Sławni Polacy na całym świecie

377

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sławni Polacy na całym świecie

Sławni Polacy na całym świecie i ich osiągnięcia budzą podziw i szacunek. Ich dokonania naukowe, polityczne czy dzieła artystyczne imponują do dziś kolejnym pokoleniom. Kto znajduje się w czołowym zestawieniu wybitnych Polaków?

Sławni Polacy na całym świecie – przykłady kolejnych pokoleń

Trudno nie zacząć listy najwybitniejszych Polaków od papieża Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach w 1920 roku. W roku 1978 został wybrany głową Kościoła Katolickiego. W trakcie swojego pontyfikatu słynął przede wszystkim z licznych pielgrzymek, które przyciągały tłumy wiernych. Lech Wałęsa poprzez dokonania względem wolnej Polski obok papieża polaka jest jedną z najsłynniejszych osobistości naszego kraju. Z zawodu elektryk, jest jednym z założycieli „Solidarności”. Ogromne zasługi Polaków docenia się także w dziedzinie nauki. Mikołaj Kopernik do dziś uznawany jest za twórcę współczesnej astronomii. Urodzonemu w 1473 roku naukowcowi sławę przyniosła publikacja pt. „O obrotach sfer niebieskich”. Podobnie swoje życie nauce poświęciła polska noblistka Maria Skłodowska-Curie. Do jej osiągnięć należy przede wszystkim wynalezienie dwóch pierwiastków – polonu i radu. Z jej inicjatywy zaczęto także prowadzić badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. 

Sławni Polacy na całym świecie

Sławni Polacy na całym świecie – dzieła artystyczne

Nic tak nie łączy ludzi jak kultura. Słynny dramat „Dziady” to oczywiście niejedyne wybitne dzieło pisarza i poety Adama Mickiewicza. Jego twórczość naznaczyły bardzo ważną epokę romantyzmu. Z kolei Wisława Szymborska to polska poetka i tłumaczka, a także jedna z nielicznych kobiet nagrodzonych Nagrodą Nobla. Wiersze w późniejszych etapach twórczości znane są na całym świecie. Słynęła przede wszystkim z poważnych refleksji na temat przyszłości człowieka. Wybitni w świecie kultury to także zasłużeni muzycy. Fryderyk Chopin do dziś przez wielu określany jest jako muzyczny geniusz. Artysta większość życia spędził w Paryżu. Na świecie zasłynął poprzez wprowadzenie ekspresyjnych i rewolucyjnych zmian w muzyce fortepianowej. „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki”, „Trzy kolory: Niebieski, Biały, Czerwony” – to dzieła Zbigniewa Preisnera, najsłynniejszego polskiego kompozytora muzyki filmowej. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. wyróżnienie Stowarzyszenia Krytyków z Los Angeles.

Sławni Polacy na całym świecie – sukcesy wybitnych postaci

Urszula Dudziak szerokiej publiczności znana głównie z roli jurorki programów „The Voice Senior” czy „The Voice of Poland”. Przede wszystkim jest jednak wokalistką jazzową, która na swoim koncie ma współpracę z wieloma zagranicznymi artystami, m.in. brytyjskim wokalistą Stingiem. Andrzej Wajda, znany przede wszystkim z wybitnych ekranizacji polskiej literatury reżyser zdobywca Oscara w 2003 roku za całokształt twórczości. Polacy i ich zasługi doceniane są także na arenie sportowej. Wielokrotna medalistka Olimpijska Irena Szewińska jako pierwsza kobieta jednocześnie ustanowiła wiele światowych rekordów, np. w biegu na 100, 200 czy 400 metrów. Wybitny skoczek narciarski Adam Małysz, mimo zakończonej dziesięć lat temu kariery, wciąż jest jednym z najpopularniejszych polskich sportowców. W trakcie swojej kariery był m.in. medalistą olimpijskim, mistrzem świata, zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni oraz czterokrotnym zdobywcą Kryształowej Kuli. 

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/03/01/edukacja-w-finlandii-odpowiedzialnosc-i-zaufanie/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia