Gaśnice samochodowe – co warto wiedzieć?

590

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gaśnice

Przepisy prawa jasno wskazują, że gaśnice w samochodzie są niezbędne. Za ich brak grozi nam mandat. Czy potrafimy jednak prawidłowo z nich korzystać? W jakim miejscu należy je przechowywać? Sprawdzamy co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych. 

Gaśnice samochodowe – przepisy prawa 

W przypadku zdarzeń na drodze często to minuty decydują o zdrowiu, a nawet życiu poszkodowanych. Według polskiego prawa właściciele samochodów są zobowiązani do posiadania sprawnej gaśnicy, która musi mieć co najmniej kilogram pojemności. Niektórzy eksperci mają jednak wątpliwości, czy taki rozmiar jest wystarczający. Mimo wszystko mniejsze gaśnice są w stanie ugasić niewielki pożar. W przypadku kontroli drogowej, jej brak oznacza nałożenie mandatu. Jakiej wysokości? Wiele zależy od indywidualnej decyzji funkcjonariusza. W tym wypadku kwota kary może wynieść od 20 do nawet 500 zł. Warto dodać, że już trudna dostępność do gaśnicy jest podstawą do nałożenia mandatu. Okazuje się, że niektórzy kierowcy nawet nie wiedzą, gdzie ona się znajduje. Do łatwo dostępnych miejsc można zaliczyć np. dół frontowej części fotela pasażera. Przepisy nie określają natomiast jakiego typu gaśnica powinna znajdować się w aucie. 

Gaśnice samochodowe – jak ich używać? 

Bardzo ważna jest kolejność działań, dlatego najpierw należy wyłączyć silnik i wyjąć kluczyki ze stacyjki. Następne trzeba zlokalizować źródło ognia. Ważne – jeśli znajduje się pod maską, nie otwieramy jej, tylko najpierw szykujemy butle. Delikatnie uchylamy maskę, a następnie rozpoczynamy gaszenie. Samą gaśnicę należy trzymać pionowo, wtedy działa najskuteczniej. W zależności od sposobu używania, dzielone są na dwa rodzaje. Typ Z, w którego wnętrzu znajduje się zbiornik dwutlenku węgla, jest tańszym rozwiązaniem. Po wyjęciu zawleczki trzeba przebić nabój, a następnie delikatnym ruchem nacisnąć rączkę. Chwilę później wytworzy się nadciśnienie, które pozwala ugasić pożar. Z kolei gaśnica typu X znajduje się pod stałym ciśnieniem azotu. Posiada także wbudowany zegar ciśnienia. W przypadku gaśnicy tego rodzaju wyjęcie zawleczki wystarczy do gaszenia pożaru. Jeśli ogień jest większy, warto skorzystać z pomocy innych kierowców, a niekiedy straży pożarnej. 

Gaśnice 

Gaśnice samochodowe – świadomy wybór 

W samochodzie temperatura jest zróżnicowana. Wybierając gaśnicę samochodową powinniśmy zwrócić uwagę, by była ona przystosowana do zmiennych warunków, w których będzie przechowywana. W związku z tym rekomendowane są m.in. gaśnice proszkowe z bardzo dobrą tolerancją na zmiany temperatury. Na jakość gaśnicy warto też zwrócić uwagę podczas kupna używanego samochodu. Gaśnica samochodowa nie jest dużym wydatkiem, więc nawet jeśli w nim jest, to dla pewności warto kupić nową. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Okazuje się, że nawet tak prozaiczne detale stanowią różnice, dlatego warto o nich pamiętać. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Silniki aut vs. zmiana klimatu

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia