Aktorzy z niepełnosprawnościami, którzy zrobili światowe kariery

1529

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jedni nie pozwolili, aby ich niepełnosprawność stanęła im na drodze do kariery aktorskiej, inni uczynili z niej atut pozwalający wcielić się w charakterystyczne, pamiętne role, niemożliwe do odegrania dla zupełnie zdrowych aktorów. Oto niepełnosprawni aktorzy, którzy dzięki swojemu talentowi zyskali status celebrytów!

Niepełnosprawni aktorzy – największe legendy

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych niepełnosprawnych aktorów jest z pewnością urodzony w 1965 roku Chris Burke. Sławę przyniosła mu rola Corky’ego Tatchera w amerykańskim serialu „Dzień za dniem”. Była to bodaj pierwsza tak popularną produkcją naświetlająca problem akceptacji i integracji osób z zespołem Downa. Burke jest obecnie ambasadorem dobrej woli organizacji National Down Syndrome Society. Innym wybitnym aktorem jest urodzony w 1970 roku cierpiący na dysplazję kręgosłupowo-nasadową Warwick Davis. Karierę filmową zaczął od roli Wicketa w filmie „Gwiezdne Wojny” George’a Lucasa. Popularność przyniosła mu zaś tytułowa rola w filmie „Willow”. Davis ma na koncie wiele znaczących ról, m.in. w filmach „Karzeł”, „Podróże Guliwera”, „Autostopem przez galaktykę” czy w serii o Harrym Potterze. Od 1991 roku jest szczęśliwym mężem, ma też trójkę dzieci.

niepełnosprawni aktorzy
Od lewej: Peter Dinklage, Warwick Davis i Chris Burke / fot. Wikimedia Commons

W świadomości wielu widzów chyba najbardziej znanym niepełnosprawnym aktorem naszych czasów jest niezwykle utalentowany Peter Dinklage. Urodzony w 1969 roku Amerykanin wcielił się w jedną z najbardziej charakterystycznych serialowych postaci, oczywiście mowa o cynicznym Tyrionie Lannisterze z „Gry o Tron”. Od urodzenia aktor cierpi na achondroplazję. Dinklage aktorstwem zajmuje się od dziecka, skończył też Królewską Akademię Sztuk Dramatycznych w Londynie i Walijską Szkołę Muzyczną. Na koncie ma kilkadziesiąt ról w filmach, serialach i teledyskach. Wspomnijmy chociażby tak wielkie produkcje jak „Avengers: Wojna bez granic” czy „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”. Na uwagę zasługują też występy aktora a w bardziej ambitnych filmach, np. „Peter Small Is Dead” z 2010 roku. W 2005 roku Dinklage wziął ślub z aktorką Ericą Schmidt, a w 2011 urodziła im się córka Zelig.

Uznani artyści i wschodząca gwiazda

Dobrze znanym aktorem jest też urodzony w 1975 roku Francuz marokańskiego pochodzenia, Jamel Debbouze. W wypadku samochodowym stracił władzę w prawym ramieniu. Zagrał w wielu francuskich komediach i dramatach, m.in. kultowej „Amelii” czy w serii o Asteriksie i Obeliksie. Warto wspomnieć też o nieżyjącym już, urodzonym w 1975 roku australijskim aktorze Quentinie Kenihanie. Cierpiał on na wrodzoną łamliwość kości. Pamiętamy go wyrazistej z roli Corpusa Collossusa w filmie „Mad Max: Na drodze gniewu”. Aktor zmarł w 2018 roku, prawdopodobnie z powodu ataku astmy. Godnym uwagi niepełnosprawnym aktorem młodego pokolenia jest RJ Mitte, urodzony w 1992 roku z lekkim porażeniem mózgowym. Popularność zdobył dzięki serialowi „Breaking Bad”, w którym zagrał Waltera White’a Juniora. Od czasu emisji serialu w 2013 roku zagrał w dziewięciu filmach różnych gatunków, m.in. w thrillerze „Zanosi się na burzę”, dramacie „Podział czasu” czy komedii romantycznej „Za humor i Sunny”.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

aktorzy
Od lewej: Jamel Debbouze, Quentin Kenihan i RJ Mitte / fot. Wikimedia Commons

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia