Przepisy drogowe dla rowerzystów. Co warto wiedzieć?

2106

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przepisy
fot. C-Drying / Unsplash

W okresie jesienno-zimowym szczególnie istotna dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest nasza widoczność na drodze. Przepisy nie zawsze są w tej kwestii całkowicie jasne. O czym powinniśmy pamiętać, wybierając się w podróż jednośladem?

Przepisy drogowe obowiązujące rowerzystów

Panująca obecnie aura jest wyjątkowo nieprzyjazna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zmierzch zapada bardzo szybko, a przez większość dnia towarzyszą nam opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Wybierając się na przejażdżkę rowerem, pamiętajmy, aby włożyć na głowę kask oraz wyposażyć swoje ubranie i rower w dodatkowe elementy odblaskowe. Przepisy nie wymagają tych akcesoriów, jednak dzięki nim z pewnością będziemy bezpieczniejsi i bardziej widoczni na drodze. Jeżeli jesteśmy dorośli, tzn. mamy ukończone 18 lat, możemy poruszać się na rowerze samodzielnie. Nie potrzebujemy do tego żadnych uprawnień w postaci karty rowerowej czy prawa jazdy. Warto wiedzieć, że istnieje szereg przepisów regulujących prawa i obowiązki osób poruszających się na jednośladach. Weźmy je sobie do serca i przestrzegajmy ich sumiennie. Uchroni to nas nie tylko przed mandatem, ale przede wszystkim przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Przepisy drogowe – prawa i obowiązki rowerzysty

Jako rowerzyści mamy obowiązek poruszania się drogami rowerowymi (wydzielonymi częściami infrastruktury) i pasami rowerowymi (wyodrębnionymi częściami jezdni). W przypadku ich braku możemy jeździć po drogach publicznych, trzymając się blisko prawej strony jezdni. Na tych drogach pierwszeństwo mają pojazdy. Nie mamy natomiast wstępu na drogi ekspresowe i autostrady. W większych miastach możemy natknąć się na śluzy rowerowe przed skrzyżowaniami – to oznaczone na czerwono miejsca nakazujące nam zatrzymanie się i ustąpienie pierwszeństwa. Bezwzględnie nie wolno rowerzystom przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Jest to natomiast dozwolone na pasie biegnącym wzdłuż „zebry”. Dodajmy, że samochody muszą ustąpić pierwszeństwa rowerom. A co z chodnikiem? Kolarze mogą z niego korzystać, jeżeli opiekują się dzieckiem do 10. roku życia lub panują trudne warunki atmosferyczne, brakuje drogi lub pasa rowerowego oraz kiedy samochody jadą z prędkością 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości. Na chodniku pierwszeństwo mają zawsze piesi.

przepisy
fot. Yolanda Sun / Unsplash

Wybierając się na rower w towarzystwie, pamiętajmy o zakazie jazdy obok siebie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jesteśmy pewni, że nie spowodujemy żadnej niebezpiecznej sytuacji na drodze. Kolumna rowerowa może zawierać maksymalnie 15 jednośladów. Jeżeli jest nas więcej, podzielmy się na grupy oddzielone od siebie o co najmniej 200 metrów. Na koniec wróćmy do wyposażenia roweru. Opróćz elementów odblaskowych, obowiązkowe jest co najmniej jedno światło pozycyjne z przodu jednośladu – białe lub żółte selektywne. Ponadto z tyłu powinno znajdować się co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe (w kształcie innym niż trójkąt) oraz minimum jedno czerwone światło pozycyjne. Nasz rower powinien być też wyposażony w co najmniej jeden hamulec oraz sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku. Jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia dawanie sygnałów rękami, powinien posiadać on kierunkowskazy. Od zmierzchu do świtu obowiązkowo używamy lampek.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia