Auto dla osoby niepełnosprawnej

296
osoby niepełnosprawnej

Auto dla osoby niepełnosprawnej? Tak. Prowadzenie samochodu wcale nie musi być kłopotliwe dla osoby z niepełnosprawnością. W tym wypadku jednak konieczne jest odpowiednie dostosowanie pojazdu do różnego typu ograniczeń. Jakie wyposażenie powinien posiadać samochód kierowcy, będącego osobą niepełnosprawną? Jak dostosować auto do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy i gdzie szukać dofinansowania?

Auto osoby niepełnosprawnej – po pierwsze bezpieczeństwo 

Każdy kierowca wie, że samochód powinien być przede wszystkim wygodny. W przypadku kierowców, będących osobami niepełnosprawnymi należy również pamiętać o swobodzie korzystania. Bardzo ważna jest możliwość regulowania wysokości siedziska, która umożliwia uzyskanie komfortowej pozycji. Opcja ta jest szczególnie przydatna dla osób o niskim wzroście. Sam fotel powinien także ułatwiać kierowcy szybsze podnoszenie. Bezpieczeństwo wsiadania i wysiadania z auta zapewnią też dodatkowe uchwyty drzwiowe. Pozwalają one na stabilne podparcie i łatwiejsze uniesienie ciała. Osoby, które wymagają większej stabilizacji ciała, powinny pomyśleć także o pasach stabilizujących. Stosuje się je w połączeniu z fabrycznymi pasami bezpieczeństwa. Dla kierowców poruszających się na wózkach inwalidzkich zalecany jest również zagłówek z możliwością regulacji. Z kolei bezpieczne wejście do samochodu może zapewnić też składana, najczęściej wykonana z aluminium, rampa. Podróżujący niepełnosprawni powinni pomyśleć o samochodzie z większym bagażnikiem, chociażby w celu ewentualnego przewozu wózka inwalidzkiego. 

osoby niepełnosprawnej

Auto osoby niepełnosprawnej – dostosowanie układu kierującego

Samochód osób z dysfunkcją kończyn dolnych powinien być wyposażony w ręczny gaz, hamulec oraz sprzęgło do manualnej skrzyni biegów. Te trzy czynniki w przypadku niepełnosprawnych kierowców może łączyć ze sobą dźwignia rurowa, którą montuje się pod kierownicą. Warto dodać, że sam patent nie narusza konstrukcji samochodu, dlatego pozwala na jazdę także pełnosprawnemu kierowcy. Osoby z dysfunkcją lewej nogi powinny pomyśleć również o sprzęgle ręcznym. Obsługa odbywa się za pomogą dźwigni ręcznej, która blokuje się w pozycji maksymalnego wciśnięcia pedału sprzęgła. Dla kierowców z porażeniem czterokończynowym sprawdzonym patentem jest też dodatkowy uchwyt na kierownicę. Z kolei przy dysfunkcji lewej górnej kończyny możliwe jest przełożenie kierunkowskazów na prawą stronę, gdzie dźwignia połączona jest z uchwytem na kierownicę. 

Auto osoby niepełnosprawnej – dofinansowanie

Jak widać jest wiele możliwości dostosowania pojazdu do potrzeb kierowców z niepełnosprawnością. Bardzo ważne jest, by rozwiązania były adekwatne do konkretnych ograniczeń. Przystosowanie samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest dużo tańsze w momencie otrzymania odpowiednich dotacji. W 2021 roku realizowany jest  szereg form wsparcia ze środków PFRON w ramach programu „Aktywny samorząd”. Dzięki nim osoba niepełnosprawna, po złożeniu wniosku, będzie mogła otrzymać środki m.in. na zakup i montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu. W ramach tegorocznej pomocy pojawi się także możliwość wsparcia w uzyskaniu prawa jazdy. Mobilność zapewnia osobom niepełnosprawnym większą aktywność w życiu społecznym. Dostosowanie samochodu do ich potrzeb znacząco podnosi poziom jakości ich codziennego funkcjonowania.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Karta Lokalizacji Podróżnego – nowe zasady