Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy, leczenie

3274

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wypalenie zawodowe

Trudne sytuacje w pracy przytrafiają się każdemu. Gdy jednak stres związany z życiem zawodowym zaczyna się długotrwale utrzymywać, to znak, że należy poszukać pomocy. Wypalenie zawodowe powoli staje się dolegliwością cywilizacyjną. Jego objawy często bywają niejednoznaczne, dlatego zdiagnozowanie problemu bywa utrudnione.

Wypalenie zawodowe – co to jest?

Według definicji, wypalenie zawodowe to doświadczanie chronicznego stresu w pracy. Dotknięci tym problemem stopniowo tracą energię do działania i coraz bardziej izolują się od środowiska pracy. Wykonywany zawód przestaje im dawać jakąkolwiek satysfakcje. Automatycznie przekłada się to na jakość pełnionych obowiązków. Wśród grup, które szczególnie narażone są na tego typu problem, są m.in. lekarze, terapeuci, psycholodzy, zawodowi kierowcy, pracownicy socjalni czy pielęgniarki.

Wypalenie zawodowe – objawy

Syndrom wypalenia zawodowego niesie za sobą szereg objawów fizycznych i psychicznych. W większości przypadków pojawiają się problemy ze snem. Uporczywe myślenie o pracy uniemożliwia wypoczynek. Następnego dnia, nawet mimo przespanej nocy, człowiek nie czuje energii do działania. Często spotykane są także bóle głowy i dolegliwości żołądkowe. Zwykle pojawiają się one na początku, sugerując konkretne choroby. Dlatego w celu prawidłowej diagnozy należy je jak najszybciej wykluczyć. Wypalenie zawodowe skutkuje gwałtownym pogorszeniem relacji zarówno z przełożonym, jak i kolegami z pracy. Co więcej, chory zaczyna unikać bezpośredniego kontaktu z nimi. W ostrych przypadkach zawodowego wypalenia całkowicie spada poczucie własnej wartości, a relacje zostają utrudnione także z najbliższym otoczeniem.

Wypalenie zawodowe – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną jest oczywiście długotrwale utrzymujący się stres. Ten miewa jednak różne powody. Przykładowo, na syndrom wypalenia zawodowego szczególnie narażeni są tzw. pracoholicy. Pochłonięci perfekcjonizmem, zaczynają zaniedbywać relacje z bliskimi. Krótko mówiąc – kompletnie nie potrafią oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Częstym problemem jest też nadmierne zaangażowanie się w codzienne problemy przełożonych i współpracowników. Wypalenie zawodowe dotyka osoby, które nie widzą możliwości rozwoju zawodowego. W najtrudniejszej sytuacji są pracownicy zmagający się z mobbingiem.

Wypalenie zawodowe – leczenie

Problem wypalenia zawodowego nie jest łatwy do zdiagnozowania. Co więcej, pojawiające się objawy bardzo często występują w przypadku depresji. Należy się im zatem dokładnie przyjrzeć. W przypadku leczenia problemu warto wprowadzić działania profilaktyczne jeszcze przed pojawieniem się syndromów wypalenia. Po pierwsze, należy wypracować metody, które pozwolą skutecznie oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Po drugie, zaleca się poszukanie dodatkowego hobby, które po godzinach pracy umożliwi odczucie większej satysfakcji z życia. Śpiew, taniec czy sport to tylko kilka z wielu propozycji. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie rozwinąć się w obecnym miejscu pracy, może warto poszukać innej ścieżki zawodowej? Dla perfekcjonistów mamy ważną radę – należy realnie oceniać swoje możliwości. Nie wahajmy się też zareagować w przypadku narzucania zbyt dużej ilości obowiązków w pracy.

Wypalenie zawodowe – zadbaj o siebie!

Aktualnie wypalenie zawodowe spotyka się nawet u osób przed ukończonym 20. rokiem życia. W przypadku ciężkich dolegliwości warto pomyśleć o konsultacjach z psychiatrą i psychoterapeutą. Fizycznie należy zadbać o racjonalną dietę, regularny ruch na świeżym powietrzu i prawidłowy wypoczynek. Jeśli czujesz, że nadmiar obowiązków zaczyna Cię przerastać, nie bój się poprosić o urlop.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=104159&preview=true – Astma oskrzelowa – co warto wiedzieć?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia