Ochlapanie przez samochód: co możesz zrobić?

ochlapał mnie samochód ale mam prawo do odszkodowania, poradnik

0
439
ochlapanie
fot. Erik Witsoe / Unsplash

Okres jesienno-zimowy to ten najbardziej znienawidzony czas, kiedy ulice są pełne kałuż. W takiej sytuacji bardzo łatwo o ochlapanie przez kierowcę. Co możemy zrobić, jeżeli dojdzie do takiego incydentu?

Ochlapanie przez kierowcę: co zrobić?

Wielu pieszych nieraz doświadczyło wielu nieprzyjemnych sytuacji na drodze. Część z nich wynika z pośpiechu, nieuwagi, braku wyobraźni lub nieznajomości kodeksu drogowego, zarówno ze strony pieszego, jak i kierowcy. Po obu stronach niestety często pokutuje przekonanie, że jest się najważniejszym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego najlepszą praktyką, zarówno ze strony kierowców, jak i pieszych i rowerzystów, jest uważnie rozglądanie się, czy nie stanowimy dla nikogo żadnego zagrożenia. Oczywiście zarówno kierowcy, jak i piesi, zobowiązani są do zachowania szczególne ostrożności w niełatwych warunkach pogodowych. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, aby wjechać w kałużę i ochlapać przechodzącego obok pieszego solidną porcją wody. Co możemy zrobić, kiedy już zostaniemy ochlapani? W jakich sytuacjach przysługują nam roszczenia wobec kierowcy i gdzie powinniśmy się udać, aby dochodzić należnego odszkodowania?

Ochlapanie przez samochód: rekompensata

Zwykle bywa tak, że po ochlapaniu nas (i być może jeszcze kilku innych przechodniów) kierowca nie fatyguje się, aby się zatrzymać i przynajmniej przeprosić. Na szczęście w tej sytuacji nie jesteśmy bezradni i cała sytuacja wcale nie musi zakończyć się wiązanką przekleństw pod adresem kierowcy. Przede wszystkim dobrze zapamiętajmy lub spiszmy od razu numer rejestracyjny pojazdu, który nas ochlapał. Dobrym dowodem będzie też nagranie wydarzenia telefonem. Jeżeli mamy też świadków, którzy mogą potwierdzić naszą wersję zdarzeń, tym lepiej dla nas. Pamiętajmy, że aby dochodzić swoich praw i ewentualnego odszkodowania, będziemy musieli udowodnić, że ochlapanie nastąpiło w wyniku umyślnego działania kierowcy. Mamy do czynienia z wykroczeniem, jeżeli wartość naszego zniszczonego ubrania nie przekracza 250 zł. Jeżeli nasza odzież kosztowała więcej – jej zniszczenie będzie już przestępstwem.

ochlapanie przez kierowcę poradnik prawny
fot. Charlie Deets / Unsplash

Ochlapanie przez samochód – poradnik, co zrobić, odszkodowanie

Możemy zgłosić incydent na trzy sposoby: telefonicznie, pisemnie i oczywiście osobiście, na komisariacie. Jeżeli zdecydujemy się od razu wybrać na policję, na miejscu okażmy wszystkie dowody, opiszmy naszą wersję wydarzeń i przekażmy policjantowi numer rejestracyjny niefrasobliwego kierowcy. Na komisariacie funkcjonariusz podejmie próbę skontaktowania się z kierowcą. Będzie się też starał zakończyć sprawę ugodą i wypłaceniem nam należnego odszkodowania. Ochlapany przez samochód: co zrobić jeśli kierowca odmawia rekompensaty. ochlapanie – zadośćuczynienie i rekompensata.

Jeżeli kierowca odmówi zwrotu pieniędzy za poczynione szkody, mamy prawo pozwać go do sądu cywilnego. Kierowcy będzie groził mandat, choć, tak jak my, również i on będzie musiał dysponować odpowiednimi dowodami w postaci chociażby zdjęć dziury wypełnionej wodą. Pamiętajmy, że ochlapanie często bywa nieumyślne i – ze względu na stan naszych dróg – również nieuniknione. Kierowca ma w tej sytuacji prawo zażądać pokrycia poniesionych przez nas szkód przez zarządcę felernej drogi.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż