Depresja u osób starszych

317

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Depresja u osób starszych

Zaburzenia depresyjnie zwykle kojarzone są z osobami młodymi. Depresja u osób starszych występuje jednak równie często. Na jakie symptomy należy zwrócić uwagę? Jak wygląda leczenie depresji u osób w podeszłym wieku?

Depresja u osób starszych – przyczyny

W przypadku seniorów depresja często spowodowana jest zmianami, które następują w ich życiu. Może to być koniec aktywności zawodowej, przeprowadzka do domu opieki czy śmierć współmałżonka. Wszystko to powoduje poczucie izolacji i osamotnienia, które czasem stają się początkiem depresji. Dorosłe dzieci osób starszych, zwykle zajęte swoimi sprawami, czasem nie poświęcają wystarczającej ilości czasu swoim rodzicom. Ponadto osoba starsza zaczyna mierzyć się z różnego typu dolegliwościami fizycznymi. Poczucie coraz większej zależności od drugiej osoby także w tym wypadku powoduje frustrację.

Depresja u osób starszych – objawy

Często niepozorne symptomy w przypadku osób starszych mogą mieć podłoże depresyjne. Dlatego warto zachować czujność. Skutki depresji mogą być tragiczne, w wielu przypadkach prowadzą nawet do prób samobójczych. Warto podkreślić, że depresja u osób starszych zwykle pojawia się po 65. roku życia. Jednak są przypadki, w których tego typu dolegliwości zaobserwować można dopiero po 80. roku życia. Jeśli chodzi o same objawy, to u seniorów dzielone są na somatyczne i psychiczne. Do typowo fizycznych zalicza się np. bóle i zawroty głowy, brak apetytu, nudności czy bóle w klatce piersiowej. Objawy psychiczne to z kolei m.in. bezsenność lub ciągłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji i pamięci, utrata zadowolenia z życia, brak energii, poczucie zmęczenia nawet przy niewielkim wysiłku.

Depresja u osób starszych – leczenie

W wielu przypadkach osobom starszym trudno jest się przyznać do problemów depresyjnych. Stąd odrzucają możliwości jakiejkolwiek pomocy. Jeśli chodzi o leczenie depresji, to wiele zależy od poziomu nasilenia. Jeśli zaobserwowane wyżej wymienione objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy skontaktować się ze specjalistą. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne. Przepisane odpowiednie leki antydepresyjne wyrównują poziom neuroprzekaźników w mózgu. Skuteczność leczenia depresji to jednak nie tylko środki farmakologiczne. Dlatego warto udać się jednocześnie na psychoterapię. Choremu należy też poświecić więcej uwagi, utrzymując z nim stałą relację.

Depresja u osób starszych

Depresja u osób starszych – profilaktyka

Zaburzeniom depresyjnym u osób starszych można zapobiegać. Przede wszystkim należy pamiętać o ty, by nie czuli się izolowani od społeczeństwa. Seniorzy powinni utrzymywać stały kontakt ze swoimi rówieśnikami. Zorganizowane zajęcia, np. w ramach uniwersytetów trzeciego wieku nie tylko rozwijają pasje i zainteresowania, ale też pomagają nawiązać nowe, ciekawe znajomości. W przypadku braku przeciwwskazań medycznych osoby starsze powinny zadbać także o aktywność fizyczną, dostosowaną do wieku i ograniczeń. W tym wypadku zalecane są m.in. marsze, pływanie czy nordic walking. Aktywność fizyczna poprawia nastrój i stymuluje wydzielanie endorfin. Formą zdrowego ruchu może być także 30-minutowy spacer na świeżym powietrzu.  

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/02/05/joga-fakty-i-mity/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia