Gwiazdy, które wygrały z rakiem piersi

525

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Z rakiem

W ostatnich latach nowotwór piersi stał się coraz bardziej nagłaśnianym problemem. Choroba nie omija też sławnych kobiet. Gwiazdy, które wygrały z rakiem piersi, chętnie biorą udział w akcjach, które uświadamiają innym kobietom, jak ważną kwestią są regularne badania. Poznajcie ich historie. 

Wygrały z rakiem piersi – w cieniu dramatu 

W 2016 roku Jane Fonda (na zdjęciu głównym) została nominowana w kategorii „najlepsza aktorka drugoplanowa” za rolę w filmie „Młodość”. Wówczas na czerwonym dywanie pojawiła się w białej sukni z obszernymi falbanami. Jak wyznała później w jednym z wywiadów, na krótko przed galą przeszła mastektomię, a krój sukienki pozwalał ukryć ślady bandaży na jej ciele. Z kolei w 2005 roku o swojej chorobie dowiedziała się australijska piosenkarka – Kylie Minoque (na zdjęciu). Z powodu diagnozy artystka musiała odwołać swoją trasę koncertową. Pilnie poddała się operacji wycięcia guza, a następnie terapii. Gwiazda wygrała walkę z rakiem i po roku wróciła na scenę. Z nowotworem piersi musiały mierzyć się także nasze rodzime gwiazdy. Aktorka Anna Seniuk dowiedziała się o nim w 1993 roku. Rozwój guza spowodował, że konieczna była amputacja obu piersi. Lekarze musieli usunąć także węzły chłonne. O zmaganiach z chorobą artystka opowiedziała m.in. w swojej biografii. 

Wygrały z rakiem piersi

Wygrały z rakiem piersi – siła jest kobietą 

Znana głównie z roli Brendy Walsh z serialu „Beverly Hills 90210” aktorka Shannen Doherty została zdiagnozowana w 2015 roku. O przebiegu skomplikowanego procesu leczenia gwiazda informowała swoich fanów za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dwa lata później nowotwór wszedł w fazę remisji. Niestety jakiś czas temu artystka przekazała smutne wieści o nawrocie choroby. Christina Appelegate szerszej publiczności znana jest przede wszystkim jako Kelly Bundy z serialu „Świat według Bundych”. Wcześniej walkę z rakiem piersi wygrała jej matka, więc aktorka miała świadomość, że również może zachorować. Kiedy mammografia wykazała zmiany w lewej piersi, to postanowiła usunąć obydwie. U gwiazdy wykryto również gen odpowiadający za nawrót choroby. Z rakiem piersi musiała także zmierzyć się legenda francuskiego kina – Brigitte Bardot. O swojej chorobie dowiedziała się w 1984 roku, w wieku 49 lat. Jak później wyznała, w powrocie do zdrowia pomogło jej pozytywne nastawienie. 

Wygrały z rakiem piersi – profilaktyka to podstawa 

W 2013 roku słynna aktorka oraz działaczka społeczna, Angelina Jolie, profilaktycznie uniknęła choroby. Gwiazda poddała się podwójnej mastektomii i rekonstrukcji piersi. Dwa lata później z tego samego powodu zdecydowała się na usunięcie jajników. Jej decyzje wywołały wówczas społeczne poruszenie. Sama Jolie przyznała, że posiada gen, który w 87 procentach odpowiada za ryzyko zachorowania na nowotwór. Powodem jej decyzji był również fakt, że jej matka zmagała się z rakiem przez blisko dziesięć lat. Znane kobiety, które wygrały z rakiem piersi, swoją rozpoznawalność wykorzystują przede wszystkim do tego, by zachęcać do regularnych badań. Na całym świecie eksperci podkreślają, że im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większa jest  szansa na jego skuteczne wyleczenie.

Tymczasem zapraszamy do wysłuchania podcastu rozmowy z Anetą Oporowską – prezesem Towarzystwa Średzkich Amazonek w Środzie Wielkopolskiej.

Rozmowa z Anetą Oporowską – cz. 1
Rozmowa z Anetą Oporowską – cz. 2
Rozmowa z Anetą Oporowską – cz. 3
Rozmowa z Anetą Oporowską – cz. 4
Rozmowa z Anetą Oporowską – cz. 5
Rozmowa z Anetą Oporowską – cz. 6

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Kultowe programy lat 90. Pamiętacie?

Więcej informacji na temat świata celebrytów wysłuchasz na antenie Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia