Kino motoryzacyjne – przykłady filmów

49
Kino motoryzacyjne

Kino motoryzacyjne ma wielu zagorzałych zwolenników.  Przed wami zestawienie filmów dokumentalnych i fabularnych o ludziach związanych z motoryzacją, w których pasjonaci tego sportu odgrywają kluczową rolę.

Kino motoryzacyjne  – film „Senna”

Tego zestawienia nie można rozpocząć inaczej, niż od dokumentalnego filmu „Senna” pochodzącego z 2010 roku. Obraz przedstawia losy Ayrtona Senny (na zdjęciu w środku), jednego z najwybitniejszych kierowców wyścigowych. W filmie poznajemy człowieka zamkniętego w sobie, o niejednoznacznej osobowości i charakterze, którego w ramiona sukcesu pchała olbrzymia miłość do samochodów. Kierowca zginął 1 maja 1994 roku, na torze wyścigowym robiąc to, co w życiu kochał najbardziej. Był wówczas na szczycie swojej kariery i pomimo tego, że miał zaledwie 34 lata, swoimi osiągnięciami na zawsze zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii motosportu.

Kino motoryzacyjne

Kino motoryzacyjne – „Jackie Stewart: Weekend z Mistrzem”

Jeśli mówimy o dokumentalnych filmach o ludziach związanych z motosportem, należy wspomnieć o produkcji zapomnianej przez wiele lat. „Weekend z mistrzem”, bo o nim mowa, jest szczerą historią Jackiego Stewarta przedstawioną przez Romana Polańskiego opowiedzianą przez samego kierowcę. Reżyser towarzyszył mu przez 3 dni. Obserwował treningi, przygotowania, oraz wyścig Monaco Grand Prix. Z jego obserwacji, a także rozmów ze Stewartem powstał obraz przedstawiający człowieka szczerego, przywiązanego do samochodów, ale jednocześnie panującego nad emocjami i swoim życiem. Film przez 40 lat nie trafił do dystrybucji, pozostawał w archiwum Polańskiego. W 2012 roku, we współpracy z Frankiem Simonem, reżyser odrestaurował swój materiał, oraz go poszerzył. Postanowił spotkać się ze Stewartem, z którym rozmawiał o życiu, oraz o roli wyścigów samochodowych kiedyś i dzisiaj. W połączeniu z archiwalnym materiałem nadało to filmowi całkowicie nowego wymiaru.

Kino motoryzacyjne – „Apex: Story Of The Hypercar”

Zostawmy biografie i przenieśmy się na chwilę do krainy super samochodów. Marki takie jak: Koenigsegg, Ferrari, Porsche, czy Lamborghini zdecydowanie powodują przyspieszenie czynności serca. Z filmu „Apex: Story Of The Hypercar” dowiemy się m.in. jak powstawały pierwsze super samochody. Opowiadają o tym dziennikarze, wyczynowi kierowcy oraz sami konstruktorzy. Film warto obejrzeć, chociażby dla Christiana von Koenigsegga, którego innowacyjne pomysły już od dawna wykraczają poza wszelką wyobraźnię.

Kino motoryzacyjne – „Road”

Swoje miejsce w naszym zestawieniu znalazły również motocykle. Przed wami film „Road” pochodzący z 2014 roku. Przepisy drogowe? A po co! Zwłaszcza, gdy siedzimy na diabelnie szybkim ścigaczu i poruszamy się po wyspie Man, terytorialnie należącej do Wielkiej Brytanii. Dlaczego wspominam o przepisach, ponieważ na tej wyspie one nie obowiązują. Film opowiada o uznawanym za najbardziej niebezpieczną formę motosportu –  wyścigu motocyklowym na drogowym torze. Kierowcy jadą 325 kilometrów na godzinę wąskimi drogami między domami. Wrażenie niesamowite! Specjalistami w tej formie ścigania się od lat jest rodzina Dunlop i to oni są bohaterami przedstawionej produkcji. Motoryzacja jest tematem rzeką, o którym można rozmawiać godzinami bez przerwy i nadal nie przestaje zaskakiwać. Zawsze znajdą się chętni, którzy będą opowiadać na ten temat. W związku z tym możemy spodziewać się kolejnych ciekawych reportaży oraz filmów dokumentalnych opowiadających o ciekawych ludziach motoryzacji.

Autor: Piotr Warachowski

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Samochody z filmów Patryka Vegi