radio dab+ odbiornik w aucie

0
1019
Jakie radio wybrać
radio dab+ odbiornik samochodowy DIN 1 firmy Kenwood

Radio dab+ odbiornik w aucie ale czy w każdym

Radio dab+ odbiornik tylko w nowych autach i to nie wszystkich przynajmniej obecnie u nas w kraju. W Niemczech czy Francji już od 2018 roku wszystkie nowe auta dopuszczone do sprzedaży miały na pokładzie odbiorniki dualne. Co to znaczy? Każde radio miało możliwość pracy zarówno w trybie analogowym jak i cyfrowym czyli DAB+.  W związku z tym że część stacji nadaje jeszcze w analogu ale już w cyfrze jest możliwość korzystania z funkcji odbioru symultanicznego. Ta znaczy że np. słuchając np. Trójki chcemy mieć lepszą jakość i wybieramy DAB+. Niestety zasięg nadajników Trójki nie pokrywa jeszcze całego kraju więc odbiornik tracąc zasięg cyfrowy przełączy się na odbiór sygnału analogowego.

Odbiorniki symultaniczne oczywiście poprawią komfort słuchania stacji które mają nadawanie dualne. Te nowe stacje nadające wyłącznie w DAB+ ze względu na początek budowy zasięgu z reguły będą w trudniejszej sytuacji. Opór systemu ale też i dużych analogowych graczy jest ogromny i cyfra ma trudności z rozwojem. Na szczęście rozwój zawsze ma swoich zwolenników i w naszym kraju słuchacze pomimo braku kampanii promującej DAB+ kupują nowe odbiorniki na potęgę.

radio dab+ odbiornik do auta
radio dab+ odbiornik pokładowy Skoda Octavia II

Radio dab+ odbiornik w aucie – przystawka do analogu

W przypadku nowego auta możemy cieszyć się odbiornikiem cyfrowym już w każdym nowo produkowanym i sprzedawanym aucie w kraju.  Co jednak jeśli nasze auto nie posiada wbudowanego odbiornika dab+? Na szczęście jest wyjście, jak pamiętacie kiedy telewizja naziemna przechodziła na nadawanie cyfrowe właściciele starych telewizorów mieli alternatywę. A było to kupno nowego telewizora albo przystawki, tak samo jest w przypadku radia dab+. Są przystawki w postaci samego odbiornika sygnału, reszta to włączenie tego sygnału do naszego sprzętu audio jaki mamy na pokładzie.

radio dab+ odbiornik - adapter
radio dab+ odbiornik adapter w do radia samochodowego

Prezentowany poniżej adapter jest w pełni funkcjonalnym odbiornikiem dab+ nie posiadającym jedynie części wzmacniacza z audio. Posiadając takie urządzenie podłączamy je za pomocą kabla AUX do naszego systemu audio i możemy cieszyć się radiem cyfrowym na pokładzie auta. Jeśli nie mamy gniazda AUX w naszym starym odbiorniku możemy przesłać sygnał do odbiornika drogą radiową w paśmie FM. Jak to jest możliwe? urządzenie pracuje w formule transmitera. Tak więc jest to bardzo proste w instalacji, jedyna niedogodność to cena na poziomie 300zł.  

radio dab+ odbiornik dla każdego

Niestety na chwilę obecną są to drogie urządzenia niemniej jednak jakość odbioru powoduje coraz większe zainteresowanie słuchaczy. Najważniejszym motywem wyboru jest znacznie większa jakość połączona z docelowo dużo większym wyborem stacji radiowych.

więcej o dab+ znajdziesz tu!

radio dab+ odbiornik