Sylwester: bezpieczny powrót do domu

212

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

sylwester
fot. Jakub Dziubak / Unsplash

Sylwester i 1 stycznia to dni, kiedy wszystkich Polaków będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Z tego powodu wielu z nas odłożyło celebrację Nowego Roku na inny termin. Oto kilka zasad, które warto stosować zawsze, kiedy w perspektywie mamy szampańską zabawę.

Sylwester: zagrożenia

Każdego roku Policja, a także wiele organizacji pozarządowych, organizacje kampanie informacyjne apelujące o trzeźwość i rozwagę na drogach. Pijani kierowcy wciąż stanowią największe zagrożenie w ruchu drogowym, zwłaszcza w okresie świątecznym. Karnawał jest tradycyjnie naznaczony toastami wznoszonymi kieliszkiem wina, a nierzadko i czegoś mocniejszego. Co więcej, warunki pogodowe o tej porze roku bywają bardzo trudne. Śnieg, mróz i marznący deszcz sprawiają, że drogi stanowią śmiertelne zagrożenie nawet dla najbardziej ostrożnych kierowców. Co więcej, słońce zachodzi teraz bardzo wcześnie, a to również nie ułatwia nam poruszania się po zimowych drogach. Na trasie pojawia się też więcej samochodów. Powodem są przede wszystkim masowo brane urlopy i wyjazdy rodzinne. Wszystko to pokrywają się z feriami zimowymi. W końcu aby wynagrodzić naszym pociechom brak wyjazdu na narty, chcemy przynajmniej wziąć je na rodzinny kulig za miastem.

Sylwester: jak bezpiecznie wrócić do domu?

Przygotowując się do imprezy, powinniśmy zapewnić sobie nie dobrą zabawę, ale również szczęśliwy powrót do domu. Istnieje kilka sposobów na to, aby podróż po udanej imprezie była maksymalnie bezpieczna. Jednym z nich jest wcześniejsze wyznaczenie kierowcy. To popularna praktyka wśród odpowiedzialnych imprezowiczów. Jeszcze przez imprezą porozmawiajcie z przyjaciółmi lub rodziną, kto z Was będzie tego dnia trzeźwy, usiądzie za kółkiem i rozwiezie biesiadników do domów. Jeżeli nikt nie jest chętny, grzecznie poproście gospodarza o nocleg. Dobrym rozwiązaniem będzie też skorzystanie z dostępnych środków komunikacji miejskiej. Nie powinno nam to przysporzyć wielu problemów, bo sporo polskich miast jest całkiem dobrze skomunikowanych. Natomiast w największych polskich aglomeracjach przemieszczanie się za pomocą autobusu, trolejbusu, tramwaju czy – w przypadku Warszawy – metra nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Nawet w nocy.

sylwester
fot. Why Kei / Unsplash

Oczywiście możemy też skorzystać z taksówki. Po ulicach polskich miast jeździ ich teraz naprawdę sporo. Wiele korporacji oferuje też konkurencyjne ceny. Z tego powodu przejazd nie powinien nadmiernie wydrenować naszego portfela. I nawet jeżeli za taksówkę zapłacimy nieco więcej, niż się spodziewaliśmy, to będzie to zawsze dobra inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo. Aby być pewnym, że taksówka przyjedzie po nas o odpowiedniej godzinie, zarezerwujmy przejazd z wyprzedzeniem. Oszczędzimy problemu i sobie, i gospodarzom imprezy. Na koniec bardzo ważna rada, którą warto wziąć sobie do serca. Jeżeli mieszkacie w tych rejonach Polski, w których zima gości niezależnie od sytuacji w reszcie kraju, zwróćcie uwagę na prognozę pogody na dzień imprezy. Jeżeli zapowiadana jest śnieżyca lub inne niebezpieczne zjawiska pogodowe, warto rozważyć przełożenie spotkania na inny termin.

Dowiedz się też, jak zabezpieczyć swój dom – nie tylko na święta lub Sylwestra.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia