Wypadek Bogumiła Kobieli

463

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wypadek Bogumiła Kobieli

Śmiertelny wypadek Bogumiła Kobieli był prawdziwym wstrząsem dla fanów, dla których w powojennych czasach był prawdziwym ulubieńcem. Aktor zagrał w kilkudziesięciu filmach i sztukach teatralnych. Największą popularność zdobył dzięki roli Jana Piszczyka w filmie „Zezowate szczęście”. 

Wypadek Bogumiła Kobieli – kariera 

Bogumił Kobiela urodził się 31 maja 1931 roku w Katowicach. W 1959 roku z wyróżnieniem ukończył Krakowską Szkołę Teatralną. Po studiach wraz z grupą kolegów wyjechał do Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Tam wspólne założyli studencki teatr Bim-Bom, który w tamtych latach cieszył się ogromną popularnością. Ich spektakle grane były nie tylko w Polsce, ale i kilku krajach Europy. Po sukcesie teatru Bim-Bom, Bogumił Kobiela osiedlił się w Warszawie. W stolicy występował m.in. w Teatrze Ateneum czy kabaretach: Wagabunda i Dudek. Na wielkim ekranie debiutował w roku 1953 rolą Grzesia w „Trzech Opowieściach”. Dużą rolę powierzył mu również Andrzej Wajda w filmie „Popiół i diament”, gdzie zagrał żołnierza Drewnowskiego. Krytycy i fani uznawali Bogumiła Kobielę przede wszystkim za jego uniwersalność. Artysta doskonale potrafił wcielać się zarówno w postacie komediowe, jak i dramatyczne. Grał także w filmach dokumentalnych.

Wypadek Bogumiła Kobieli – dramatyczne chwile 

2 lipca 1969 roku kraj przetaczały ogromne ulewy. Jedna z nich nawiedziła okolice Bydgoszczy. Jadący białym BMW 1600 Bogumił Kobiela, wraz z żoną, w pewnym momencie dostrzegli autostopowiczów i postanowili im pomóc. Nagle samochód aktora gwałtownie wyniosło na pas do jazdy w przeciwnym kierunku. Doszło do czołowego zderzenia z autobusem. Autostopowicze i kierowca autobusu nie odnieśli żadnych obrażeń. Żona aktora miała złamaną rękę i rozcięte czoło. Sam artysta zdołał wyjść z rozbitego auta. Martwił się o żonę, prosząc, by najpierw jej udzielono pomocy. Chwilę później bezwładnie upadł na ziemię. W stanie zapaści został przewieziony do szpitala. Lekarze na miejscu stwierdzili pęknięcie śledziony i krwotok wewnętrzny. Aktor przeszedł dwie skomplikowane operacje. Po ośmiu dniach próby ratowania życia, Bogumił Kobiela zmarł w wieku 38 lat. Został pochowany w rodzinnej miejscowości, w Tenczynku pod Krakowem. 14 maja 1999 roku w Łodzi nazwisko aktora znalazło się w tamtejszej Alei Gwiazd. 

Wypadek Bogumiła Kobieli

Wypadek Bogumiła Kobieli – tragiczna ulica 

Zakręt w Buszkowie, na którym doszło do tragicznego zdarzenia, do dziś owiany jest złą sławą. W 1988 roku samochodowy wypadek miał tam Krzysztof Krawczyk. Piosenkarz odniósł poważne obrażenia, m.in. połamania kości twarzy. Z kolei jego żona doznała wstrząsu mózgu. Władze miasta po latach zabezpieczyły to miejsce barierami energochłonnymi. Obowiązuje tam także ograniczenie prędkości do 40 km/h. Żona Bogumiła Kobieli kilka lat po śmierci męża powróciła do wyuczonego zawodu: lekarza psychiatry. Para nie miała dzieci. Aktor był także spokrewniony z Barbarą Kilar, żoną kompozytora Wojciech Kilara.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Jak prowadzić auto w czasie burzy?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia