Szlachetna Paczka w czasie pandemii

321

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przez prawie 20 lat Szlachetna Paczka pomogła tysiącom rodzin w całej Polsce. 14 listopada zostanie otwarta baza Rodzin dla Darczyńców. Niestety, pandemia koronawirusa nie ułatwia życia – zarówno potrzebującym, jak i tym, co chcą pomagać. W całej Polsce brakuje ok. 4 tysięcy wolontariuszy. Jak wygląda ich praca w czasie pandemii? Czy pomimo trudnej sytuacji można mądrze pomóc tym, którzy najbardziej nas potrzebują?

Szlachetna Paczka – idea mądrej pomocy

Najpierw krótkie przypomnienie, czym jest Szlachetna Paczka. To ogólnopolski projekt organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Jego celem jest przede wszystkim materialna i mentalna pomoc osobom w potrzebie. Każdego roku wolontariusz w trakcie bezpośrednich spotkań z rodzinami rozmawia o ich trudnej sytuacji, ustala wspólnie najważniejsze potrzeby. Na końcu decyduje, czy można zakwalifikować rodzinę do projektu. W przypadku pozytywnej decyzji wolontariusz tworzy opis swojej rodziny, który po otwarciu bazy danych jest widoczny dla potencjalnych Darczyńców. Gdy rodzina zostaje wybrana, Darczyńca kontaktuje się bezpośrednio z wolontariuszem, który się nią opiekuje. Wolontariusz doradza Darczyńcy, jak odpowiednio przygotować Paczkę pod faktyczne potrzeby danej rodziny. Warto dodać, że Darczyńcą wcale nie musi być jedna osoba – wręcz wskazane jest, by w przygotowanie Paczki mogła zaangażować się jak największą ilość osób. Przygotowana przez Darczyńcę paczka trafia do magazynu Szlachetnej Paczki w danym rejonie podczas Weekendu Cudów.

Szlachetna Paczka – jak pomagamy?

Na przestrzeni lat Szlachetną Paczkę wsparło wiele znanych osobistości, m.in. Anna i Robert Lewandowscy, piłkarze Realu Madryt, Ewa Chodakowska czy Para Prezydencka. Warto podkreślić także tzw. idee mądrej pomocy. Co to oznacza? Szlachetna Paczka pomaga przede wszystkim wyjść rodzinie z trudnej sytuacji, sprawiając jednocześnie, by sama „stanęła na nogi”. Organizatorzy podkreślają, że nie chcą pomagać „biedzie roszczeniowej”. Aby zostać wolontariuszem lub Darczyńcą, należy zalogować się na www.szlachetnapaczka.pl, a następnie dalej postępować zgodnie z instrukcją na stronie.

Szlachetna Paczka, a pandemia

Z powodu pandemii koronawirusa osobiste kontakty z rodzinami są maksymalnie ograniczone. Dlatego pomimo zgody i chęci, w tym roku Darczyńcy nie będą mogli spotkać się z rodzinami osobiście. Ponadto wolontariuszy obowiązuje w tym roku szereg zasad sanitarnych. Przed spotkaniem z rodziną mają obowiązek przeprowadzenia tzw. wywiadu zdrowotnego. Następnie Wolontariusz prosi rodzinę o zastosowanie się do zaleceń sanitarnych. W trakcie Weekendu Cudów wolontariusze mają obowiązek noszenia maseczek i częstej dezynfekcji rąk podczas pobytu na magazynie. To tylko niektóre z obowiązujących w tym roku wytycznych dotyczących współpracy w dobie pandemii.

Szlachetna Paczka – dlaczego warto pomóc?

Pandemia koronawirusa sieje prawdziwe spustoszenie. Ludzie stracili swoich bliskich, pracę, podupadli na zdrowiu. W wielu przypadkach rodziny, którym program zdążył już pomóc, w wyniku pandemii utraciły to, co udało im się zarobić przez rok pracy. Wracają tym samym do punktu wyjścia. I tu warto podkreślić, dlaczego wolontariusze są tak potrzebni.  Każdy z nich dostaje pod opiekę średnio 3-4 rodziny. Jedna osoba pomaga zatem ok. 12 osobom! Dlatego warto, byśmy pomimo uzasadnionych obaw, mogli wspólnie zakończyć ten trudny rok pięknym akcentem. A czy jest lepszy sposób, niż pomoc tym najbardziej potrzebującym? Wolontariusze – Szlachetna Paczka czeka na Was!

Foto: www.szlachetnapaczka.pl

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/09/znane-zwiazki-wsrod-osob-niepelnosprawnych/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia