Niepełnosprawni a protesty antyaborcyjne

196

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nie trzeba podkreślać, ile emocji budzą ostatnie protesty przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. W całym kraju tysiące kobiet walczy o wolne prawo do decydowania o swoim życiu. A jaką rolę w tej sytuacji odgrywają niepełnosprawni? Jak istotny jest ich głos? Czy mają prawo ponownie czuć się spychanymi na margines? Warto poznać różne oblicza pozycji niepełnosprawnych w dobie debaty aborcyjnej.

Niepełnosprawni vs. życie

Przypomnijmy, że protesty społeczne w całej Polsce rozpoczęły się po wyroku wydanym 22 października przez Trybunał Konstytucyjny. Mówi on, że aborcja z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją. Niestety, w natężeniu krajowej, dyskusji często wypowiadane jest zdanie „kobieta powinna mieć prawo do aborcji, gdy dowiaduje się i o niepełnosprawności dziecka”. W przypadku protestów głośno mówi się o tzw. piekle kobiet. Osoby z niepełnosprawnością słysząc takie zdanie, również mają prawo, by wyrazić swoje niezadowolenie. Dlatego wielu z nich głośno mówi o tym, co ich boli, gdy słyszą takie słowa. I to nie tylko w przypadku typowo prawicowych poglądów. Tu nie chodzi o treść, ale przede wszystkim o formę tak radykalnych wypowiedzi.

Niepełnosprawni też protestują

Po drugiej stronie mamy argument, który precyzuje ten komunikat. Mianowicie, że kobieta powinna mieć prawo do aborcji w momencie świadomości nieuchronnej śmierci bądź stanu wegetatywnego dziecka. W przypadku osób niepełnosprawnych wręcz oczekuje się postawy sprzeciwiającej się krajowym protestom. Tymczasem, wielu z nich aktywnie bierze w nich udział. Skąd taka postawa? Niepełnosprawni, widząc protesty, zgodnie przyznają, że ich życie jest konsekwencją odważnych decyzji ich matek. To one zdecydowały o ich narodzinach – mając wybór, nie nakaz. Poza tym, do polskich władz kierują komunikat, że „dzieci” kiedyś, jak wszyscy ludzie, dorastają. A wtedy zaczynają się prawdziwe problemy…

Niepełnosprawni, a dorosłość

„Żeby umarło przede mną”, to książka autorstwa Jakuba Hołuba. Stanowi zbiór opowieści matek niepełnosprawnych dzieci. Zwierzeń, w których poruszane są przykłady osób z głębokimi niepełnosprawnościami, w tym intelektualnymi. Matki tych dzieci zdają sobie sprawę, że do końca życia będą wymagały pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Książka opisuje przede wszystkim codzienną walkę o każdą minutę życia, ból w przypadku straty dziecka, a także strach o jego życie w momencie śmierci rodzica. Dlatego wśród osób przeciwstawiających się ustawie antyaborcyjnej są także samotne matki czy żony porzucone przez mężów w sytuacji pojawienia się niepełnosprawnego dziecka. Z kolei sami niepełnosprawni pytają, czy władze wydające wyrok pomyślały o tym, co zrobić, by w przypadku śmierci najbliższych nie zostali oni pozostawieni samym sobie?

Niepełnosprawni i empatia

Kobiety z niepełnosprawnością czują i pragną tak samo jak kobiety zdrowe. Dlatego dla wielu z nich trudno jest sobie wyobrazić, co musi czuć matka, która ma świadomość, że jej dziecko umrze, lub gdy kobieta zachodzi w ciąże w wyniku gwałtu. Dla wielu niepełnosprawnych obecna sytuacja jest bardzo trudna. Miejmy jednak nadzieje, że dla społeczeństwa okaże się ona solidną lekcją otwartego słuchania siebie nawzajem.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/12/niepelnosprawnosc-w-modelingu/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia