Gwiazdy jednego przeboju

465

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gwiazdy jednego przeboju

W historii muzyki popularnej zapisało się wielu wokalistów i zespołów, których kojarzymy dzięki tylko jednej piosence. Tacy artyści określani są jako „gwiazdy jednego przeboju”. Mimo to wiele z tych utworów do dziś uznajemy jako kultowe, niestarzejące się klasyki. Przypomnijmy sobie najbardziej znane przykłady wykonawców jednego utworu. 

Gwiazdy jednego przeboju – nieplanowana sława

Artyści, tworząc swoje utwory, nigdy nie planują ich popularności. Na światowy przebój nie ma recepty, ale kluczowa może okazać się np. prostota artystycznego przekazu. Przykładem jest piosenka pt. „Macarena”, która prawdopodobnie wychowała już kilka pokoleń. W połowie lat 90. hit duetu Los Del Rio nie schodził ze szczytów list przebojów. „Macarena” słynie zarówno z wpadającej w ucho melodii, jak i charakterystycznego układu choreograficznego. Wykonawcy znani z jednego hitu przewijali się przez różne dekady. Utwór „Take on Me” to debiutancki singiel norweskiego zespołu a-ha z 1985 roku. Grupa początkowo nagrała piosenkę w zupełnie innej formie i w dużo mniejszym nakładzie. Jak wiemy, poprawiona wersja stała się prawdziwym przebojem, który do dziś chętnie grany jest w stacjach radiowych.

Gwiazdy jednego przeboju – utwory znane do dziś

„99 Luftballons” to piosenka niemieckiej wokalistki Neny. Utwór doczekał się także anglojęzycznej wersji pt. „99 Red Balloons”. Podobnie jak wyżej wspomniana „Macarena”, chwytliwą choreografią zachwyciły również trzy siostry z zespołu Las Ketchup. Słynny utwór „Asereje (The Ketchup Song)” ma już prawie 19 lat. Po sukcesie wakacyjnego hitu z 2002 roku słuch o zespole zaginął. Aktualnie siostry pragną wrócić do koncertowania, niestety ich plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Taneczny utwór „Barbie Girl” zespołu Aqua z 1997 rokujedni kochali, inni – wprost przeciwnie. Wszystko to m.in. za sprawą teledysku, który mimo delikatnego kiczu stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów tamtej dekady. „Promise Me” to romantyczny utwór wokalistki Beverley Craven. Początkowo piosenka nie odnosiła większych sukcesów. Kluczowa okazała się udana trasa koncertowa artystki, dzięki której przebój zaczął zdobywać szczyty list przebojów.

Gwiazdy jednego przeboju

Gwiazdy jednego przeboju – polskie przykłady

„Kroplę deszczu” Gabriela Fleszara znają chyba wszyscy fani polskiej muzyki. Wokalista po latach postanowił przypomnieć o sobie m.in. udziałem w programie „The Voice of Poland”. Artysta sam przyznał, że przez lata nie zabiegał o zainteresowanie mediów. Przez cały czas stara się jednak tworzyć nową muzykę, która – ma nadzieje – wreszcie ujrzy światło dzienne. Kolejna kwestia to utożsamianie artysty z danym utworem. Tak jest w przypadku polskiej wokalistki, Kasi Popowskiej, która pomimo kilku znanych piosenek kojarzona jest głównie ze swoim debiutanckim singlem „Przyjdzie taki dzień” z 2014 roku. Artystka zyskała dodatkową popularność także m.in. dzięki udziałowi w programie „Twoja twarz brzmi znajomo“.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/?p=107507&preview=true – Niepełnosprawne dzieci gwiazd

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia