Karta lokalizacji podróżnego – nowe zasady

382

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Lokalizacji Podróżnego

W minioną sobotę zostały wprowadzone nowe przepisy w zakresie obowiązkowego wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego. Obecnie podróżujący będą ją wypełniać wyłącznie w formie elektronicznej. Czy nowe rozwiązanie może pomóc szybciej wykryć zakażenie COVID-19? 

Karta Lokalizacji Podróżnego – istotne dane 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 lipca 2021 roku, od soboty 17 lipca zaczyna obowiązywać przepis, zgodnie z którym karta lokalizacji podróżnego wypełniana jest w formie elektronicznej. Główny Inspektor Sanitarny zaznaczył, że karty papierowe będą ważne tylko w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego. GIS dodał również, że jeśli na pokładzie samolotu znajdzie się osoba zakażona, wówczas Karta pozwoli na szybkie dotarcie do osób z nią podróżujących. Przypomina też, że informacje o zakażeniu należy niezwłocznie przekazać organom do spraw zdrowia publicznego państw, w których dana osoba przebywała od dwóch tygodni. Dzieje się tak w momencie przybycia zakażonego na terytorium państwa członkowskiego. W związku z wystąpieniem stanu epidemii – karta została wprowadzona z siedmiodniowym vacato legis, którego termin upływa w sobotę. „Możliwość stosowania w międzynarodowym ruchu lotniczym Kart Lokalizacyjnych Pasażera wynika z przepisów konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, tzw. konwencji chicagowskiej – podał GIS. 

Lokalizacji Podróżnego

Karta Lokalizacji Podróżnego – o czym jeszcze warto wiedzieć? 

W karcie lokalizacji podróżnego należy umieścić takie informacje jak: 

– kraj, w którym rozpoczęła się podróż, 

– numer lotu, 

– data przylotu, 

– imię i nazwisko, 

– numer PESEL lub dokument tożsamości, 

– dane kontaktowe, 

– adresy wszystkich miejsc, w których podróżujący będzie przebywać przez pierwsze 14 dni pobytu w Polsce, 

– informację, czy podróżujący posiada zaświadczenie, że jest ozdrowieńcem, osobą w pełni zaszczepioną lub posiadającą negatywny wynik testu PCR.

Po wypełnieniu karty na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie wypełnienia eKLP. Otrzymany dokument można wydrukować lub okazać go obsłudze lotniska na urządzeniu mobilnym. Rodzice albo krewni mogą wypełniać wspólny formularz wtedy, gdy udają się wspólnie w jedno miejsce. W przeciwnym razie muszą wypełnić osobną kartę. Administratorem danych przekazanych przez podróżnego eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu podróżnego. 

Karta Lokalizacji Podróżnego – wątpliwości 

Elektroniczna forma Karty Lokalizacji Podróżnego jest dostępna na stronie aplikacje gov.pl, dlatego aby móc ją otworzyć, niezbędny jest dostęp do internetu. Ponadto warunkiem otrzymania linku do formularza jest podanie adresu mailowego. Niekiedy podróżujący z różnych powodów mogą w danym momencie nie mieć dostępu do sieci. Pojawia się wówczas wątpliwość, czy aby na pewno będą mogli bezpiecznie powrócić do kraju? Krytykowany jest również sam przekaz informacji na ten temat, w którym podkreśla się wiele niejasności i zawiłość informacji. Czas pokaże, by ostatecznie sprawdzić czy nowe rozwiązanie okaże się wsparciem, czy kolejną przeszkodą w wygodnym i bezpiecznym podróżowaniu. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Britney Spears – od sławy do upadku

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia