Słynni polscy tenisiści

0
51
Słynni polscy tenisiści

Ostatnie sukcesy Huberta Hurkacza na korcie tenisowym porwały nie tylko wiernych kibiców tej dyscypliny. Warto jednak podkreślić, że w historii tego sportu zapisali się również inni słynni polscy tenisiści. Przypomnijmy sobie bliżej ich sylwetki. 

Słynni polscy tenisiści – dawne sukcesy 

Jedną z pierwszych polskich gwiazd tenisa był Wojciech Fibak (na zdjęciu). W 1976 roku dotarł on do finału turnieju w Monte Carlo. Wygrał także cały turniej w Sztokholmie. Do historii przeszedł jednak finał Masters, który dziś określany jest zarówno jako największy sukces, jak i niewykorzystana szansa Polaka. Wojciech Fibak prowadził już 2:1 w setach 4:1 w czwartej partii z Manuelem Orantesem. Hiszpan zdołał jednak odwrócić losy spotkania i ostatecznie to on triumfował. W czołówce wybitnych polskich tenisistów znajduje się także Jerzy Janowicz, który jako pierwszy Polak w grze pojedynczej dotarł do półfinału turnieju wielkoszlemowego. Do jego sukcesów należy także zaliczyć udział w finałach wielkoszlemowych turniejów juniorskich – US Open i French Open. Brał także udział m.in. w finale turnieju ATP w Paryżu w 2012 roku. W rankingu ATP Jerzy Janowicz zajmuje obecnie 14. lokatę. 

Słynni polscy tenisiści

Słynni polscy tenisiści – świeża krew 

Jeśli chodzi o grę deblową, to największymi sukcesami może pochwalić się Łukasz Kubot. Warto podkreślić chociażby triumf w grze podwójnej w Australian Open oraz Wimbledonu. Zawodnik zwyciężał również w turniejach deblowych ATP Tour, dotarł także do finału dwóch turniejów singlowych ATP Tour. Z kolei w parze z Marcelo Melo zajęli pierwsze miejsce w rankingu par deblowych. Łukasz Kubot jest pierwszym polskim tenisistą od czasów Wojciecha Fibaka, który najpierw wszedł do pierwszej setki rankingu tenisistów w grze pojedynczej, a następnie do pierwszej pięćdziesiątki. W chwili obecnej za jednego z najlepszych polskich zawodników uznaje się Huberta Hurkacza (na zdjęciu głównym). Do jego sukcesów można zaliczyć nie tylko triumfy w prestiżowych turniejach rangi ITF Futures, ATP Challenger i ATP Tour, ale również dojście do finału w Australian Open w 2015 roku. W naszym kraju jest też pierwszym triumfatorem turnieju ATP Tour Masters 1000 w Miami. 

Słynni polscy tenisiści – droga do sukcesu 

Jako ciekawostkę warto dodać, że dawniej tenis był dyscypliną przeznaczoną wyłącznie dla bogatych elit. Dziś w tym sporcie pieniądz również odgrywa istotną rolę: tegoroczny zwycięzca Wimbledonu otrzyma aż 1,7 mln funtów, czyli ok. 9 m.in. złotych. W tenisie droga do sukcesu wiąże się jednak przede wszystkim z wyczerpującymi treningami. Sami zawodnicy przyznają, że przez uprawianą przez siebie dyscyplinę czują, że ich ciało z wiekiem męczy się dużo szybciej. Ich ciężka praca przekłada się jednak nie tylko na doskonałe efekty, ale i piękne emocje, których dostarczają kibicom.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Gwiazdy, które wygrały z rakiem piersi