Czekolada i jej zdrowotne właściwości

265

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czekolada – wszyscy ją uwielbiamy. Cieszy podniebienie, ale i tuczy. Czy na pewno? Okazuje się, że wokół jej szkodliwego wpływu krąży wiele mitów, a ze względu na prozdrowotne właściwości zalecana jest nawet przez specjalistów. Sprawdź, dlaczego warto ją jeść.

Czekolada zawiera cenne składniki odżywcze

Czekolada jest bogatym źródłem magnezu, który wspiera prace mózgu i układu nerwowego. Znajdziemy w niej też sporo węglowodanów i niacyny odpowiadających za dostarczanie energii do organizmu. Należy pamiętać, że podstawowym składnikiem czekolady jest kakao, którego właściwości pobudzające zbliżone są do tych zawartych w kofeinie. Na co dzień słynie z poprawiania nastroju, za ten czynnik odpowiada silna zawartość fenyloetyloaminy należącej do grupy endorfin. Z kolei zawarte w niej flawonoidy hamują proces utleniania złego cholesterolu i zwiększają odporność na infekcje. Jest także bogatym źródłem witamin A, B i E czy kwasów omega-6.

Czekolada – zbilansowane kalorie

Dobroczynne działanie czekolady doceniano już kilka wieków temu. Z czasem prowadzone badania naukowe zaczęły mówić przede wszystkim o jej kaloryczności i szkodliwym wpływie na zdrowie zębów. Tymczasem wiele zależy od rodzaju jaki spożywamy. Okazuje się, że najwięcej kalorii ma odmiana biała, dlatego należy ją jeść z umiarem. Pozostałe typy w wielu przypadkach mogą wręcz pomóc w utrzymaniu prawidłowej wagi. Najwięcej korzystnych składników ma czekolada gorzka, która jest także najmniej kaloryczna. Regularne spożywanie właśnie tej odmiany zmniejsza ryzyko występowania chorób serca, regulując jego prawidłową pracę. Gorzka czekolada spowalnia także procesy starzenia.

Czekolada – zdrowie dla Ciebie

Należy pamiętać, że to właśnie czekolada najmniej szkodzi na zęby ze wszystkich słodyczy. Ze względu na dużą zawartość magnezu jest idealnym zamiennikiem kawy, pomoże też zniwelować bóle głowy, zmęczenie i dekoncentrację. O jej dobroczynnych działaniach mogą przekonać się także kobiety w ciąży. Dzięki jej spożywaniu płód rozwija się bardziej prawidłowo, w konsekwencji maluch jest bardziej pogodny i spokojny. Maseczki na bazie czekolady i kakao z powodzeniem wykorzystywane są w kosmetyce. Nałożona na skórę masa relaksuje mięśnie twarzy, jednocześnie działając odmładzająco. Ponadto zapobiega zakrzepom i zmniejsza ryzyko udaru mózgu, a także chorób nowotworowych. Magnez zawarty w czekoladzie jest niezbędny dla mocnych kości, dlatego polecana jest pacjentom zmagającym się z osteoporozą.

Czekolada – istotny odpowiedni dobór

Jak wspomnieliśmy, ze względu na niską kaloryczność i zdrowotne właściwości najczęściej zalecaną odmianą jest czekolada gorzka. Między innymi  ten typ jako jedyny ma wpływ na delikatne obniżenie ciśnienia tętniczego czy naturalną ochronę przed słońcem. Nie oznacza to jednak, że inne rodzaje są niekorzystne – wprost przeciwnie. Okazuje się, że czekolada np. łagodzi kaszel znacznie lepiej niż kodeina! To jednak nie wszystko. Gorzka odmiana czekolady zalecana jest w przypadku leczenia cukrzycy typu 2!

Czytaj także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=104341&preview=true – Rehabilitacja Kompleksowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia