Formuła 1 2021 – przewodnik cz.1

353

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

formuła 1
fot. Bill Stephan / Unsplash

Za nami wyścig w Katalonii, przed nami zaś jeszcze ponad pół roku wielkich emocji. Rozpoczynamy cykl przewodników po tegorocznym święcie motoryzacji, jakim bez wątpienia jest Formuła 1!

Formuła 1 – najbliższe wyścigi

Karun Chandhok, były kierowca Formuły 1 i ekspert Sky F1 TV podzielił się niedawno na łamach serwisu Autocar swoimi spostrzeżeniami na temat każdego toru wyścigowego. Omówił charakterystyczne cechy każdej trasy, wskazał też m.in. najlepsze punkty do wyprzedzania oraz najtrudniejsze momenty, podczas których kierowcy będą mieli szansę najbardziej się wykazać. Już 23 maja w Monte Carlo odbędzie się kultowe Grad Prix Monako. To pierwszy uliczny wyścig w tym roku, który zawsze był dla kierowców dużym wyzwaniem. Przewidywalność reakcji maszyny będzie w Monako szczególnie ważna. Najlepszymi punktami do wyprzedzenia będą zakręty wymuszające zmniejszenie prędkości, jeżeli tylko kierowca wykaże się odwagą. Kluczowe okrążenia znajdują się wokół Casino Square i Hotel de Paris. Najtrudniejsze momenty? Najeżony jest nimi cały wyścig! Nic nie jest łatwe w Monako.

formuła 1
fot. Hanson Lu / Unsplash

6 czerwca w Baku odbędzie się Grand Prix Azerbejdżanu. Największym wyzwaniem dla kierowcy będzie wypracowanie kompromisu między osiągnięciem maksymalnej prędkości na prostym torze a stabilnością podczas hamowania w środkowej części okrążenia. Kierowcy i zespoły muszą wybrać najlepszą strategię: maksymalizację prędkości na prostej lub usprawnienie systemu hamulcowego. Najlepsze punkty do wyprzedzania to zakręty nr 1 i 3. Kluczowy będzie zakręt nr 16, wymagający od kierowcy sprawnego operowania lewą ręką, tuż przed ostatnią długą do mety. Najtrudniejszym punktem będzie zakręt nr 15 – kierowca musi odbić delikatnie w prawo podczas hamowania, po czym skręcić w lewo i zjechać w dół. 13 czerwca w Montrealu odbędzie się arcytrudny Grand Prix Kanady. Tor jest ciasny, zdradliwy i pełen punktów, gdzie kierowcy będą musieli perfekcyjnie prześlizgnąć się przez istne ucha igielne. Najlepszym punktem do wyprzedzenia, a zarazem najtrudniejszym, jest ostatni wiraż.

Letnie wyścigi Formuły 1

Nieco mniejsze emocje zaoferuje 27 czerwca Paul Ricard – Grand Prix Francji, co nie oznacza, że będziemy przysypiać z nudów. Zdaniem Karuna Chandhoka tegoroczny tor będzie wymagał doskonałego przygotowania technicznego: pełno w nim szerokich zakrętów, które nagle się zaostrzają. Według eksperta najlepiej będzie wyprzedzać na prostej drodze. Kluczowe okrążenie to De Beausset, wymagające sprawnego operowania prawą ręką. Łatwo w nim o wytracenie cennych sekund. Najtrudniejszy będzie zaś cały odcinek końcowy – to wyzwanie głównie dla opon. 4 lipca odbędzie się zaś Grand Prix Austrii – Red Bull Ring. To jeden z najkrótszych wyścigów: niezwykle stresujący dla kierowców i emocjonujący dla widzów. Wyścig będzie wymagał przede wszystkim doskonałego przygotowania systemów hamowania i trakcji. Najlepszym punktem do wyprzedzania będzie zakręt nr 3 na szczycie wzgórza. Kluczowym zakrętem będzie prawdopodobnie nr 1, zaś najtrudniejsze momenty będą czekać na kierowców na dwóch ostatnich zakrętach. Do poradnika wracamy za tydzień!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.autocar.co.uk

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia