Studia online – zalety i wady

378

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Studia online

Pandemiczna rzeczywistość zmusiła społeczeństwo do przeniesienia większości aktywności na tryb zdalny. Jednak jeszcze przed narodową kwarantanną pojawiały się pomysły możliwości studiowania wyłącznie z domu. Studia online mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy faktycznie łatwiej jest połączyć codzienne obowiązki z nauką zdalną?

Studia online – tak uczą się wszyscy

Warto podkreślić, że dziś zdalna nauka dotyczy nie tylko szkół wyższych. Dla szkół podstawowych i licealnych nauczanie online okazało się całkowitą nowością. Jeśli chodzi o studia, to wiele kierunków dużo wcześniej organizowało różne ćwiczenia w formie e-learnigów. Dziś z powodu pandemii wszystkie zajęcia odbywają się wyłącznie w trybie zdalnym. W trakcie zajęć studenci spotykają się na wykładach transmitowanych przez wykładowców. Obecnie aplikacje umożliwiają bezpośrednie uczestnictwo w zajęciach, głównie za sprawą wideokonferencji. Dlatego również przeprowadzenie większości egzaminów nie stanowi w tej sytuacji problemu.

Studia online – wygoda i elastyczność

Zdalna nauka umożliwia zdobycie wykształcenia bez konieczności dotarcia do siedziby uczelni. Dla osób z miejscowości, gdzie transport publiczny stanowi problem, jest to ogromna wygoda. Ponadto odchodzą koszty dojazdów czy w wielu przypadkach wynajmowania osobnego lokum. Z nauką zdalną łatwiej jest pogodzić życie rodzinne. Dlatego z tej formy studiów zadowolone są m.in. kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich. To także dobra opcja dla osób pracujących zawodowo o różnych porach. Jeśli chodzi o wybór studiów, to dostępne są zarówno kierunki pierwszego, jak i drugiego stopnia. W przypadku wymogów rekrutacyjnych kandydat musi okazać świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz pozytywny wynik egzaminu maturalnego. Należy także uiścić wstępną opłatę o wyznaczonej kwocie.

Studia online

Studia online – nauka samodyscypliny

Dostęp do materiałów dydaktycznych o każdej porze generuje dużą swobodę. Jednak właśnie z tego powodu często trudnej jest utrzymać motywację do nauki. Studia online są ogromnym wyzwaniem dla osób, którym trudno jest utrzymać samodyscyplinę. Będąc zalogowanym na platformie do nauki, jednocześnie można przeglądać np. media społecznościowe. Tym samym łatwo się rozproszyć. Należy także pamiętać o kwestiach typowo technicznych. Niezawodny komputer i dobre połączenie z siecią internetową to podstawa. Jednak już nagła przerwa w dostawie prądu automatycznie zmusza studenta do rezygnacji z zajęć. Organizacja studiów online to także ogromne wyzwanie dla samych uczelni. O ile przeprowadzenie wykładów w tej formie nie jest żadnym problemem, o tyle niektórych zajęć ćwiczeniowych wręcz nie da się zorganizować w trybie zdalnym. Ponadto władze uczelni muszą zatroszczyć się o dodatkowe oprogramowanie, a także przeszkolić w tym celu swoich pracowników.

Studia online – relacje społeczne

Przeciwnicy studiów przez internet podkreślają przede wszystkim pozbawienie młodych ludzi  typowego życia studenckiego. Podczas wirtualnych zajęć studenci nie mają możliwości, by poznać się tak dobrze jak w przypadku tradycyjnej formy studiów. Wszelkie kontakty ograniczają się wyłącznie do spraw związanych z nauką.

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=106270&preview=true – Skoki narciarskie kobiet – historia, teraźniejszość, oczekiwania

Zobacz również, jakie są udogodnienia dla niepełnosprawnych studentów.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia