Edukacja w Japonii – czym jest egzaminacyjne piekło?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Edukacja w Japonii

Większość Japończyków z powodzeniem rozpoczyna naukę na studiach. Następnie, wybierając atrakcyjne ścieżki zawodowe, stają się specjalistami w swoich dziedzinach. Mimo to droga do sukcesu w Japonii zdecydowanie nie jest prosta. Edukacja w Japonii nie bez powodu nazywana jest „egzaminacyjnym piekłem”. Jak to wygląda w praktyce? 

Edukacja w Japonii – krótka historia

Przez władze obecny system edukacyjny w Japonii stworzony został w połowie XIX wieku. W tym czasie nastąpił szereg przemian gospodarczych, społecznych i kulturowych. Powołane Ministerstwo Edukacji wprowadziło przyznawanie stypendiów dla wybitnych uczniów. Najlepsi mogli pogłębiać swoją wiedzę na uniwersytetach w Anglii, Francji, Prusach i USA. Wszystko po to, by zmodernizować system edukacji na styl zachodni. W obecnych czasach wiele elementów japońskich szkół nawiązuje do historycznej tradycji, np. mundurki dla chłopców. Obecnie etapy edukacji w tym kraju składają się z: przedszkola, obowiązkowej szkoły podstawowej, obowiązkowej szkoły średniej pierwszego stopnia, nieobowiązkowej szkoły średniej drugiego stopnia i uniwersytetów. W Japonii działa również Juku – są to prywatne placówki, w których odbywają się zajęcia dodatkowe. Funkcjonują tam także szkoły dla uczniów niewidomych, głuchych i niepełnosprawnych intelektualnie.

Edukacja w Japonii – na czym polega „egzaminacyjne piekło”? 

Końcowe egzaminy w Japonii są dla uczniów głównym wyznacznikiem ich dalszej zawodowej kariery i przyszłości. Testy weryfikujące wiedzę towarzyszą uczniom na każdym etapie edukacji. Nauczyciele w szkole średniej przeprowadzają egzaminy z najważniejszych przedmiotów pięć razy w ciągu całego roku. Uczniowie muszą znać na pamięć niezliczone ilości materiału. Od szkoły średniej Japończycy żyją według zasady „czterech godzin”. Jest to maksymalna ilość snu, którą można przespać w ciągu doby. W przeciwnym razie traci się cenny czas, który należałoby poświęcić nauce do egzaminów.

Porażka egzaminacyjna już na poziomie szkoły podstawowej determinuje dalsze losy ucznia. Każdy kolejny etap edukacji to stawianie niezbędnych kroków do walki o godne życie.Edukacja w Japonii

Edukacja w Japonii – dzień podporządkowany nauce

Młodzi Japończycy nie mają czasu na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Nauka w szkole trwa do późnych godzin popołudniowych. Po powrocie z lekcji uczniowie zwykle muszą poświęcić kilka godzin na odrabianie prac domowych. W tamtejszym systemie wartości dominuje przekaz, że człowiek może osiągnąć cokolwiek wyłącznie poprzez ciężką pracę. Rodzice taki tok myślenia przekazują swoim pociechom z pokolenia na pokolenie. Dzieci od najmłodszych lat uczone są dyscypliny, m.in. obowiązkowo dbają o porządek w klasie. Zawód nauczyciela cieszy się niepodważalnym szacunkiem. W tamtejszych rodzinach bardzo ważna jest rola matki, która w pełni czuwa nad edukacją dziecka. Nauczyciele zaszczepiają w swoich uczniach ciągłą rywalizacje już od najmłodszych lat. Przez silną presję związaną z oczekiwaniami społecznymi wielu Japończyków popada w depresję, która nierzadko prowadzi do prób samobójczych.

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/03/22/dorosle-dzieci-alkoholikow-jak-im-pomoc/

Brak postów do wyświetlenia