Kino motoryzacyjne – przykłady filmów

280

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kino motoryzacyjne

Kino motoryzacyjne ma wielu zagorzałych zwolenników.  Przed wami zestawienie filmów dokumentalnych i fabularnych o ludziach związanych z motoryzacją, w których pasjonaci tego sportu odgrywają kluczową rolę.

Kino motoryzacyjne  – film „Senna”

Tego zestawienia nie można rozpocząć inaczej, niż od dokumentalnego filmu „Senna” pochodzącego z 2010 roku. Obraz przedstawia losy Ayrtona Senny (na zdjęciu w środku), jednego z najwybitniejszych kierowców wyścigowych. W filmie poznajemy człowieka zamkniętego w sobie, o niejednoznacznej osobowości i charakterze, którego w ramiona sukcesu pchała olbrzymia miłość do samochodów. Kierowca zginął 1 maja 1994 roku, na torze wyścigowym robiąc to, co w życiu kochał najbardziej. Był wówczas na szczycie swojej kariery i pomimo tego, że miał zaledwie 34 lata, swoimi osiągnięciami na zawsze zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii motosportu.

Kino motoryzacyjne

Kino motoryzacyjne – „Jackie Stewart: Weekend z Mistrzem”

Jeśli mówimy o dokumentalnych filmach o ludziach związanych z motosportem, należy wspomnieć o produkcji zapomnianej przez wiele lat. „Weekend z mistrzem”, bo o nim mowa, jest szczerą historią Jackiego Stewarta przedstawioną przez Romana Polańskiego opowiedzianą przez samego kierowcę. Reżyser towarzyszył mu przez 3 dni. Obserwował treningi, przygotowania, oraz wyścig Monaco Grand Prix. Z jego obserwacji, a także rozmów ze Stewartem powstał obraz przedstawiający człowieka szczerego, przywiązanego do samochodów, ale jednocześnie panującego nad emocjami i swoim życiem. Film przez 40 lat nie trafił do dystrybucji, pozostawał w archiwum Polańskiego. W 2012 roku, we współpracy z Frankiem Simonem, reżyser odrestaurował swój materiał, oraz go poszerzył. Postanowił spotkać się ze Stewartem, z którym rozmawiał o życiu, oraz o roli wyścigów samochodowych kiedyś i dzisiaj. W połączeniu z archiwalnym materiałem nadało to filmowi całkowicie nowego wymiaru.

Kino motoryzacyjne – „Apex: Story Of The Hypercar”

Zostawmy biografie i przenieśmy się na chwilę do krainy super samochodów. Marki takie jak: Koenigsegg, Ferrari, Porsche, czy Lamborghini zdecydowanie powodują przyspieszenie czynności serca. Z filmu „Apex: Story Of The Hypercar” dowiemy się m.in. jak powstawały pierwsze super samochody. Opowiadają o tym dziennikarze, wyczynowi kierowcy oraz sami konstruktorzy. Film warto obejrzeć, chociażby dla Christiana von Koenigsegga, którego innowacyjne pomysły już od dawna wykraczają poza wszelką wyobraźnię.

Kino motoryzacyjne – „Road”

Swoje miejsce w naszym zestawieniu znalazły również motocykle. Przed wami film „Road” pochodzący z 2014 roku. Przepisy drogowe? A po co! Zwłaszcza, gdy siedzimy na diabelnie szybkim ścigaczu i poruszamy się po wyspie Man, terytorialnie należącej do Wielkiej Brytanii. Dlaczego wspominam o przepisach, ponieważ na tej wyspie one nie obowiązują. Film opowiada o uznawanym za najbardziej niebezpieczną formę motosportu –  wyścigu motocyklowym na drogowym torze. Kierowcy jadą 325 kilometrów na godzinę wąskimi drogami między domami. Wrażenie niesamowite! Specjalistami w tej formie ścigania się od lat jest rodzina Dunlop i to oni są bohaterami przedstawionej produkcji. Motoryzacja jest tematem rzeką, o którym można rozmawiać godzinami bez przerwy i nadal nie przestaje zaskakiwać. Zawsze znajdą się chętni, którzy będą opowiadać na ten temat. W związku z tym możemy spodziewać się kolejnych ciekawych reportaży oraz filmów dokumentalnych opowiadających o ciekawych ludziach motoryzacji.

Autor: Piotr Warachowski

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Samochody z filmów Patryka Vegi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia