Dacia Duster to jeden z najtańszych i zarazem najpopularniejszych SUV-ów kompaktowych w Polsce. Od 2010 roku po polskich drogach jeździ ponad 2 mln egzemplarzy tego auta. Rumuńska marka wykupiona swego czasu przez Francuzów niemal od początku zyskała sympatię i uznanie wśród polskich kierowców. Świadczą o tym jej bardzo wysokie pozycje w rankingach popularności. Od kilku lat Duster zostawia w tyle konkurencję, tj. takie marki i modele, jak Nissan Qashqai, Hyundai Tucson czy Volkswagen Tiguan. Gdzie i w czym należy więc upatrywać sukcesu auta z Pitesti? Czy tylko chodzi o cenę? Postanowiliśmy to sprawdzić testując najnowszy model tej marki. A była to Dacia Duster 1.3 TCe 4 WD II generacji w wersji Comfort.
Dacia Duster 1.3 TCe 4 WD – silnik i skrzynia biegów
Auto, którym podróżowaliśmy miało napęd na cztery koła i 4-cylindrowy benzynowy silnik o mocy 115 KM. Rozpędzał on Dustera do 100 km/h w nieco ponad 12 sekund. Do tego 6-biegową manualną skrzynię biegów. Jej jedyny mankament to dość „krótka” jedynka – kończy się na 30 km/h. Co do silnika – przy prędkości 160 km/h „kręci” niespełna 5 tys. obrotów i ma jeszcze spory zapas. Niemniej przy tej prędkości autem zaczyna lekko chybotać. Jednak jak na tę szybkość to Dacia Duster zachowuje się stabilniej niż droższe SUV-y takie, tj. chociażby testowany przez nas Suzuki Vitara Hybrid. Tak więc w tej kwestii niskobudżetowe auto o charakterze terenowym rodem z Rumunii okazuje się lepsze. Jeśli chodzi o ekonomię to na trasie Duster spala nieco ponad 6 litrów na 100 km. W mieście oczywiście więcej, bo do 7,5 litra.
Dacia Duster 1.3 TCe 4 WD – zawieszenie
Znawcy tematu mawiają, że Dacia Duster to dzielne auto o prostej konstrukcji i skromnym wykończeniu wnętrza. Trudno się nie zgodzić. Na jego dzielność na pewno wpływa także jego zawieszenie. Duster wręcz „połyka” dziury, dynamicznie pokonuje zakręty, świetnie radzi sobie z nierównościami. A to wszystko za sprawą tylnego wielowahaczowego zawieszenia w wersji 4×4 i przedniego wahacza trójkątnego typu McPherson. W kwestii bezpieczeństwa II generacja Dustera także oferuje kilka nowych rozwiązań. Po pierwsze auto ogólnie ma wzmocnioną konstrukcję. Po drugie zastosowano w nim podłużnice o zwiększonej grubości, jak i wzmocnione słupki szyby czołowej. Są też nowe kurtyny powietrzne i pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa z ogranicznikami napięcia na miejscach przednich oraz na bocznych miejscach tylnej kanapy.
Dacia Duster 1.3 TCe 4 WD – design
II generacja rumuńskiej marki to także spore zmiany w wyglądzie. Pod względem wizualnym mamy do czynienia z fajną i dynamiczną linią nadwozia. Dzięki zastosowaniu masywnych nadkoli oraz nowo uformowanych zderzaków i błotników auto to wydaje się znacznie większe niż jest w rzeczywistości. Całości dopełnia wysoko zamontowany grill, skrajnie rozstawione przednie zintegrowane trójsegmentowe światła LED, zderzak podciągnięty pod maskę, tylne światła z krzyżakami i prześwit na 21 cm. Z kolei we wnętrzu zmianie uległo rozplanowanie kokpitu. Dotykowy ekran systemu multimedialnego posadowiono nieco wyżej. Poniżej zamontowano nowy panel obsługi klimatyzacji, z trzema okrągłymi pokrętłami i systemem osobno umieszczonych przycisków. Nowe są także fotele, zwłaszcza ten kierowcy w testowanym przez nas modelu posiadał regulację wysokości, podparcie lędźwiowe, a także podłokietnik. Ogólnie wnętrze Dustera jest znacznie przestronniejsze. Osoby dość wysokie nie będą miały problemu z ułożeniem nóg, ani nie będą obijały sobie kolan o przednie fotele. Także bagażnik o pojemności 445 litrów powinien bez trudu pomieścić nasze zakupy czy bagaże oraz koło zapasowe.
Dacia Duster 1.3 TCe 4 WD – systemy wspomagania
Wersja Comfort Dacii Dustera, którą mogliśmy podróżować przez kilka dni ma na swoim pokładzie kilka dodatkowych systemów wspomagania. Są to: system Stop & Start, progresywne wspomaganie kierownicy, system wspomagania ruszania pod górę (Hill Start Assist), układ ograniczający prędkość zjazdu (Hill Descent Control), regulowane elektrycznie tylnie szyby, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka, kamera cofania z systemem wspomagania parkowania tyłem. Za dopłatą można mieć czujnik martwego pola BSW.
Cena Dacii Duster II generacji, w zależności od modelu – Access, Essential, Comfort, SL Celebration, Prestige – waha się od 48 900 zł do 66 700 zł.
Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/2020/12/04/ford-ranger-raptor-4×4/