego CV i listu motywacyjnego. Te dokumenty aplikacyjne są ważnym elementem uczestnictwa w procesie rekrutacji. To z nich pracodawca ma się dowiedzieć, jakie umiejętności, wykształcenie i kwalifikacje posiada dana osoba. Często niepełnosprawni zastanawiają się, czy pisać o swoich ograniczeniach. Zdaniem ekspertów warto to robić, jednak nie należy kłaść na fakt niepełnosprawności zbyt dużego nacisku. Należy za to postawić na swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności i dobre cechy charakteru.

Jak niepełnosprawni mogą szukać pracy? – Poszukiwanie ogłoszeń

Bogatym źródłem ofert pracy jest Internet. Łatwo tu znaleźć ogłoszenia dla niepełnosprawnych poszukujących pracy. Najwięcej można znaleźć na portalach specjalizujących się w tematyce rekrutacyjnej. Należą do nich: Indeed, Jooble.pl, Gowork.pl i Pracuj.pl. Dużo ofert pracy dla niepełnosprawnych znajduje się również w serwisach ogłoszeniowych tj. Olx.

Innymi miejscami, w których pracodawcy publikują swoje ogłoszenia są portale dla niepełnosprawnych. Poza ofertami można tam znaleźć różnego rodzaju porady dla osób z niepełnosprawnością. Na rynku działają również agencje pośrednictwa pracy, których klientami są przedsiębiorcy chcący zatrudnić takich pracowników. Na ich stronach internetowych niepełnosprawni mogą znaleźć ogłoszenia. Mają także możliwość przesłania dokumentów aplikacyjnych. Po ich otrzymaniu agencja pośrednictwa pracy może zaproponować pracodawcy określonych pracowników.

Równie dużym powodzeniem wśród niepełnosprawnych szukających pracy są portale społecznościowe. Do najczęściej wykorzystywanych należy Facebook. Znajdują się tutaj grupy dla osób niepełnosprawnych poszukujących pracy i pracodawców oferujących możliwość ich zatrudnienia.

Pomoc organizacji pozarządowych

Osobom niepełnosprawnym w poszukiwaniu pracy często pomagają różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia. Do ich zadań należy aktywizacja zawodowa obejmująca nie tylko pomoc niepełnosprawnym w znalezieniu pracy. Polega ona także na organizowaniu kursów i szkoleń przygotowujących do wykonywania konkretnych zadań. Jak niepełnosprawni mogą szukać pracy? Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na poradnictwo zawodowe i pomoc psychologiczną. Organizacje pozarządowe często współpracują z urzędami pracy, organizując staże zawodowe. Niepełnosprawni mogą również poznać, jak napisać CV i list motywacyjny oraz dobrze zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Skorzystanie z pomocy stowarzyszenia lub fundacji jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla wchodzących na rynek pracy po raz pierwszy. Osoby takie posiadają zwykle wykształcenie i umiejętności, ale brak im doświadczenia zawodowego. Dla nich efektywne szukanie pracy i jej znalezienie może być większym problemem. Uzyskanie porady i skorzystanie z oferty szkoleń okaże się w tej sytuacji pomocne.

Zakłady pracy chronionej i otwarty rynek

Osoby niepełnosprawne łatwo mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach pracy chronionej. Do przedsiębiorstw tych należą również zakłady aktywności zawodowej i spółdzielnie socjalne. Są one zwykle dostosowane do potrzeb pracowników ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Ich właściciele dbają o likwidację barier architektonicznych oraz przygotowywanie stanowisk pracy do indywidualnych potrzeb zatrudnianych pracowników. Dostosowywane są ponadto korytarze, pomieszczenia, łazienki i przejścia.

Jak niepełnosprawni mogą szukać pracy? Wielu niepełnosprawnych poszukuje pracy także na otwartym rynku. Korzystając z Internetu lub innych źródeł informacji, mogą oni znaleźć zatrudnienie poza zakładami pracy chronionej. Dzieje się tak, gdyż coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zatrudnianie niepełnosprawnych pracowników. Niestety, nadal w wielu firmach dużo większe szanse na zatrudnienie mają w pełni sprawni kandydaci. Jeżeli jednak osoba niepełnosprawna znajdzie taką pracę, może liczyć na większe możliwości rozwoju i osiągania wyższego wynagrodzenia.

Jak niepełnosprawni mogą szukać pracy? – CV i list motywacyjny

Poszukiwanie potencjalnych pracodawców i ofert pracy to dopiero początek drogi do uzyskania zatrudnienia. Warto pamiętać, by stworzyć dokumenty aplikacyjne – list motywacyjny i CV. Muszą one zawierać informacje mające zachęcić pracodawcę do zatrudnienia konkretnego pracownika. Należy za to wspomnieć w nich nie tylko o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i kwalifikacjach. Dobrą praktyką będzie wymienienie pozytywnych cech charakteru i kompetencji miękkich przydatnych w przyszłej pracy. Może to być radzenie sobie ze stresem, dobra organizacja czasu pracy czy umiejętność szybkiego uczenia się. W dokumentach aplikacyjnych warto również pisać o dodatkowych uprawnieniach tj. certyfikaty czy prawo jazdy. CV ma przekonać pracodawcę do konkretnego pracownika. Zadaniem listu motywacyjnego jest natomiast sprawienie, by przedsiębiorca wiedział, dlaczego ta osoba jest najlepszym kandydatem na wybrane stanowisko. Jeśli przyszły pracodawca jest otwarty na niepełnosprawnych pracowników, można poinformować go o posiadanej dysfunkcji. Należy jednak największy nacisk położyć na doświadczenie, umiejętności i cechy przemawiające na swoją korzyść.

Jak niepełnosprawni mogą szukać pracy? – Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest ostatnim elementem procesu rekrutacji, przez który przechodzi potencjalny pracownik. To po niej pracodawca zwykle podejmuje ostateczną decyzję co do jego zatrudnienia. Rozmowa kwalifikacyjna z niepełnosprawnym nie różni się znacząco od spotkania ze zdrowym kandydatem. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Zwykle pracodawcy boją się zadawać pytań związanych z niepełnosprawnością. Warto samemu im wyjaśnić, dlaczego dana dysfunkcja nie wpływa na jakość wykonywanej pracy. Nie wolno jednak zapominać o przyznaniu, z jakimi zadaniami niepełnosprawność nie pozwoli się zmierzyć. Powinno się mówić szczerze o swoich możliwościach i ograniczeniach. Dzięki temu pracodawca będzie mógł stworzyć sobie pełny obraz kandydata. Wielu niepełnosprawnych nie potrafi przedstawić swoich dobrych stron. Uważają, że budząc w rozmówcy litość, uzyskają większą szansę na otrzymanie zatrudnienia. Taka strategia zwykle przynosi przeciwny efekt. Należy unikać również postawy zbyt agresywnej i roszczeniowej. Tacy potencjalni pracownicy również nie przekonają rekruterów i pracodawców.

Jak niepełnosprawni mogą szukać pracy? – Krótkie podsumowanie

Osoby niepełnosprawne w dzisiejszych czasach z powodzeniem mogą szukać pracy. Portale ogłoszeniowe i społecznościowe sprawiają, że różni pracodawcy mogą na nich umieszczać swoje oferty. Niepełnosprawni mają możliwość poszukiwania pracy na otwartym rynku, a także w organizacjach pozarządowych, zakładach aktywności zawodowej i spółdzielniach socjalnych. Muszą jedynie znać swoje możliwości i wiedzieć, jaki zawód zamierzają wykonywać. Kolejnym krokiem jest stworzenie dokumentów aplikacyjnych i wysłanie ich do wielu potencjalnych pracodawców. Warto wysyłać CV, korzystając z ofert pracy dostępnych na różnego rodzaju portalach, stronach agencji pośrednictwa pracy i witrynach przedsiębiorstw. Nie należy się zrażać, bo nawet osoby w pełni sprawne często starają się o pracę przez dłuższy czas. Kiedy już potencjalny pracodawca wyrazi chęć spotkania się na żywo lub online, warto solidnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Kreator CV w serwisie Canva

Jeśli jesteś pracodawcą i chcesz wiedzieć, jak skorzystać na zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej, obejrzyj ten film.

Może Cię także zainteresować artykuł opisujący pomysły na wypoczynek osoby niepełnosprawnej.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia