Myjnia Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu

60
dav

Myjnia Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu to bez wątpienia obiekt, który robi wrażenie. Na co dzień jest to miejsce raczej niedostępne pasażerom.

Otwarcia supernowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej myjni dokonano 30 września 2015 roku w obecności Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Rady Nadzorczej i Zarządu Kolei Mazowieckich oraz przedstawicieli wykonawcy – firmy IDS-BUD S.A.

sdr

Myjnia Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu położna jest na terenie zaplecza technicznego spółki, czyli Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru. Myjnia jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, jak i w Europie pod względem zaawansowania i ochrony środowiska.

dav

Budynek myjni może pomieścić wszystkie rodzaje składów użytkowanych przez Koleje Mazowieckie, w tym pięcioczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne. Możliwe jest również mycie dłuższych składów z ich przesuwaniem. W myjni odbywa się kompleksowa obsługa pociągów: mycie, osuszanie, wodowanie oraz odprowadzanie nieczystości. Kompleksowe czyszczenie jednego składu trwa około godzinę. Przepustowość obiektu to blisko 20 składów na dobę. Wśród zastosowanych tu rozwiązań na uwagę zasługują m.in. szczotki zamontowane na panelu myjącym dostosowują się do rodzaju mytego taboru: wysuwają się i zmieniają kąt nachylenia w zależności od kształtu mytego pojazdu. Aby skutecznie umyć powierzchnię na dachu, zostały zamontowane także specjalne, elektrycznie wysuwane podesty. Ponadto na górze, tuż pod dachem, został zamontowany specjalny łańcuch służący do doprowadzenia prądu i wody. Można go zwijać na odcinku 100 metrów. Jest to pierwsza taka aplikacja w Polsce.

dav

Koszt budowy i wyposażenia myjni to 18,7 mln zł. Co warto podkreślić Koleje Mazowieckie zbudowały ją ze środków własnych.

Zapraszamy do wysłuchania relacji reporterów Radia Bezpieczna Podróż z wizyty w Myjni Taboru Kolei Mazowieckich w Tłuszczu.

Bezpieczna Podróż z Kolejami Mazowieckimi – odcinek 3, cz. 1
Bezpieczna Podróż z Kolejami Mazowieckimi – odcinek 3, cz. 2

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Kierownik pociągu Kolei Mazowieckich

Więcej informacji o Kolejach Mazowieckich znajdziesz tutaj.