Hashimoto – przyczyny objawy, leczenie

3850

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hashimoto

Choroba Hashimoto jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń tarczycy. Problem prowadzi do stopniowego niszczenia tego gruczołu i spadku produkowanych przez niego hormonów. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? 

Hashimoto – dlaczego powstaje problem?

Praca tarczycy wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Przewlekłe zapalenie tego narządu należy do chorób autoimmunologicznych. W związku z tym układ odpornościowy, zamiast bakterii czy wirusów, atakuje komórki własnego organizmu. Dokładna przyczyna problemu nadal nie jest znana. Uważa się, że jednym z czynników mogą być m.in. uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne lub narażanie na promieniowanie radioaktywne. Choroba Hashimoto najczęściej atakuje kobiety po 30. roku życia. Problem często dotyka także dzieci i młodzieży. Zwiększone ryzyko rozwoju dolegliwości istnieje np. u osób, które cierpią na inne schorzenia autoimmunologiczne takie jak: cukrzyca typu 1, toczeń, bielactwo czy reumatoidalne zapalenie stawów. Diagnostyka choroby Hashimoto polega na wywiadzie lekarskim oraz badaniu laboratoryjnym. W większości przypadków lekarz zaleca badanie TSH – jest to test sprawdzający niedoczynność tarczycy. Lekarz może także skierować pacjenta na badanie USG lub oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych. 

Hashimoto – trudne objawy 

W wielu przypadkach o chorobie Hashimoto pacjent dowiaduje się po przypadkowych badaniach, na które zgłosił się z powodów niezwiązanych z tym problemem. Zdarza się, że pacjentka zgłasza się do lekarza, gdyż niepokoją ją np. nieregularne miesiączki, zawroty głowy czy problemy z zajściem w ciążę. Początkowa senność, spadek koncentracji, a nawet stany depresyjne najczęściej przypisywane są nadmiarem obowiązków. Jednym z charakterystycznych, a zarazem bagatelizowanych objawów jest także przybieranie na wadze. Do mało typowych symptomów można zaliczyć również obrzęk twarzy, nadwrażliwość na zimno, zaparcia, chrypkę czy matowy głos. Kluczowa w przypadku tej dolegliwości jest odpowiednia kuracja. Nieleczona choroba Hashimoto może prowadzić m.in. do chorób serca, niepłodności, a nawet śpiączki. Jej przebieg z kolei zależny jest od czasu jej trwania i stopnia nasilenia.

Hashimoto 

Hashimoto – możliwości leczenia 

Leczenie tej dolegliwości najczęściej polega na zwalczaniu niedoczynności tarczycy. W tym celu zaleca się stosowanie preparatów zawierających lewotyroksynę. Celem kuracji jest przede wszystkim wyrównanie poziomu TSH i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dawkowanie leków uzależnione jest m.in. od wieku, masy ciała, nasilenia niedoczynności tarczycy, występowania chorób współistniejących czy stosowania innych środków farmakologicznych. Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta. Z jadłospisu należy wykreślić żywność wysoko przetworzoną, słodycze oraz słodkie napoje. Menu chorego powinno być natomiast bogate w takie składniki jak jod, selen, żelazo oraz cynk. Ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej trzy godziny przed snem. Choroba Hashimoto jest kolejnym przykładem na to, jak ważne jest słuchanie własnego organizmu i niebagatelizowanie nawet najbardziej niepozornych objawów. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Borelioza – konsekwencje i leczenie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia