Nieznane miejsca w Polsce – warto zobaczyć

285

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nieznane miejsca w Polsce

Pandemia koronawirusa sprawiła, że Polacy w tym roku rzadziej będą decydować się  na wakacje poza granicami naszego kraju. Warto wiedzieć, że oprócz obleganych przez turystów atrakcji Polska ma wiele niezwykłych i zaskakujących zakątków. Poznaj nieznane miejsca w Polsce, które warto odwiedzić. 

Nieznane miejsca w Polsce – oryginalne budowle 

Krzywa wieża w Pizie to jedna z najsłynniejszych budowli świata. W Polsce podobny obiekt znajduje się w miejscowości Ząbkowice Śląskie. Dokładna data powstania wieży nie jest znana. Prawdopodobnie jej budowę ukończono w XV wieku. Nie wiadomo też, dlaczego wieża zaczęła się przechylać. Za jedną z przyczyn uważa się m.in. wstrząsy tektoniczne. Z kolei we wsi Rapa na Mazurach znajduje się nietypowa budowla przypominająca egipskie piramidy. Budynek ukryty w lesie to grobowiec pruskiej rodziny baronów. Decyzje o budowie tego obiektu podjął Friedrich von Fahrenheid, który zafascynowany był starożytnym Egiptem. Przez lata piramida była wiele razy dewastowana, m.in. przez wojska radzieckie. W Polsce mamy przynajmniej kilkanaście zamków, które zbudowano kilka wieków temu. Tymczasem jeden z nich powstał stosunkowo niedawno, bo pod koniec lat 80. w miejscowości Łapalice. Warto dodać, że jego budowa do tej pory nie została ukończona, dlatego dziś pozostaje wyłącznie nietypową atrakcją turystyczną.

 Nieznane miejsca w Polsce

Nieznane miejsca w Polsce – piękno natury 

Niedaleko wsi Wieściszowice na Dolnym Śląsku znajdują się Kolorowe Jeziorka, a właściwie cztery stawy. Warte poznania są przede wszystkim ich wyjątkowe kolory. Okazuje się, że zbiorniki powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni niemieckich. Gdy kopalnie zniknęły, woda zalała dawne wyrobiska, jednocześnie tworząc sztuczne jeziorka. Sama barwa wody zależna jest zatem od składu chemicznego podłoża. Wspomnieliśmy o krzywej wieży w Ząbkowicach Śląskich, tymczasem we wsi Nowe Czarnowo mieści się jeden z najbardziej tajemniczych lasów w Polsce. Właśnie w tym lesie niemal 100 sosen zakrzywia się pod kątem 90 stopni, tworząc literę C. Przenosząc się w okolice Olsztyna, w niewielkiej miejscowości Nowe Kawkowo znajduje się lawendowa plantacja. Przez turystów określana jako „Polska Prowansja”, stała się nieodłącznym elementem warmińskiego krajobrazu.

Nieznane miejsca w Polsce – rodzime atrakcje 

Karaibskie klimaty w Polsce? Okazuje się, że i takie można u nas spotkać. Osadnik Gajówka to jezioro, które znajduje się w Wielkopolsce w gminie Przykona. Swoją turkusową barwę woda zawdzięcza dużej ilości wapnia. Zbiornik został bowiem utworzony w miejscu wyrobiska po dawnej Kopalni Węgla Brunatnego. W Polsce znajduje się także jeden z największych podziemnych wodospadów w Europie. Mieści się on w sztolni „Czarna” w dawnej kopalni złota w Złotym Stoku. Kaskada ma około ośmiu metrów wysokości i jest pięknie podświetlona. Dość popularny natomiast jest Krzywy Domek w Sopocie. Zbudowany w latach 2003-2004 nawiązuje do nieco bajkowego świata. W budynku znajdują się m.in. lokale handlowe i siedziba radia. Nieznane miejsca w Polsce są doskonałą okazją, do tego, aby w czasie wakacji jeszcze lepiej poznać rodzime dobra natury i kultury.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/06/14/popularne-filmy-na-podstawie-ksiazek/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia