Aktywności osób niepełnosprawnych – dlaczego są tak potrzebne?

350

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Aktywności osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne pragną czuć się uczestnikami życia społecznego na wielu płaszczyznach. Dzięki swojej determinacji udowadniają, że niemożliwe nie istnieje. Realizowanie swoich pasji to dla niepełnosprawnych nie tylko rehabilitacja, ale i forma integracji społecznej. Poznajcie istotne aktywności osób niepełnosprawnych.

Aktywności osób niepełnosprawnych – sport to zdrowie

Osoby z niepełnosprawnością próbują swoich sił w wielu dyscyplinach sportowych. Ich zmagania m.in. na igrzyskach paraolimpijskich możemy podziwiać od lat. Sport niepełnosprawnych, podobnie jak u ludzi zdrowych, odróżnia formę rekreacyjną od wyczynowej. Dla wielu osób z niepełnosprawnością ćwiczenia fizyczne są podstawą do utrzymania lub poprawy sprawności ciała. Szczególnie dla osób niepełnosprawnych ruchowo rehabilitacja jest istotna. Zawodowi Niepełnosprawni sportowcy rekreacyjne ćwiczenia zamieniają na regularny trening. Dzięki nim zawodnik może poprawiać osiągane wyniki. Sportowcy z niepełnosprawnością mają dobierane treningi do swoich indywidualnych możliwości. W tym wypadku brany jest także pod uwagę stopień jego niepełnosprawności. Obecnie w treningach osób niepełnosprawnych wplatane są również elementy rehabilitacyjne. 

Aktywność osób niepełnosprawnych – wyrazić siebie przez sztukę

Od dawna wiemy, jak kontakt z różnymi formami artystycznymi pozytywnie wpływa na samopoczucie. Osoby z niepełnosprawnością posiadają liczne uzdolnienia. Pięknie śpiewają, tworzą niesamowite prace plastyczne, grają na instrumentach. Pierwsza połowa lat 90. to początek cyklicznych warsztatów i festiwali artystycznych dla osób z niepełnosprawnością. Odbywają się one w różnych miastach w Polsce. Dzięki nim niepełnosprawni mogą rozwijać swoje pasje oraz nawiązywać nowe, ciekawe relacje. Podobnie jak w przypadku sportu – część osób niepełnosprawnych traktuje tego typu spotkania czysto rekreacyjnie. Niektórzy jednak na tyle odkrywają swój talent, że postanawiają na stałe związać życie ze swoimi pasjami. Warsztaty zapoczątkowały wiele przemian społecznych. Pełnosprawni zaczęli dostrzegać potencjał artystyczny osób z niepełnosprawnością. Dlatego dziś pojawia się dla nich coraz więcej miejsca m.in. na deskach teatru lub scenach muzycznych. Niepełnosprawni coraz częściej biorą także udział w popularnych programach rozrywkowych.

Aktywności osób niepełnosprawnych

Aktywność osób niepełnosprawnych – funkcjonowanie na rynku pracy

Zatrudnianie pracowników z niepełnosprawnością to kwestia, która zrobiła ogromne postępy i wciąż się rozwija. Dla niepełnosprawnych praca zawodowa to nie tylko zapewnienie sobie podstawowych środków do życia. Aktywność zawodowa daje im poczucie samodzielności i niezależności, której w wielu innych dziedzinach życia zwyczajnie im brakuje. W Polsce działa kilka instytucji wspierających funkcjonowanie niepełnosprawnych na rynku pracy. Jedną z nich jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, która w ramach swoich projektów oferuje m.in. liczne kursy zawodowe lub płatne staże. Każdy uczestnik podejmuje bezpośrednią współpracę ze swoim opiekunem, pracownikiem Fundacji, który nierzadko pomaga mu odnaleźć swoją ścieżkę zawodową. W kolejnych etapach projektu celem jest znalezienie stałego zatrudnienia.  

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=106358&preview=true – Najdziwniejsze rekordy Guinnessa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia