Urządzenia elektroniczne obecnie towarzyszą nam niemal przez całą dobę. Bez smartfonów i tabletów nie potrafią funkcjonować coraz młodsze dzieci. Rodzice często zadają sobie pytanie – dać maluchowi tablet do ręki czy nie? Niestety małe dziecko w świecie technologii może mieć w przyszłości problemy z prawidłowym rozwojem. Jak im zapobiegać?
Małe dziecko w świecie technologii – doskonała alternatywa
Dziś żyjemy w ciągłym pędzie. Mamy coraz mniej czasu, by zająć się własnymi dziećmi. Dlatego gdy zaczyna grymasić, można włączyć mu tablet i sytuacja zostaje opanowana. Ponadto urządzenia elektroniczne to doskonały sposób na problem, gdy dziecko nie chce spokojnie zjeść posiłku czy zasnąć. W ten sposób maluch zaczyna coraz bardziej uzależniać się od korzystania z tego typu urządzeń. Tymczasem należy pamiętać, że w okresie wczesnego dzieciństwa mózg rozwija się bardzo dynamicznie. Na tym etapie życia niezbędny jest kontakt z bodźcami stymulującymi właściwości poznawcze. Poprzez zbyt częste korzystanie z technologii procesy te stają się coraz bardziej zaburzone.
Małe dziecko w świecie technologii – bezpieczny rozwój
Udowodniono naukowo, że dziecko nadmiernie korzystające z technologii gorzej się rozwija. Maluch później zaczyna mówić. Coraz trudniej przychodzi mu także interpretacja otaczającego go świata. Zaczyna wcielać się w postacie m.in. z ulubionych gier komputerowych. Treści z urządzeń technologicznych mocno wpływają na proces uczenia. Technologia zaburza także sferę emocjonalną dziecka – zwłaszcza gdy zaczyna mieć kontakt z nieodpowiednimi treściami. Maluch zaczyna coraz bardziej wycofywać się z życia społecznego. Konsekwencją są także problemy fizyczne. Nie trzeba specjalnie podkreślać szkodliwego wpływu niebieskiego światła na wzrok. Skutkiem mogą być także wady postawy czy problem z właściwym poruszaniem rękoma.
Małe dziecko w świecie technologii – co powinno zaniepokoić?
Uzależnienie od technologii powoduje, że dziecko nie potrafi funkcjonować bez tego typu urządzeń nawet podczas jedzenia czy snu. W przypadku nawet najmłodszych dzieci przyzwyczajenie do korzystania ze smartfonu czy tabletu może być ogromne. Dlatego, gdy w przypadku próby ograniczenia dostępności do tego typu urządzeń maluch zaczyna reagować płaczem lub agresją, należy zacząć reagować. Problemy z zasypianiem, nadmierna senność, brak apetytu, trudności z zapamiętywaniem i koncentracją – to kolejne charakterystyczne symptomy uzależnienia od urządzeń elektronicznych.
Małe dziecko w świecie technologii – jak pomoc?
Niestety proces uzależnienia dziecka od urządzeń elektronicznych bardzo szybko wymyka się rodzicom spod kontroli. W szczególnych przypadkach niezbędna jest ścisła współpraca ze specjalistą. Z drugiej strony dziecko może bezpiecznie korzystać z urządzeń technologicznych. Grunt, by już na początku wypracować konkretne zasady. Po pierwsze – maluch może sięgnąć po tablet tylko o określonych porach dnia. Kolejna kwestia to sprawdzanie i kontrolowanie treści, z którymi spotyka się dziecko. W tym celu warto pomyśleć o instalacji dodatkowych aplikacji, które zablokują bezpośredni dostęp dziecka do szkodliwych treści. Istotny jest również przykład, który idzie z góry. Jeśli dziecko będzie widziało rodziców nadmiernie korzystających z technologii, będzie powielało te niewłaściwe wzorce.
Foto: Canva.com
Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/2021/02/08/depresja-u-osob-starszych/