Przejazdy kolejowe a bezpieczeństwo

255

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przejazdy kolejowe to szczególne miejsca, gdzie wciąż dochodzi do wypadków. Na terenie Mazowsza jest kilkaset przejazdów kolejowych i tyleż samo stacji kolejowych. Większość należy do regionalnych przewoźników. Zmęczenie, roztargnienie, pośpiech, brawura czy zwykły brak wyobraźni to wciąż główne powody wypadków drogowych na przejazdach kolejowych i drogach. Stosowane w kolejowej infrastrukturze nowoczesne, zgodne z unijnymi standardami, urządzenia techniczne i procedury zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie są jednak w stanie wpłynąć na ludzkie zachowania. Wciąż przechodzimy przez tory w niedozwolonych miejscach (tzw. „dzikie przejścia”), omijamy zamknięte rogatki czy wjeżdżamy na torowisko wprost pod pędzący pociąg. Specjaliści są zgodni – wciąż najczęstszą przyczyną wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach i torach jest czynnik ludzki. A następstwem takich zachowań może być nie tylko trwałe kalectwo, ale nawet utrata życia.

Tylko w ubiegłym, 2020 roku w okresie letnim na terenie Mazowsza doszło do 23 wypadków na przejazdach kolejowych. A ponad 100 kierowców zostało ukaranych mandatami. Niemniej przez ostatnie dwie dekady na terenie Województwa Mazowieckiego udało się znacznie poprawić zarówno komfort podróży koleją, jak i samą infrastrukturę kolejową. Dziś zdecydowanie łatwiej podróżuje się osobom niepełnosprawnym, rodzicom z dziećmi czy seniorom. Niemniej regionalni przewoźnicy wciąż apelują o rozwagę i wyobraźnię i unikanie ryzykownych zachowań w podróży. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Bezpieczni na Mazowszu”, w której na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych wypowiadają się przedstawiciele policji i specjaliści od kolejowej infrastruktury jednego z mazowieckich przewoźników regionalnych. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż.

01- Bezpieczni na torach – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 2
02- Bezpieczni na torach – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 2
03- Bezpieczni na torach – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 2

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Foto: Wikimedia Commons

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia