46. FPFF w Gdyni nadchodzi

313

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wielkimi krokami zbliża się 46. FPFF, czyli Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest to najważniejsza impreza branżowa w Polsce, podczas której wręczane są statuetki Złotych i Srebrnych Lwów. Na lutowym posiedzeniu komitetu organizacyjnego FPFF podsumowano minioną edycję imprezy oraz podjęto decyzję odnośnie jej tegorocznej odsłony.  Odbędzie się tradycyjnie w Gdyni i trwać będzie od 20 do 25 września. Wedle założeń organizatorów festiwal ma odbyć się w formie stacjonarnej. W związku z tym wszyscy spodziewają się obecności twórców filmowych, mediów, krytyków oraz widzów zainteresowanych polskim kinem. Dla przypomnienia, ubiegłoroczny festiwal  z powodu pandemii koronawirusa po raz pierwszy w historii odbył się zdalnie. Trwał od 8 do 12 grudnia.

46. FPFF w Gdyni – oficjalny plakat imprezy.

46. FPFF filmy nominowane – Od Kaliny Jędrusik, przez Najmrockiego do Przemyka

W tym roku po raz 46 zaprezentowane zostaną filmy pełno i krótkometrażowe oraz mikrobudżety. Do konkursu głównego festiwalu selekcji dokonał Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystycznym imprezy. Co warto podkreślić na podstawie jego decyzji powołano zespół selekcyjny jako organ doradczy. W jego skład weszli: filmoznawczyni Paulina Kwiatkowska, krytyczka filmowa Adriana Prodeus oraz reżyserzy filmowi: Paweł Maślona i Janusz Zaorski, a także członkowie Komitetu Organizacyjnego. O Złote i Srebrne Lwy powalczy 16 filmów. Wśród nich są:  „Bo we mnie jest seks”, czyli historia życia Kaliny Jędrusik w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz z Marią Dębską w roli głównej, „Żeby nie było śladów” obraz opowiadający historię brutalnej śmierci Grzegorza Przemyka, czy historia polskiego „króla złodziei” Zdzisława Najmrodzkiego „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”. Do tej rywalizacji zakwalifikowano również dystrybuowany przez Netfliksa „Prime Time”.

Krótki metraż – nominacje

Do konkursu filmów krótkometrażowych 46. FPFF zakwalifikowały się aż 24 filmy, których producentami są głównie rodzime szkoły filmowe. W tym m.in.: Łódzka Filmówka, Warszawska Szkoła Filmowa, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego czy Studio Munka.

46. FPFF to także filmy mikrobudżetowe

46. FPFF to także produkcje mikrobudżetowe. Do konkursu w tej kategorii filmy wybierano zgodnie z programem operacyjnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Do konkursu  wybrano pięć tytułów: „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”, „Po miłość / Pour l’amour”, „Piosenki o miłości”, 1:11″ i „Magdalena”.

FPFF w Gdyni – historia

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czyli „święto polskiego kina” organizowany jest nieprzerwanie od 1974 roku. Do 1986 miejscem festiwalu był Gdańsk. W trakcie imprezy prezentowane są filmy fabularne, które powstały w ciągu roku od poprzedniej edycji festiwalu. Główną nagrodą jest mosiężna statuetka Złotych Lwów oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tysięcy złotych. Pierwszą statuetkę w pierwszej edycji  festiwalu otrzymał reżyser Jerzy Hoffman za ekranizację „Potopu”, drugiej części Sienkiewiczowskiej „Trylogii”. W ciągu 47 lat trwania FPFF laureatami Złotych Lwów zostali m.in.: Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak, czy Andrzej Wajda. Historyczny rekord trzykrotnego otrzymania głównej nagrody festiwalu ustanowili Agnieszka Holland i Krzysztof Kieślowski.

Tekst: Piotr Warachowski/Radio Bezpieczna Podróż

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także: Orły 2021

Więcej na temat festiwalu https://festiwalgdynia.pl/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia