Szczepionki dla niepełnosprawnych

252

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Osoby niepełnosprawne w większości przypadków są w grupie ryzyka zachorowań na COVID-19. W ostatnim czasie pojawiły się liczne pytania, dlaczego szczepionki dla niepełnosprawnych wciąż czekają na swoją kolej. Warto też wiedzieć więcej, jak wyglądają procedury szczepień u osób z ograniczoną samodzielnością.

Szczepionki dla niepełnosprawnych – na którym miejscu?

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciwko COVID-19 na pierwszym miejscu szczepionki przeznaczone są dla: pracowników ochrony zdrowia, pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Szybko pojawiły się wątpliwości względem pominięcia osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. W grupie podwyższonego ryzyka szczególnie są osoby np. ze schorzeniami układu oddechowego, niepełnosprawnościami sprzężonymi czy chorobami układu krążenia. Skomplikowaną sytuacje mają także wszystkie osoby, które ze względu na niepełnosprawność mają utrudnioną zdolność do dbania o higienę. Szczególnie trudną okolicznością jest stwierdzenie zakażenia u jedynego opiekuna osoby niepełnosprawnej. W przypadku najgorszego scenariusza, czyli śmierci opiekuna, podopieczny pozostaje całkowicie bez opieki.

Szczepionki dla niepełnosprawnych – sytuacje wyjątkowe

W wielu przypadkach osoby niepełnosprawne nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień. Ponadto często pojawia się problem ze zorganizowaniem transportu. Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia bariery komunikacyjne mogą liczyć na zewnętrzną organizację transportu do szczepień. Dojazd obejmuje trasę od miejsca zamieszkania do punktu szczepień i z powrotem. Zadaniem gmin jest udostępnienie wszelkich informacji w zakresie organizacji transportu dla osób, które chcą skorzystać z tej usługi. Zespół lekarzy POZ ma z kolei obowiązek przekazać koordynatorowi gminnemu listę osób, które potrzebują transportu organizowanego przez gminę do punktu szczepień. Osoba niepełnosprawna może być zaszczepiona w domu jeśli jest taka konieczność.

Szczepionki dla niepełnosprawnych – oczekiwanie na decyzję

Narodowy Program Szczepień nadal konsultuje zmiany w zakresie modyfikowania kolejności poszczególnych grup. Osoby niepełnosprawne według niektórych opinii powinni być podzieleni ze względu na większe, bądź mniejsze ryzyko zakażenia. Szczepionki dla niepełnosprawnych w wielu przypadkach są koniecznym rozwiązanie – nie tylko w kwestii godnego życia, ale i ochrony kruchego zdrowia. Niepełnosprawni w wielu przypadkach wymagają ciągłej rehabilitacji, która, jak wiemy, w dobie pandemii jest niezwykle utrudniona. Wśród osób niepełnosprawnych nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań jeśli chodzi o bezpieczeństwo podania szczepionki.

Szczepionki dla niepełnosprawnych – dlaczego warto?

Jak już wspomnieliśmy, szczepionki są dla niepełnosprawnych przepustką do godnego życia. Osobom niepełnosprawnym w wielu przypadkach jest ciężko przestrzegać ściśle zasad sanitarnych. Problemem może być brak zachowania dystansu społecznego przy koniecznym bliskim kontakcie z opiekunem. Ponadto, ze względu na niewydolność oddechową, osoby z tego typu niepełnosprawnością mają problem z długotrwałym używaniem maseczek czy przyłbic.

Czytaj także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=104441&preview=true – WOŚP – Orkiestra serc Polaków

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia