Autyzm – co warto wiedzieć?

239

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Autyzm - co warto wiedzieć?

Choć autyzm nie jest uznawany za niepełnosprawność intelektualną, to poprzez jego objawy chory zupełnie inaczej funkcjonuje w społeczeństwie. W ostatnich latach świadomość problemu autyzmu dynamicznie się zwiększa. Jak w chorobie funkcjonują dzieci, a jak dorośli? Poznajcie bliżej istotne fakty dotyczące autyzmu.

Autyzm – przyczyny i rozpoznanie

Do tej pory nie ustalono jednoznacznej przyczyny choroby. Specjaliści za główny czynnik wskazują genetykę. Niektóre badania wykazały nieprawidłowości w kilku rejonach mózgu. W innych przypadkach u chorych na autyzm stwierdzono zły poziom serotoniny czy innych neuroprzekaźników. Pierwszego rozpoznania choroby dokonują zwykle rodzice, których niepokoją pewne zachowania dziecka. Typowe objawy są zauważalne do trzeciego roku życia. Niekiedy pierwsze symptomy można zaobserwować już w wieku niemowlęcym. Wówczas rodziców martwi m.in. nadmierny spokój dziecka, np. w sytuacji dużego hałasu. Ponadto maluch potrafi godzinami wpatrywać się w jeden konkretny punkt. Nie wykazuje zainteresowania nowymi osobami, a jego ciało sztywnieje, gdy chce się go wziąć na ręce.

Autyzm – charakterystyczne objawy

Autyzm u dziecka uwidacznia się przede wszystkim poprzez jego zachowanie w grupie społecznej. Dlatego w dalszych etapach diagnozy biorą udział przede wszystkim specjaliści z zakresu pediatrii rozwojowej i psychologii dziecięcej. Do charakterystycznych objawów autyzmu zalicza się ogólne wycofanie dziecka z relacji społecznych. Rzadko bawi się ono z rówieśnikami, zdecydowanie bardziej interesują go przedmioty niż ludzie. Dziecko z autyzmem rzadko się uśmiecha i nie przejawia typowych, spontanicznych zachowań kilkulatka. Autyzm przejawia się w tak charakterystycznych objawach jak ciągłym powtarzaniu wyrazów bez znaczenia, kołysaniu się na krześle czy wprawianiu przedmiotów w ruch. Chorzy często przejawiają również zachowania nadpobudliwe lub agresywne.

Autyzm – znaczenie fizjologii

Pomimo, że autyzm charakteryzuje się głównie szeregiem czynników psychologicznych, to do prawidłowego rozpoznania choroby należy wykonać kilka podstawowych badań. Konieczne jest np. wykluczenie problemów ze wzrokiem i słuchem. Zaleca się również badanie krwi i moczu, konsultacje z laryngologiem czy analizę podstawowych czynników neurologicznych. Sami rodzice powinni być czujni, gdy u ich dziecka zbyt późno rozwija się zdolność mowy, nie przejawia ono chęci do wspólnej zabawy lub nie reaguje na swoje imię.

Autyzm – przebieg u dorosłych 

Autyzm jest chorobą nieuleczalną. Mimo to wczesna diagnostyka połączona z terapią może skutecznie hamować jej postępowanie. W wielu przypadkach opieką zostają objęci nie tylko sami chorzy, ale również ich bliscy. Jeśli chodzi o osoby dorosłe z autyzmem, to trudno wskazać konkretną grupę charakterystycznych objawów. Można jednak zauważyć, że dorośli autystyczni mają w przyszłości trudności np. z nawiązywaniem więzi międzyludzkich. Praktycznie wcale nie okazują uczuć. Osoby autystyczne nie tolerują zmian, pragną przebywać ciągle w tym samym otoczeniu. Są ciche i wycofane. Dlatego na niespodziewane sytuacje często reagują agresją lub lękiem. W wielu przypadkach do końca życia pozostają pod opieką bliskich bądź placówek opiekuńczych.

Czytaj także:https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/09/skutki-niedoboru-snu-jak-grozne/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia