Niepełnosprawność w modelingu

284

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Każdy z nas posiada w sobie piękno, a niepełnosprawność potrafi obalić wiele stereotypów. Do tej pory świat mody, otwarty wyłącznie dla osób o „idealnych parametrach”, coraz częściej pokazuje inne oblicze. Niepełnosprawność, dziś pojawia się na wybiegu i profesjonalnych sesjach zdjęciowych. Co więcej, zawodowcy są zachwyceni współpracą ze swoimi modelkami i modelami, zyskując jednocześnie inspirację do dalszych działań.

Niepełnosprawność w modelingu – szansa dla każdego

Firma Debenhams od lat z powodzeniem zaprasza do swoich kampanii osoby z niepełnosprawnością. Wszystko na dobre zaczęło się w 2010 roku, kiedy do współpracy przy jednej z nich zaprosili poruszającą się na wózku Shannon Murray. Tym samym działalność stała się pierwszym sieciowym sprzedawcą, który skorzystał z takiego rozwiązania. Wydarzenie to miało duże znaczenie, bo pierwszy raz niepełnosprawność pojawiła się „na salonach”. Z biegiem lat do kampanii zaczęto angażować m.in. mistrzynie paraolimpijskie, które dzięki sesji mogły choć na chwilę zaczerpnąć innej codzienności, odrywając się od świata sportu. Do współpracy przez firmę Debenhams zapraszani są również niepełnosprawni mężczyźni. Niesamowita sytuacja miała miejsce na jednym z pokazów mody, gdy widzowie byli przekonani, że modelka prezentująca długą spódnicę ma na nogach piękne, rzeźbione kozaki. Tymczasem, dzień później okazało się, że zaangażowana do pokazu Aimee Mulins porusza się na protezach.

Niepełnosprawność w modeligu – bez granic

Ellie Goldstein, to nastoletnia modelka z zespołem Downa, która zyskała popularność, gdy pojawiła się w kampanii maskary Gucci Beauty. Trzeba podkreślić, że to właśnie osoby z zespołem Downa są jedną z najrzadziej reprezentowanych grup w show-biznesie. W świecie modelingu furorę zrobiła również urodzona z zespołem Downa Chelsea Werner. Warto dodać, że ta 26-letnia kobieta jest też mistrzynią świata w gimnastyce. Od dziecka marzyła, by zostać modelką. Początkowe trudności, związane z brakiem akceptacji, kobieta przekuła w determinację. Po latach, wraz z innymi sportowcami, wzięła udział w kampanii odzieżowej H&M. Na swoim koncie ma również sesje dla bieliźnianej marki Aerie.

Niepełnosprawność i modeling w Polsce

W Polsce niepełnosprawność również z powodzeniem wpisuje się w kanon powszechnego piękna. Przykładem są chociażby odbywające się co roku wybory Miss Polski na wózku. W czasie intensywnych warsztatów kandydatki pracują z profesjonalnymi fotografami, stylistami i choreografami. Jak same przyznają, jest to dla nich ogromna lekcja akceptacji samej siebie, świadomości własnej kobiecości, a także wyjścia ze strefy komfortu. W czasie konkursu kobiety oceniane są przez profesjonalne jury. Z kolei w 2006 r. modelka Agata Jabłońska wygrała profesjonalną sesję zdjęciową dzięki wysłaniu swojej fotografii na konkurs „Regularne Rysy”. Pokonała tym samym 4,5 tysiąca kandydatek.

Niepełnosprawność – różne ma oblicza

Należy pamiętać, że przełamywanie stereotypu powszechnego kanonu piękna odbywa się nie tylko poprzez ukazywanie modelek i modeli z niepełnosprawnościami. Również osoby plus size, ludzie starsi czy osoby odmiennego kolory skóry to także doskonały przykład na to, że piękno nie ma żadnych granic. Jest to także doskonała lekcja dla społeczeństwa, by temat piękna zaczęto pojmować w dużo szerszym ujęciu.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/11/10/szlachetna-paczka-w-czasie-pandemii/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia