Aktorzy z niepełnosprawnościami, którzy zrobili światowe kariery

1195

Jedni nie pozwolili, aby ich niepełnosprawność stanęła im na drodze do kariery aktorskiej, inni uczynili z niej atut pozwalający wcielić się w charakterystyczne, pamiętne role, niemożliwe do odegrania dla zupełnie zdrowych aktorów. Oto niepełnosprawni aktorzy, którzy dzięki swojemu talentowi zyskali status celebrytów!

Niepełnosprawni aktorzy – największe legendy

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych niepełnosprawnych aktorów jest z pewnością urodzony w 1965 roku Chris Burke. Sławę przyniosła mu rola Corky’ego Tatchera w amerykańskim serialu „Dzień za dniem”. Była to bodaj pierwsza tak popularną produkcją naświetlająca problem akceptacji i integracji osób z zespołem Downa. Burke jest obecnie ambasadorem dobrej woli organizacji National Down Syndrome Society. Innym wybitnym aktorem jest urodzony w 1970 roku cierpiący na dysplazję kręgosłupowo-nasadową Warwick Davis. Karierę filmową zaczął od roli Wicketa w filmie „Gwiezdne Wojny” George’a Lucasa. Popularność przyniosła mu zaś tytułowa rola w filmie „Willow”. Davis ma na koncie wiele znaczących ról, m.in. w filmach „Karzeł”, „Podróże Guliwera”, „Autostopem przez galaktykę” czy w serii o Harrym Potterze. Od 1991 roku jest szczęśliwym mężem, ma też trójkę dzieci.

niepełnosprawni aktorzy
Od lewej: Peter Dinklage, Warwick Davis i Chris Burke / fot. Wikimedia Commons

W świadomości wielu widzów chyba najbardziej znanym niepełnosprawnym aktorem naszych czasów jest niezwykle utalentowany Peter Dinklage. Urodzony w 1969 roku Amerykanin wcielił się w jedną z najbardziej charakterystycznych serialowych postaci, oczywiście mowa o cynicznym Tyrionie Lannisterze z „Gry o Tron”. Od urodzenia aktor cierpi na achondroplazję. Dinklage aktorstwem zajmuje się od dziecka, skończył też Królewską Akademię Sztuk Dramatycznych w Londynie i Walijską Szkołę Muzyczną. Na koncie ma kilkadziesiąt ról w filmach, serialach i teledyskach. Wspomnijmy chociażby tak wielkie produkcje jak „Avengers: Wojna bez granic” czy „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”. Na uwagę zasługują też występy aktora a w bardziej ambitnych filmach, np. „Peter Small Is Dead” z 2010 roku. W 2005 roku Dinklage wziął ślub z aktorką Ericą Schmidt, a w 2011 urodziła im się córka Zelig.

Uznani artyści i wschodząca gwiazda

Dobrze znanym aktorem jest też urodzony w 1975 roku Francuz marokańskiego pochodzenia, Jamel Debbouze. W wypadku samochodowym stracił władzę w prawym ramieniu. Zagrał w wielu francuskich komediach i dramatach, m.in. kultowej „Amelii” czy w serii o Asteriksie i Obeliksie. Warto wspomnieć też o nieżyjącym już, urodzonym w 1975 roku australijskim aktorze Quentinie Kenihanie. Cierpiał on na wrodzoną łamliwość kości. Pamiętamy go wyrazistej z roli Corpusa Collossusa w filmie „Mad Max: Na drodze gniewu”. Aktor zmarł w 2018 roku, prawdopodobnie z powodu ataku astmy. Godnym uwagi niepełnosprawnym aktorem młodego pokolenia jest RJ Mitte, urodzony w 1992 roku z lekkim porażeniem mózgowym. Popularność zdobył dzięki serialowi „Breaking Bad”, w którym zagrał Waltera White’a Juniora. Od czasu emisji serialu w 2013 roku zagrał w dziewięciu filmach różnych gatunków, m.in. w thrillerze „Zanosi się na burzę”, dramacie „Podział czasu” czy komedii romantycznej „Za humor i Sunny”.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

aktorzy
Od lewej: Jamel Debbouze, Quentin Kenihan i RJ Mitte / fot. Wikimedia Commons