Wypadek Bogumiła Kobieli

0
144
Wypadek Bogumiła Kobieli

Śmiertelny wypadek Bogumiła Kobieli był prawdziwym wstrząsem dla fanów, dla których w powojennych czasach był prawdziwym ulubieńcem. Aktor zagrał w kilkudziesięciu filmach i sztukach teatralnych. Największą popularność zdobył dzięki roli Jana Piszczyka w filmie „Zezowate szczęście”. 

Wypadek Bogumiła Kobieli – kariera 

Bogumił Kobiela urodził się 31 maja 1931 roku w Katowicach. W 1959 roku z wyróżnieniem ukończył Krakowską Szkołę Teatralną. Po studiach wraz z grupą kolegów wyjechał do Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Tam wspólne założyli studencki teatr Bim-Bom, który w tamtych latach cieszył się ogromną popularnością. Ich spektakle grane były nie tylko w Polsce, ale i kilku krajach Europy. Po sukcesie teatru Bim-Bom, Bogumił Kobiela osiedlił się w Warszawie. W stolicy występował m.in. w Teatrze Ateneum czy kabaretach: Wagabunda i Dudek. Na wielkim ekranie debiutował w roku 1953 rolą Grzesia w „Trzech Opowieściach”. Dużą rolę powierzył mu również Andrzej Wajda w filmie „Popiół i diament”, gdzie zagrał żołnierza Drewnowskiego. Krytycy i fani uznawali Bogumiła Kobielę przede wszystkim za jego uniwersalność. Artysta doskonale potrafił wcielać się zarówno w postacie komediowe, jak i dramatyczne. Grał także w filmach dokumentalnych.

Wypadek Bogumiła Kobieli – dramatyczne chwile 

2 lipca 1969 roku kraj przetaczały ogromne ulewy. Jedna z nich nawiedziła okolice Bydgoszczy. Jadący białym BMW 1600 Bogumił Kobiela, wraz z żoną, w pewnym momencie dostrzegli autostopowiczów i postanowili im pomóc. Nagle samochód aktora gwałtownie wyniosło na pas do jazdy w przeciwnym kierunku. Doszło do czołowego zderzenia z autobusem. Autostopowicze i kierowca autobusu nie odnieśli żadnych obrażeń. Żona aktora miała złamaną rękę i rozcięte czoło. Sam artysta zdołał wyjść z rozbitego auta. Martwił się o żonę, prosząc, by najpierw jej udzielono pomocy. Chwilę później bezwładnie upadł na ziemię. W stanie zapaści został przewieziony do szpitala. Lekarze na miejscu stwierdzili pęknięcie śledziony i krwotok wewnętrzny. Aktor przeszedł dwie skomplikowane operacje. Po ośmiu dniach próby ratowania życia, Bogumił Kobiela zmarł w wieku 38 lat. Został pochowany w rodzinnej miejscowości, w Tenczynku pod Krakowem. 14 maja 1999 roku w Łodzi nazwisko aktora znalazło się w tamtejszej Alei Gwiazd. 

Wypadek Bogumiła Kobieli

Wypadek Bogumiła Kobieli – tragiczna ulica 

Zakręt w Buszkowie, na którym doszło do tragicznego zdarzenia, do dziś owiany jest złą sławą. W 1988 roku samochodowy wypadek miał tam Krzysztof Krawczyk. Piosenkarz odniósł poważne obrażenia, m.in. połamania kości twarzy. Z kolei jego żona doznała wstrząsu mózgu. Władze miasta po latach zabezpieczyły to miejsce barierami energochłonnymi. Obowiązuje tam także ograniczenie prędkości do 40 km/h. Żona Bogumiła Kobieli kilka lat po śmierci męża powróciła do wyuczonego zawodu: lekarza psychiatry. Para nie miała dzieci. Aktor był także spokrewniony z Barbarą Kilar, żoną kompozytora Wojciech Kilara.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Jak prowadzić auto w czasie burzy?