Słynni niepełnosprawni, którzy inspirują świat

1450

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Naukowcy, artyści, sportowcy, mówcy motywacyjni… Dziś w świecie mediów osoby z niepełnosprawnościami coraz mniej strącane są na margines. Ich osiągnięcia i przemyślenia stają się autorytetem dla całego świata. Słynni niepełnosprawni, to także reprezentanci naszego kraju, z których możemy być dumni. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej! 

Janina Ochojska

Słynni niepełnosprawni w naszym kraju to duma dla społeczeństwa. Janina Ochojska to polska działaczka humanitarna, a także posłanka do Parlamentu Europejskiego IX Kadencji. Założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, która działa oficjalnie od 1994 roku (od 1998 roku ma swoją siedzibę w Polsce). We wczesnym dzieciństwie zdiagnozowano u niej chorobę Heinego-Medina (inaczej polio). W 2019 roku wyznała, że choruje na raka piersi. Mimo to działaczka żyje bardzo aktywnie. Już w połowie lat 80-tych poznała piękno pomocy humanitarnej. Dziś PAH pomaga ofiarom największych kataklizmów w ponad 44 krajach. W ramach działalności PAH-u powstał m.in. program Pajacyk, który w ramach swojego istnienia przekazał ponad 10 milionów posiłków w polskich szkołach. 

Janina Ochojska to stała się prawdziwym symbolem Polskiej Akcji Humanitarnej.

Stephen Hawking

Prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych naukowców na świecie. Jako młody mężczyzna (21 lat) dowiedział się, że choruje na stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Pomimo powolnego postępowania choroby z biegiem lat Hawking doznał paraliżu całego ciała. W ostatnich kilkudziesięciu latach życia mógł porozumiewać się wyłącznie za pomocą syntezatora mowy. Pomimo pogłębiającej się niepełnosprawności sławny naukowiec regularnie publikował książki i opracowania, zgłębiając m.in. teorie Wielkiego Wybuchu, oraz tajemnice czarnych dziur. Ma również na swoim koncie lot w przestrzeń kosmiczną. Stephen Hawking zmarł w 2018 roku w wieku 76 lat.

Naukowiec Stephen Hawking stał się taką ikoną, że w 2014 roku doczekał się swojego filmu pt. „Teoria wszystkiego”.

Stevie Wonder

I Just Called to say I love you – kto z nas nie zna tego utworu… Stevie Wonder bynajmniej nie jest artystą jednej piosenki. Dowodem może być chociażby fakt, że jest jednym z rekordowych zdobywców nagród Grammy (22 statuetki!). Słynny niepełnosprawny muzyk inspiruje się wieloma gatunkami muzycznymi powoduje, że jest jednym z najbardziej cenionych artystów w branży muzycznej. Dowodem jest chociażby współpraca z największymi gwiazdami muzyki rozrywkowej. Stevie Wonder jest niewidomy od urodzenia w wyniku nadmiaru tlenu w inkubatorze.

Nick Vujicic

Niepełnosprawny australijski ewangelizator i mówca motywacyjny. Autor licznych publikacji w tym książki Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń. Jego wykłady na temat niepełnosprawności, motywacji i wiary w Boga przyciągają milionową widownię na całym świecie. Nick Vujicić urodził się z zespołem tetra-amelia (całkowity wrodzony brak kończyn). Prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec czwórki dzieci.

Natalia Partyka

Słynni niepełnosprawni osiągają również niemałe sukcesy w sporcie. Natalia Partyka to polska tenisistka stołowa. Czterokrotna mistrzyni paraolimpijska. Słynna niepełnosprawna sportsmenka z powodzeniem rywalizuje także z zawodniczkami pełnosprawnymi (trzykrotnie uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich). Natalia Partyka urodziła się bez prawego przedramienia. Obecnie zajmuje 59. miejsce w światowym, 31. w Europejskim i 2. w narodowym rankingu Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego. 

Czytaj także: Praca zdalna osób z niepełnosprawnością

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia