Jak zabezpieczyć swój dom? – nie tylko na święta

255

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak zabezpieczyć swój dom, włamywacz wchodzi przez balkon do pokoju z choinką
jak zabezpieczyć swój dom, aby spokojnie spędzić święta

Każdy myśli, jak zabezpieczyć swój dom, aby uchronić go przed włamaniem, kradzieżą czy pożarem. Policyjne statystyki dowodzą, że przestępcy najczęściej wykorzystują okresy, gdy właściciele domów i mieszkań są nieobecni. Świetną okazją stają się zatem święta Bożego Narodzenia, Sylwester czy wakacje.

Kwestia bezpieczeństwa domów i mieszkań szczególnie często poruszana jest przed świętami. Wówczas bowiem najczęściej odwiedzamy bliższą lub dalszą rodzinę, nierzadko zapominając o prostych zasadach mogących uchronić nasz dobytek. Zajęci przedświątecznymi zakupami i czekający na spotkanie z najbliższymi, zwyczajnie zapominamy o ostrożności. A każdy przecież zna powiedzenie:  „okazja czyni złodzieja”. Efekt naszej niefrasobliwości jest taki, że święta łatwo mogą przerodzić się w prawdziwy koszmar – zniszczone mienie oraz skradzione pieniądze, biżuteria, sprzęt elektroniczny i inne dobra. To nie tylko straty materialne, ale również sporo nerwów. Co zrobić, aby uniknąć takiego niebezpieczeństwa?

 

Jak zabezpieczyć swój dom? – rozwiązania techniczne

 

O bezpieczeństwie domu, mieszkania czy posesji warto pomyśleć na długo przed wyjazdem na święta, wakacje lub inną okazję. Można bowiem łatwo zaopatrzyć się w akcesoria i sprzęt, który skutecznie pozwoli uchronić nasz dobytek. Szczególnym powodzeniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych cieszą się systemy alarmowe, antywłamaniowe czy antywyważeniowe. Częściej spotyka się drzwi i zamki antywłamaniowe. Takie rozwiązania mogą uniemożliwić lub przynajmniej opóźnić działanie włamywaczy. Sprawiają także, że dobrze zabezpieczone mieszkanie lub dom zwyczajnie zniechęca przestępców do prób dostania się na posesję oraz sforsowania drzwi i okien. Taką samą funkcję w przypadku domów jednorodzinnych będzie pełnił reflektor z czujnikiem ruchu.

Żadne zabezpieczenia elektroniczne nie wystarczą, jeżeli nie zachowamy ostrożności, pozostawiając mieszkanie lub dom bez nadzoru. Pamiętajmy przede wszystkim, aby dokładnie pozamykać drzwi, okna, drzwi tarasowe i balkonowe, furtki oraz bramy. Możemy również zadbać o pozostawienie wrażenia naszej obecności w domu, zostawiając zapalone światło albo grający telewizor.

 

Nie dajmy się okraść

 

Nawet najdroższe zabezpieczenia zawiodą, jeśli nie zadbamy o zminimalizowanie ryzyka stania się ofiarami kradzieży lub włamania. Wykonajmy parę prostych kroków, które pozwolą nam zabezpieczyć swój dom. Pamiętajmy zatem, aby:

  1. Nie przechowywać w domu kosztownej biżuterii lub znacznych kwot pieniędzy,
  2. Dobrze chować ważne dokumenty zawierające numery fabryczne wartościowych przedmiotów lub inne wrażliwe dane,
  3. Zadbać o ubezpieczenie domu lub mieszkania od kradzieży,
  4. Nie publikować zdjęć i relacji w mediach społecznościowych podczas wyjazdu,
  5. Nie chwalić się posiadanym majątkiem w miejscach publicznych lub osobom, do których nie mamy pełnego zaufania.

Ponadto, jeżeli przed świętami lub wyjazdem na inną okazję zauważymy podejrzanie zachowujące się osoby, warto zgłosić to dzielnicowemu.

Na koniec należy pamiętać, że najlepszą ochronę podczas świątecznego, sylwestrowego lub wakacyjnego wyjazdu może zapewnić zaufany sąsiad. Zostawmy mu klucze i poprośmy o pomoc. Taka osoba może włączyć i wyłączyć światło, podlać kwiaty, opróżnić skrzynkę na listy oraz zabrać ulotki wkładane w drzwi lub wiszące na klamce.

Chcesz poznać, jak zabezpieczyć swój dom podczas Twojej nieobecności? Obejrzyj ten film.

Zobacz też, jak robić bezpieczne zakupy w Internecie.

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia