Ford Ranger Raptor 4×4

919

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sportowa maszyna terenowa – tak pokrótce można scharakteryzować to jedno z najnowszych dzieł amerykańskiego koncernu samochodowego. Ford Ranger Raptor 4×4 to połączenie kultowego już pickupa Ford Ranger z sportowym i off-road’owym zacięciem jego konstruktorów. Bez wątpienia to prawdziwy olbrzym na czterech kołach. W galerii handlowej raczej nim nie zaparkujemy, ale za to świetnie sprawdzi się w terenie bardziej niż trudnym. Pełna mokrego piachu plaża, nierówne leśne dukty, grząskie bagna czy głębokie wykopy – Ford Ranger Raptor radzi sobie z nimi świetnie. Po prostu, gdzie diabeł nie może… tam Raptora pośle…

Ford Ranger Raptor 4×4 – silnik i skrzynia biegów

Ford Raptor 4 x4 to auto i wyzwanie zarazem dla prawdziwych mężczyzn. Wbrew pozorom nie trzeba mieć uprawnień do prowadzenia czołgu, zwykłe prawo jazdy kat. B też wystarczy by zasiąść za jego kierownicą. Długi na 5,4 m i ważący 2,5 tony Ford Ranger Raptor posiada wysokoprężny silnik 2.0 z podwójnym doładowaniem i 213 KM. Uzupełnia go 10-biegowa automatyczna skrzynia biegów. Twarde terenowe opony – R17/70/285, prześwit wysoki na 281 mm i 850 mm głębokości brodzenia to coś, co zadowoli największych wielbicieli ekstremalnej jazdy. I co dość zaskakujące auto to dla podróżujących nim jest ciche, co zawdzięcza dobrze wykonanemu wyciszeniu wnętrza.

Ford Ranger Raptor 4×4 – spalanie

A jak z zużyciem paliwa? Przy jeździe drogami miejskimi i pozamiejskimi, przy prędkości około 120 km/h Ford Ranger Raptory 4×4 spala około 9l/100 km. Wśród miejskich pejzaży przy niższych prędkościach jego wynik kształtuje się na poziomie 12l/100 km. Do 100 km/h ten kolos rozpędza się w nieco ponad 10 sekund.

Ford Ranger Raptor 4×4 – zawieszenie

Nad amortyzacją Raptora pracowali najlepsi fachowcy od sportów off-road’owych. Tylne zawieszenie auta zamiast klasycznych resorów kryje sprężyny śrubowe, zaś przednie wahacze są aluminiowe. W dodatku Ford Ranger Raptor 4×4 został wyposażony w podwozie wykonane ze stali niskostopowej (wykonuje się z niej m.in. mosty czy wagony kolejowe) o grubości 2,3 mm. Szeroko rozstawione koła (rozstaw szerszy o jakieś 15 cm od Rangera) z kolei sprawia, że olbrzym ten zadziwiająco dobrze trzyma się asfaltu. Jednakże z racji zastosowanych w nim opon terenowych jazda powyżej 90 km/h po mokrej nawierzchni wymaga nieco większej uwagi i koncentracji.

Ford Ranger Raptor 4×4 – czy jeszcze półciężarówka?

Sceptycy, a są i tacy, głośno zastanawiają się czy Raptor może jeszcze wciąż uchodzić za klasycznego pickupa. A pytanie to stawiają wskazując na zbyt małą (o jakieś 500 kg) ładowność auta. Może ono zabrać na pakę tylko 620 kg „bagażu”. A i wspomniana paka jest umieszczona powyżej 90 cm, co znacznie utrudnia korzystanie z niej.

Ford Ranger Raptor 4×4 – systemy wspomagające

Jak przystało na współczesne auto tak i Ford Raptor może pochwalić się systemami wspomagającymi. Na pokładzie tego kolosa mamy do czynienia między innymi ze elektronicznym stabilizatorem toru jazdy, systemem zapobiegającym przewróceniu się auta, systemem zapobiegania kolizjom oraz systemem awaryjnego hamowania.  

Frajda z jazdy Fordem Raptorem ma jednak swoją cenę. To nietuzinkowe auto można nabyć za trochę więcej niż 200 tys. zł. Do wyboru mamy aż pięć kolorów karoserii. Każda ma swoją oryginalną nazwę: Frozen White, Colorado Red, Conquer Grey, Mica Shadow Black oraz Performance Blue. Wybór należy do Was!

Więcej informacji na temat Forda Raptora usłyszycie w naszej audycji „Moto Magazyn Radia Bezpieczna Podróż”. Zapraszamy do słuchania w każdy piątek po 14.00. A kto nie zdążył może nas posłuchać korzystając z poniższych podcastów.   

Ford Ranger Raptor 01
Ford Ranger Raptor 02
Ford Ranger Raptor 03
Ford Ranger Raptor 04

Fanów motoryzacji zapraszamy na naszą stronę: https://bezpiecznapodroz.org/kategoria/testy-samochodow/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia