Jak zadbać o zdrowie w czasie upałów?

295

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zdrowie

Lato to ulubiona pora roku wielu osób. Długie i ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W czasie wysokich temperatur powinniśmy jednak szczególnie zadbać o zdrowie poprzez przestrzeganie kilku zasad. 

Zdrowie w czasie upałów – woda i dieta 

Woda to podstawa w czasie wysokich temperatur. Specjaliści co roku przypominają, że podczas upałów należy pić co najmniej trzy litry wody dziennie. Odwodnienie organizmu to jedno z największych zagrożeń gorących wakacji. Bardzo ważna jest też lekkostrawna dieta. Jej podstawę powinny stanowić warzywa i owoce. Wakacyjne menu można także uzupełnić m.in. produktami pełnoziarnistymi oraz jogurtami naturalnymi. Jednocześnie należy unikać tłustych i ciężkostrawnych posiłków. Lato dla wielu z nas oznacza godziny spędzone na plaży, w pełnym słońcu. Istotne jest, by pamiętać przede wszystkim o stosowaniu kremów z filtrem. W godzinach południowych warto także schować się w cień, gdy temperatury osiągają najwyższy stopień. Niezbędne jest również nakrycie głowy. Przy wysokich temperaturach klimatyzacja to zbawienie dla wielu osób. Lekarze ostrzegają jednak, że może być również niebezpieczna. Zbyt gwałtowna różnica temperatur może bowiem doprowadzić nawet do porażenia nerwowego. 

Zdrowie

Zdrowie w czasie upałów – zadbaj o siebie 

Ubrania w czasie gorących wakacji powinny być lekkie, zwiewne i utrzymane w jasnych kolorach. Ciemne odcienie lepiej zostawić w szafie, gdyż dodatkowo przyciągają promieniowanie słoneczne i szybko się nagrzewają. Wysokie temperatury powinny zdecydowanie bardziej zachęcać do odpoczynku, niż wymagającej aktywności fizycznej. W związku z tym prace w ogrodzie, zakupy czy załatwianie innych spraw na mieście warto przełożyć na godzinny poranne lub popołudniowe. Upał potrafi dokuczać nie tylko na świeżym powietrzu, ale i w mieszkaniu. Warto więc je dobrze zabezpieczyć. Sprawdzonym patentem są oczywiście zasłony w oknach oraz wentylator, który pomoże w obniżeniu temperatury w pomieszczeniu. W czasie gorących dni nie należy zapominać o zwierzętach. Pamiętajmy, by miały swobodny dostęp do wody i przebywały w chłodnych pomieszczeniach. Pod żadnym pozorem nie wolno także zostawiać pupila w nagrzanym samochodzie. 

Zdrowie w czasie upałów – seniorzy 

Seniorzy to jedna z grup, która jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie wysokich temperatur. Zmagając się z różnymi schorzeniami, podczas upałów mogą oni czuć się jeszcze gorzej, zwłaszcza jeżeli przyjmują różnego rodzaju leki. Nadmierne przebywanie na słońcu negatywnie wpływa m.in. serce czy naczynia krwionośne. Jak pokazują statystyki, najwięcej zawałów, udarów i wylewów u osób starszych występuje właśnie w czasie wakacji. W związku z tym ludzie starsi powinni ograniczać wysiłek fizyczny do absolutnego minimum. Upały bywają niebezpieczne, jednak dzięki rozsądnemu postępowaniu można spędzić wakacje zdrowo i bezpiecznie.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Jerzy Janeczek – biografia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia