Edukacja uczniów z niepełnosprawnością

267

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Poziom wykształcenia uczniów z niepełnosprawnością rośnie z roku na rok. Dziś celem każdej uczelni jest dostosowanie swojej infrastruktury do potrzeb osób z różnego typu dysfunkcjami. Jednak jak wiemy, edukacja to nie tylko studia, ale i wszystko to, co dzieje się przed nimi. A tu niestety nadal pojawiają się kręte drogi utrudniające przede wszystkim dostęp do prawidłowej edukacji. W czym jest największy problem? 

Szkoła – edukacja uczniów z niepełnosprawnością 

W latach 80 w Polsce zaczęto kłaść silny nacisk na rehabilitację społeczną, jak i zawodową osób z niepełnosprawnością. Wcześniej ich życie toczyło się głównie w domu. Powstały tzw. szkoły integracyjne, w których dzieci niepełnosprawne uczą się razem z pełnosprawnymi. Celem takiej szkoły jest nie tylko równy dostęp do edukacji dla wszystkich dzieci, ale też integracja społeczna pomiędzy nimi. Niestety jest wiele przypadków, w których dziecko z niepełnosprawnością nie może regularnie uczęszczać na zajęcia. W odpowiedzi na ten problem powstało nauczanie indywidualne, które polega na odbywaniu się zajęć w domu ucznia, w określonych godzinach (innych, niż w tradycyjnym planie lekcji). 

Szanse – edukacja uczniów z niepełnosprawnością 

Indywidualny tok nauczania daje pełen komfort w kwestii ewentualnych zaległości. Uczeń w czasie edukacji przyswaja ją w swoim trybie. Ten rodzaj nauki ma jednak swoje minusy.  Po pierwsze – mniejsza jest ilość godzin na każdy przedmiot, co automatycznie odbiera nauczycielom szanse na przekazanie maksymalnej ilości wiedzy. Z kolei uczeń odczuwa to głównie w czasie egzaminów końcowych, gdzie otrzymuje identyczny zestaw pytań, co reszta dzieci. Często pojawia się problem trafienia na zadanie z działu, którego nie zdążył przerobić. W konsekwencji na starcie otrzymuje nierówne szanse na pozytywne zdanie egzaminu. Kolejna kwestia to izolacja osób z niepełnosprawnością przy indywidualnym nauczaniu. Uczeń formalnie ,,przypisany” jest do danej klasy. W skrajnych przypadkach zdrowi uczniowie nigdy nie poznają swoich niepełnosprawnych kolegów. 

Relacje – Edukacja uczniów z niepełnosprawnością 

Uniwersalnym rozwiązaniem okazał się pomysł, w którym dziecko w czasie całego roku szkolnego samo decyduje, czy dane zajęcia odbywać w murach szkolnych, czy indywidualnie w domu (wszystko to na wniosek rodziców do dyrektora szkoły). Należy mieć tylko nadzieje, że władze sprawujące opiekę nad edukacją w Polsce nie będą cofać się do lat przeszłych. Dzięki temu edukacja uczniów z niepełnosprawnością będzie kierować równe szanse nie tylko w toku nauczania, ale i relacji społecznych. 

Praktyka – edukacja uczniów z niepełnosprawnością 

A jak wygląda sytuacja uczniów z niepełnosprawnością intelektualną? Tu, oprócz typowych umiejętności poznawczych jak czytanie czy liczenie, kładzie się silny nacisk na kształtowanie umiejętności społecznych. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną często wykazują zdolności manualne, co otwiera im furtki na ścieżce zawodowej, np. we florystyce czy tworzeniu rękodzieł. 

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/03/aktywnosc-zawodowa-osob-z-niepelnosprawnoscia/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia