Diety oczyszczające – tak czy nie?

184

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Diety oczyszczające

Nowy rok to doskonały moment, by zadbać o sylwetkę ciała. Popularne diety oczyszczające nie tylko redukują zbędne kilogramy, ale i eliminują z organizmu szkodliwe toksyny. Okazuje się jednak, że tego typu kuracje nie są dla każdego. Co więcej, należy do nich podchodzić ze szczególną ostrożnością. Dlaczego?

Diety oczyszczające – dla kogo?

Słowo „dieta” kojarzy nam się przede wszystkim z odchudzaniem. Tymczasem dziś wszechobecna m.in. w żywności chemia ma bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie. Dlatego po diety oczyszczające sięgają także osoby cierpiące np. na spadek energii, koncentracji, problemy skórne czy kłopoty z żołądkiem. Przyczyną może być właśnie nadmierna ilość szkodliwych toksyn w organizmie. Mimo to przed przejściem na dietę oczyszczającą warto dokładnie sprawdzić przyczynę swoich problemów, wykonując podstawowe badania lekarskie.

Diety oczyszczające – jak to działa?

Wspólną cechą wszystkich diet oczyszczających jest oczywiście całkowita eliminacja potraw ciężkostrawnych, w tym żywności przetwarzanej chemicznie. Oparte są głównie na owocach i warzywach, czyli produktach z bogatą zawartością błonnika. Podczas kuracji należy wyeliminować m.in. kawę, czarną herbatę, napoje gazowane i alkohol. Istotne jest regularne spożywanie wody oraz zielonej herbaty, która posiada liczne właściwości oczyszczające. A co warto jeść? Przede wszystkim żywność fermentowaną jak: kapusta kiszona, jogurty czy kefir. Warto dodać, że dieta oczyszczająca trwa zwykle od trzech do siedmiu dni.

Diety oczyszczające – nie dla każdego

Oczyszczające kuracje niewskazane są m.in. w przypadku dzieci, młodzieży w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Źle się czujesz i postanawiasz zmienić swoje nawyki żywieniowe? Koniecznie wykonaj wcześniej podstawowe badania lekarskie w celu wykluczenia czynników chorobowych. Należy podkreślić, że kompleksowe oczyszczanie organizmu to nie tylko dieta, ale i aktywność fizyczna czy odpowiednia ilość snu. Dziś zaniedbujemy higienę życia. Ponadto towarzyszy nam ciągły stres. To wszystko odbija się na kondycji ciała i skóry. Zarówno dietę oczyszczającą, jak i aktywność fizyczną należy jednak wprowadzać stopniowo i z rozsądkiem. Konsekwencje zbyt radykalnie wprowadzonej diety mogą być równie szkodliwe dla zdrowia. Brak koncentracji, zawroty głowy, zmęczenie – lista skutków ubocznych niewłaściwie dobranej diety jest naprawdę spora.

Diety oczyszczające – kiedy się sprawdzają?

Oczywiście tego typu diety mają szereg korzyści – pod warunkiem, że są odpowiednio zbilansowane. Warto, gdy uzupełniane są suplementami z zawartością witamin. Solidnie zaplanowana dieta oczyszczająca to także odpowiednie nawyki po zakończonej kuracji. Tu przede wszystkim należy stopniowo wprowadzać składniki do jadłospisu. Kasza gryczana, jęczmienna, czerwona soczewica, nasiona, orzechy i lekkostrawne produkty zbożowe to podstawa tego typu kuracji. Wyeliminować trzeba też żywność przetworzoną. Nic nie oczyszcza organizmu tak jak woda, dlatego należy ją stale uzupełniać – zarówno w trakcie trwania diety, jak i po jej zakończeniu. Każda pora roku jest dobra, by wprowadzić zmiany w nawykach żywieniowych. Wystarczy umiejętnie skorzystać z dobrodziejstw w postaci dostępnych warzyw i owoców. Decydując się na dietę oczyszczającą, zadbaj także, aby była ona odpowiednio zróżnicowana.  

Czytaj także https://bezpiecznapodroz.org/2021/01/01/dieta-weganska-zalety-i-wady/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia