Przez prawie 20 lat Szlachetna Paczka pomogła tysiącom rodzin w całej Polsce. 14 listopada zostanie otwarta baza Rodzin dla Darczyńców. Niestety, pandemia koronawirusa nie ułatwia życia – zarówno potrzebującym, jak i tym, co chcą pomagać. W całej Polsce brakuje ok. 4 tysięcy wolontariuszy. Jak wygląda ich praca w czasie pandemii? Czy pomimo trudnej sytuacji można mądrze pomóc tym, którzy najbardziej nas potrzebują?
Szlachetna Paczka – idea mądrej pomocy
Najpierw krótkie przypomnienie, czym jest Szlachetna Paczka. To ogólnopolski projekt organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Jego celem jest przede wszystkim materialna i mentalna pomoc osobom w potrzebie. Każdego roku wolontariusz w trakcie bezpośrednich spotkań z rodzinami rozmawia o ich trudnej sytuacji, ustala wspólnie najważniejsze potrzeby. Na końcu decyduje, czy można zakwalifikować rodzinę do projektu. W przypadku pozytywnej decyzji wolontariusz tworzy opis swojej rodziny, który po otwarciu bazy danych jest widoczny dla potencjalnych Darczyńców. Gdy rodzina zostaje wybrana, Darczyńca kontaktuje się bezpośrednio z wolontariuszem, który się nią opiekuje. Wolontariusz doradza Darczyńcy, jak odpowiednio przygotować Paczkę pod faktyczne potrzeby danej rodziny. Warto dodać, że Darczyńcą wcale nie musi być jedna osoba – wręcz wskazane jest, by w przygotowanie Paczki mogła zaangażować się jak największą ilość osób. Przygotowana przez Darczyńcę paczka trafia do magazynu Szlachetnej Paczki w danym rejonie podczas Weekendu Cudów.
Szlachetna Paczka – jak pomagamy?
Na przestrzeni lat Szlachetną Paczkę wsparło wiele znanych osobistości, m.in. Anna i Robert Lewandowscy, piłkarze Realu Madryt, Ewa Chodakowska czy Para Prezydencka. Warto podkreślić także tzw. idee mądrej pomocy. Co to oznacza? Szlachetna Paczka pomaga przede wszystkim wyjść rodzinie z trudnej sytuacji, sprawiając jednocześnie, by sama „stanęła na nogi”. Organizatorzy podkreślają, że nie chcą pomagać „biedzie roszczeniowej”. Aby zostać wolontariuszem lub Darczyńcą, należy zalogować się na www.szlachetnapaczka.pl, a następnie dalej postępować zgodnie z instrukcją na stronie.
Szlachetna Paczka, a pandemia
Z powodu pandemii koronawirusa osobiste kontakty z rodzinami są maksymalnie ograniczone. Dlatego pomimo zgody i chęci, w tym roku Darczyńcy nie będą mogli spotkać się z rodzinami osobiście. Ponadto wolontariuszy obowiązuje w tym roku szereg zasad sanitarnych. Przed spotkaniem z rodziną mają obowiązek przeprowadzenia tzw. wywiadu zdrowotnego. Następnie Wolontariusz prosi rodzinę o zastosowanie się do zaleceń sanitarnych. W trakcie Weekendu Cudów wolontariusze mają obowiązek noszenia maseczek i częstej dezynfekcji rąk podczas pobytu na magazynie. To tylko niektóre z obowiązujących w tym roku wytycznych dotyczących współpracy w dobie pandemii.
Szlachetna Paczka – dlaczego warto pomóc?
Pandemia koronawirusa sieje prawdziwe spustoszenie. Ludzie stracili swoich bliskich, pracę, podupadli na zdrowiu. W wielu przypadkach rodziny, którym program zdążył już pomóc, w wyniku pandemii utraciły to, co udało im się zarobić przez rok pracy. Wracają tym samym do punktu wyjścia. I tu warto podkreślić, dlaczego wolontariusze są tak potrzebni. Każdy z nich dostaje pod opiekę średnio 3-4 rodziny. Jedna osoba pomaga zatem ok. 12 osobom! Dlatego warto, byśmy pomimo uzasadnionych obaw, mogli wspólnie zakończyć ten trudny rok pięknym akcentem. A czy jest lepszy sposób, niż pomoc tym najbardziej potrzebującym? Wolontariusze – Szlachetna Paczka czeka na Was!
Foto: www.szlachetnapaczka.pl
Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/09/znane-zwiazki-wsrod-osob-niepelnosprawnych/