Aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnością

345

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nie bez kozery mówi się o aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością jako o formie rehabilitacji. Praca zawodowa to dla nich źródło dochodu, ale i niezależności. Dzięki temu niepełnosprawni pracownicy stają się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego. Komfort pracy osób z niepełnosprawnością zależy od kilku istotnych czynników. Warto je znać. 

Akceptacja osób z niepełnosprawnością 

Każdego roku wśród potencjalnych pracodawców spada przekonanie, że pracowników z niepełnosprawnością cechuje niska wydajność. Świadczą o tym, chociażby regularnie pojawiające się zakłady pracy chronionej. Niezależność zawodowa, w tym samodzielne zaspokojenie podstawowych jest szczególnie ważne wśród osób z niepełnosprawnością ruchu. Dzięki pracy czują, że mogą kierować swoim życiem nawet w przypadku wielu ograniczeń fizycznych. Jeśli mówimy o aktywności zawodowej jako rehabilitacji, to należy tu wziąć pod uwagę przede wszystkim aspekt społeczny. Ten pojawia się już na etapie rekrutacji, prowadząc pracownika przez całą ścieżkę zawodowej kariery. 

Pracodawcy wobec osób z niepełnosprawnością 

Komfort pracy osób z niepełnosprawnością to także prawidłowa relacja z pracodawcą. Świadomość kompetencji automatycznie podnosi wydajność pracownika. Bardzo ważne jest zaspokojenie tych potrzeb wobec obu stron. Poprawna relacja pracodawcy z niepełnosprawnym pracownikiem, to umiejętność dostrzegania mocnych stron, ale i swoboda w zwracaniu uwagi na błędy. W tym względzie największe zagrożenia to dyskryminacja i litość. Ta pierwsza objawia się w ograniczaniu możliwości awansu zawodowego mimo posiadanych kompetencji. W przypadku litości chodzi o obawę przed pokazaniem błędów osobie niepełnosprawnej. Wówczas brak świadomości hamuje możliwość rozwoju zawodowego. 

Stanowiska pracy osób z niepełnosprawnością 

Przystosowanie stanowisk pracy nie tylko gwarantuje jej komfort. Nie stanowi również źródła pojawiania się dodatkowych dolegliwości. Miejsca pracy powinny być szczególnie przemyślane w przypadku osób niesprawnych ruchowo. Szersze przejścia, brak progów, śliskiego podłoża – to tylko niektóre z podstawowych wskazówek. Należy pamiętać, że niepełnosprawność ruchu to nie tylko poruszanie się na wózku. To także schorzenia kręgosłupa, brak kończyn czy niedowłady (konieczność poruszania się o kuli). Należy zapewnić swobodę pracy przy komputerze (odpowiednio dopasowane krzesło i wysokość biurka). Oprócz tego pracownik z niepełnosprawnością musi mieć swobodny dostęp do szafek i półek. W niektórych przypadkach może wystąpić konieczność zastosowania dodatkowych podnośników, krzeseł rehabilitacyjnych, specjalistycznych siedzisk. Pracodawca może skorzystać z tzw. pomocy technicznej. Jest to pakiet dodatkowych udogodnień w środowisku pracy, wspierające rehabilitacja zawodową. Takie formy pomocy są dofinansowywane – m.in. ze środków PFRON. 

Dostosowanie stanowisk pracy w żadnym stopniu nie powinny zniechęcać pracodawcy do zatrudniania niepełnosprawnych pracowników każdy pracownik z niepełnosprawnością, zgłaszając swoją aplikację, posiada szereg kompetencji, które zwyczajnie warto wykorzystać. 

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/02/wsparcie-dla-osoby-z-niepelnosprawnoscia/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia