Sławni Polacy na całym świecie

0
123
Sławni Polacy na całym świecie

Sławni Polacy na całym świecie i ich osiągnięcia budzą podziw i szacunek. Ich dokonania naukowe, polityczne czy dzieła artystyczne imponują do dziś kolejnym pokoleniom. Kto znajduje się w czołowym zestawieniu wybitnych Polaków?

Sławni Polacy na całym świecie – przykłady kolejnych pokoleń

Trudno nie zacząć listy najwybitniejszych Polaków od papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach w 1920 roku. W roku 1978 został wybrany głową Kościoła Katolickiego. W trakcie swojego pontyfikatu słynął przede wszystkim z licznych pielgrzymek, które przyciągały tłumy wiernych. Lech Wałęsa poprzez dokonania względem wolnej Polski obok papieża polaka jest jedną z najsłynniejszych osobistości naszego kraju. Z zawodu elektryk, jest jednym z założycieli „Solidarności”. Ogromne zasługi Polaków docenia się także w dziedzinie nauki. Mikołaj Kopernik do dziś uznawany jest za twórcę współczesnej astronomii. Urodzonemu w 1473 roku naukowcowi sławę przyniosła publikacja pt. „O obrotach sfer niebieskich”. Podobnie swoje życie nauce poświęciła polska noblistka Maria Skłodowska-Curie. Do jej osiągnięć należy przede wszystkim wynalezienie dwóch pierwiastków – polonu i radu. Z jej inicjatywy zaczęto także prowadzić badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. 

Sławni Polacy na całym świecie

Sławni Polacy na całym świecie – dzieła artystyczne

Nic tak nie łączy ludzi jak kultura. Słynny dramat „Dziady” to oczywiście niejedyne wybitne dzieło pisarza i poety Adama Mickiewicza. Jego twórczość naznaczyły bardzo ważną epokę romantyzmu. Z kolei Wisława Szymborska to polska poetka i tłumaczka, a także jedna z nielicznych kobiet nagrodzonych Nagrodą Nobla. Wiersze w późniejszych etapach twórczości znane są na całym świecie. Słynęła przede wszystkim z poważnych refleksji na temat przyszłości człowieka. Wybitni w świecie kultury to także zasłużeni muzycy. Fryderyk Chopin do dziś przez wielu określany jest jako muzyczny geniusz. Artysta większość życia spędził w Paryżu. Na świecie zasłynął poprzez wprowadzenie ekspresyjnych i rewolucyjnych zmian w muzyce fortepianowej. „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki”, „Trzy kolory: Niebieski, Biały, Czerwony” – to dzieła Zbigniewa Preisnera, najsłynniejszego polskiego kompozytora muzyki filmowej. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. wyróżnienie Stowarzyszenia Krytyków z Los Angeles.

Sławni Polacy na całym świecie – sukcesy wybitnych postaci

Urszula Dudziak szerokiej publiczności znana głównie z roli jurorki programów „The Voice Senior” czy „The Voice of Poland”. Przede wszystkim jest jednak wokalistką jazzową, która na swoim koncie ma współpracę z wieloma zagranicznymi artystami, m.in. brytyjskim wokalistą Stingiem. Andrzej Wajda, znany przede wszystkim z wybitnych ekranizacji polskiej literatury reżyser zdobywca Oscara w 2003 roku za całokształt twórczości. Polacy i ich zasługi doceniane są także na arenie sportowej. Wielokrotna medalistka Olimpijska Irena Szewińska jako pierwsza kobieta jednocześnie ustanowiła wiele światowych rekordów, np. w biegu na 100, 200 czy 400 metrów. Wybitny skoczek narciarski Adam Małysz, mimo zakończonej dziesięć lat temu kariery, wciąż jest jednym z najpopularniejszych polskich sportowców. W trakcie swojej kariery był m.in. medalistą olimpijskim, mistrzem świata, zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni oraz czterokrotnym zdobywcą Kryształowej Kuli. 

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/03/01/edukacja-w-finlandii-odpowiedzialnosc-i-zaufanie/