Wywiad z Dariuszem Penderem

287

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

LONDON, ENGLAND - SEPTEMBER 05: Dariusz Pender of Poland celebrates victory during his Gold Medal match against Romain Noble of France on day 7 of the London 2012 Paralympic Games at ExCel on September 5, 2012 in London, England. (Photo by Jamie McDonald/Getty Images)

Zapraszamy na wywiad z paraolimpijczykiem Dariuszem Penderem, jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców. Na co dzień mieszkańcem Bielan. Ten urodzony w 1974 roku w Tarnogrodzie szermierz i florecista jest multimedalistą igrzysk paraolimpijskich. Zdobył również tegoroczny tytuł Najlepszego Sportowca Niepełnosprawnego Warszawy 20-lecia. W wywiadzie przeprowadzonym dla Radia Bezpieczna Podróż, w ramach audycji realizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem ULICA DZIELNICA STOLICA oraz portalem Północna Ćwiartka, Dariusz Pender opowiedział między innymi o swoich przygotowaniach do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Nie mogliśmy nie zapytać mistrza również o to, czy myśli już o sportowej emeryturze.

Dariusz Pender – szermierz multimedalista

Dariusz Pender uznawany jest w świecie międzynarodowej szermierki za wybitny autorytet. Z uwagi na niedowład nóg uprawia wspomnianą szermierkę i floret na wózkach. Ma na swoim sportowym koncie dziewięć olimpijskich krążków z pięciu igrzysk. Są to dwa złote (w szpadzie indywidualnie w 2000 i 2012), trzy srebrne i cztery brązowe. Ponadto do niego należą również medale zdobyte na mistrzostwach Europy i świata, jak i te z Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”. Zajmuje 5 miejsce w światowym rankingu w szpadzie i 4 w światowym rankingu we florecie. A o jakich medalach jako sportowiec jeszcze marzy? O tym posłuchacie w naszym wywiadzie.

Dariusz Pender – odznaczenia państwowe

Dariusz Pender po raz pierwszy w Igrzyskach Paraolimpijskich wziął udział w 2000 roku w Sydney. Następnie mogliśmy go podziwiać na paraolimpijskich planszach w Atenach w 2004, Pekinie w 2008, w Londynie w 2012 oraz w Rio de Janeiro w 2016. Za osiągnięcia sportowe i promowanie tym samym Polski na sportowych arenach Dariusz Pender został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

Na co dzień trenuje w IKS AWF Warszawa. Z okazji zbliżających się kwalifikacji do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio polskiemu mistrzowi życzymy złotego krążka i połamania klingi.

Wywiad z paraolimpijczykiem Dariuszem Penderem

Spodobał ci się nasz materiał? Przeczytaj również: https://bezpiecznapodroz.org/2021/04/09/pawel-nastula-chlopak-z-bielan/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia