Skutki niedoboru snu – jak groźne?

840

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ból głowy, rozdrażnienie, brak koncentracji – to najbardziej znane skutki niedoboru snu. Okazuje się jednak, że efekty nieprzespanych nocy mogą być dużo poważniejsze. Dlaczego brak odpowiedniej ilości snu jest tak niebezpieczny? Oto kilka ważnych informacji.

Skutki niedoboru snu – objawy

Cierpisz na bezsenność, bo nie możesz długo zasnąć – to najbardziej znany objaw związany z brakiem snu. Skutki niedoboru snu można jednak zacząć odczuwać już w przypadku częstego wybudzania się w nocy. Sen odpowiada za podstawową regenerację organizmu. W przypadku jego braku następnego dnia czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, często boli nas głowa. Brak snu powoduje również problemy z zapamiętywaniem i obniża nastrój, zaburza też naszą kreatywność.

Skutki niedoboru dnu – choroby

Niestety skutki braku snu być znacznie poważniejsze i długotrwale. Bezsenność niemal całkowicie zaburza gospodarkę hormonalną. Dlatego gdy nie śpimy, to tyjemy. Przy braku energii chętnie sięgamy po produkty wysokokaloryczne. Pojawiają się zaburzenia odżywiania, które z kolei często prowadzą do chorób układu trawiennego. Zmęczone ciało to także zaniedbana skóra. W konsekwencji cierpi cera, włosy i paznokcie. Bezsenność zwiększa m.in. ryzyko pojawienia się cukrzycy, zawału serca czy udaru mózgu. Zwiększa się również ryzyko nowotworów. Niedobór snu zaniża ogólną odporność organizmu. W konsekwencji stajemy się bardziej podatni np. na infekcje wirusowe. 

Skutki niedoboru snu – depresja

Niedobór snu wpływa na prace serca oraz samopoczucie psychiczne. Bezsenność, nagłe duszności, kołatanie serca czy brak energii do życia to klasyczne objawy depresji. Tymczasem ich przyczyną może być również bezsenność. Co więcej, tak jak depresja jest częstą przyczyną braku snu, tak bezsenność może powodować depresję. Skutki niedoboru snu powodują także zaburzenia układu nerwowego. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się m.in. impulsywne zachowania, halucynacje, zaburzenia psychoruchowe czy myśli samobójcze. 

Skutki niedoboru snu – dlaczego?

Niektóre zawody, związane chociażby z trybem zmianowym, automatycznie generują zagrożenie bezsenności. Ponadto istotnym czynnikiem jest higiena życia. Zbyt duża ilość kofeiny zdecydowanie w tym przypadku nie pomaga. Ogromnym zagrożeniem dla zdrowego snu w dzisiejszych czasach jest ciągłe korzystanie z urządzeń elektronicznych – szczególnie przed snem. Jeśli myślimy o higienie naszego snu, to nasze smartfony powinniśmy odkładać na bok przynajmniej na dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Jeśli nie możemy zasnąć, zamiast sprawdzać co nowego w mediach społecznościowych, lepiej przeczytajmy dobrą książkę. Dobrym sposobem na wyciszenie po ciężkim dniu jest relaksacyjna muzyka. Dla zdrowego snu warto zadbać też o lekkostrawną dietę. Sprawdzony jest również chociażby 20-minutowy spacer na świeżym powietrzu.

Skutki niedoboru snu – bądź czujny

Niedobór snu może powodować nieodwracalne szkody w organizmie. Dlatego gdy pojawiają się niepokojące objawy, warto udać się do specjalisty. Pokonując problem bezsenności, zapewniamy sobie zdrowie i komfortowe życie.  

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/08/ridery-gwiazd-nietypowe-wymagania-celebrytow/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia