Paszport szczepionkowy: ostatnia prosta

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

paszport szczepionkowy
fot. Lukas / Unsplash

„Paszport szczepionkowy” to popularne określenie certyfikatu, umożliwiającego swobodny przepływ osób w Unii Europejskiej podczas pandemii. Będzie on dostępny za darmo dla wszystkich obywateli UE. Jakie informacje będzie zawierał i od kiedy będziemy mogli się o niego ubiegać?

Paszport szczepionkowy już w czerwcu?

Według informacji, jakie dostarczyła Komisja Europejska, unijny system cyfrowy certyfikatu ma zostać uruchomiony 1 lipca 2021 r. Natomiast centralna infrastruktura informatyczna będzie gotowa już jutro, 1 czerwca. Pierwszy wniosek Komisji Europejskiej w sprawie utworzenia unijnego zaświadczenia pojawił się 17 marca 2021 r. Założeniem było stworzenie zasad wydawania, weryfikacji i uznawania dokumentu potwierdzającego fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, ujemnego wyniku testu na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub wyzdrowienia po zakażeniu. 20 maja 2021 r. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Komisji Europejskiej spotkali się, aby wypracować porozumienie w tej sprawie. KE poinformowała, że udało się osiągnąć wstępne porozumienie, zgodnie z którym państwa członkowie UE nie będą nakładać dodatkowych ograniczeń dla osób posiadających certyfikat, chyba że ograniczenia te są konieczne do ochrony zdrowia publicznego. Państwa członkowskie będą musiały o nich poinformować z co najmniej 48-godzinnym wyprzedzeniem.

Zasady funkcjonowania paszportu COVID-19

Zgodnie z założeniami wypracowanymi przez strony porozumienia, po wprowadzeniu certyfikatów COVID-19 do dowolnego kraju Unii Europejskiej będzie mogła wjechać każda osoba, jeżeli tylko spełni jeden z trzech warunków. Pierwszym z nich będzie przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19, drugim – wyzdrowienie po zakażeniu. Trzeci warunek to wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w ciągu 24 godzin. Oczywiście wynik testu musi być negatywny. Honorowany będzie test PCR oraz szybki test antygenowy. Powyższa zasada będzie obowiązywała zarówno w Polsce, jak i we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Certyfikat będzie dostępny w formie cyfrowej i papierowej. To korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla osób starszych – w końcu nie każda z nich biegle posługuje się smartfonem. Certyfikat COVID-19 będzie zawierał unikalny kod QR, stanowiący gwarancję bezpieczeństwa i autentyczności dokumentów. Opatrzony zaś będzie cyfrowym podpisem jego właściciela.

Już od 1 czerwca, czyli od jutra, rozpocznie się proces przyłączania krajowych serwerów poszczególnych państw Unii Europejskiej do centralnego systemu teleinformatycznego. Proces ten będzie trwał miesiąc, a zakończy go uruchomienie systemu 1 lipca 2021 r. W Polsce dostęp do certyfikatu COVID-19 będziemy mieli za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Tej samej, w której znajdują się m.in. nasze dowody osobiste czy prawa jazdy. W myśl założeń europejskiego porozumienia państwa członkowskie będą miały obowiązek honorowania świadectw szczepień przeciwko COVID-19 wykonanych w pozostałych państwach członkowskich przy pomocy preparatów  zatwierdzonych przez UE przez EMA – Europejską Agencję Leków. Co ze szczepionkami wykonanymi innymi preparatami? Decyzja o uznaniu świadectwa szczepienia jednym z preparatów niezatwierdzonych przez UE, ale wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), pozostanie już w gestii danego państwa członkowskiego.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: Prawo.pl

Brak postów do wyświetlenia