Uzależnienie od smartfonu: jak je pokonać?

32
Uzależnienie od smartfonu
fot. Eddy Billard / Unsplash

W czasie pandemii przenieśliśmy wiele z naszych aktywności do internetu, z którego korzystamy również za pośrednictwem telefonu komórkowego. Doprowadziło to do nasilenia się problemu, jakim jest uzależnienie od smartfonu. Podpowiadamy, jak się od niego uwolnić.

Uzależnienie od smartfonu: problem dzieci i dorosłych

Przed 2020 rokiem rodzice ganili dzieci za nadmierne korzystanie z telefonu, teraz jednak coraz trudniej jest im to kontrolować. Faktem jest też, że również wielu dorosłych zmaga się z uzależnieniem od telefonu. Jak je pokonać? Jeżeli dysponujemy dodatkową gotówką, kupmy sobie telefon posiadający wyłącznie funkcję dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Telefon pozbawiony aplikacji obsługujących np. media społecznościowe w dużo mniejszym stopniu będzie zachęcał do sięgnięcia po niego. Znakomitym rozwiązaniem będzie kupno starszego modelu, który nie będzie miał tylu funkcji i aplikacji, co nowsze smartfony. Innym sposobem na zwalczenie naszego uzależnienia może być zmiana ustawień powiadomień w naszym smartfonie. Najlepiej będzie wyłączyć lub wyciszyć powiadomienia w aplikacjach społecznościowych, a nawet tych obsługujących SMS-y. Zostawmy włączone powiadomienia jedynie w tych aplikacjach, które są dla nas niezbędnie.

Sposoby na uwolnienie się od smartfonu

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również usunięcie niepotrzebnych aplikacji z pamięci smartfonu – zwłaszcza tych, które są szczególnie uzależniające. Nie potrzebujemy ich, ale często mamy chęć, aby je włączyć. Usuwając część z nich, usprawnimy też działanie naszego telefonu. Mniejsza liczba aplikacji zainstalowanych w telefonie oznacza więcej wolnej pamięci, a co za tym idzie – szybsze działanie urządzenia. Jeszcze jedną, bardzo skuteczną metodą uwalniającą nas od uzależnienia od smartfonu, jest wyłączenie go przed pójściem spać. Często tuż przed spaniem bezrefleksyjnie sięgamy po telefon. To jeden z symptomów uzależnienia. Aby je pokonać, wystarczy wyłączyć telefon przed położeniem się do łóżka. Taka praktyka ma więcej zalet. Po pierwsze, wyłączenie telefonu wspomaga dobry sen, który jest niezbędny do właściwej regeneracji naszego organizmu. Po drugie, nie wpatrując się w ekran smartfonu, nie narażamy się na pogorszenie naszego wzroku.

Uzależnienie od smartfonu
fot. Leon Seibert / Unsplash

Być może zaskakującym trikiem na uwolnienie się z uzależnienia od smartfonu jest… używanie pewnych aplikacji! Istnieje wiele darmowych aplikacji stworzonych w celu ograniczenia użycia smartfonu. Ich działanie polega m.in. na czasowym blokowaniu aplikacji, które mogą nas rozpraszać. W taki sposób nie będziemy mogli ich uruchomić. Te pomocne aplikacje śledzą to, w jaki sposób korzystamy z naszego smartfonu i z zainstalowanych na nim aplikacji. Niektóre z nich pokazują również nam liczbę godzin spędzoną na korzystaniu z urządzenia. Ostatnim rozwiązaniem jest kupno smartwatcha – jeżeli tylko dysponujemy odpowiednimi środkami. Aby ograniczyć korzystanie ze smartfonu, możemy przerzucić się właśnie na inteligentny zegarek. Zamiast sprawdzić czas czy wiadomości w telefonie, zrobimy to szybko dzięki smartwatchowi. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają nawet wykonywanie połączeń telefonicznych. Niemal każdy smartwatch skontroluje również liczbę naszych kroków, tętno i wiele innych wskaźników naszego zdrowia. Może warto zastanowić się nad taką inwestycją?

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.cashify.in