Przejazdy kolejowe a bezpieczeństwo

0
33

Przejazdy kolejowe to szczególne miejsca, gdzie wciąż dochodzi do wypadków. Na terenie Mazowsza jest kilkaset przejazdów kolejowych i tyleż samo stacji kolejowych. Większość należy do regionalnych przewoźników. Zmęczenie, roztargnienie, pośpiech, brawura czy zwykły brak wyobraźni to wciąż główne powody wypadków drogowych na przejazdach kolejowych i drogach. Stosowane w kolejowej infrastrukturze nowoczesne, zgodne z unijnymi standardami, urządzenia techniczne i procedury zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Nie są jednak w stanie wpłynąć na ludzkie zachowania. Wciąż przechodzimy przez tory w niedozwolonych miejscach (tzw. „dzikie przejścia”), omijamy zamknięte rogatki czy wjeżdżamy na torowisko wprost pod pędzący pociąg. Specjaliści są zgodni – wciąż najczęstszą przyczyną wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach i torach jest czynnik ludzki. A następstwem takich zachowań może być nie tylko trwałe kalectwo, ale nawet utrata życia.

Tylko w ubiegłym, 2020 roku w okresie letnim na terenie Mazowsza doszło do 23 wypadków na przejazdach kolejowych. A ponad 100 kierowców zostało ukaranych mandatami. Niemniej przez ostatnie dwie dekady na terenie Województwa Mazowieckiego udało się znacznie poprawić zarówno komfort podróży koleją, jak i samą infrastrukturę kolejową. Dziś zdecydowanie łatwiej podróżuje się osobom niepełnosprawnym, rodzicom z dziećmi czy seniorom. Niemniej regionalni przewoźnicy wciąż apelują o rozwagę i wyobraźnię i unikanie ryzykownych zachowań w podróży. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji “Bezpieczni na Mazowszu”, w której na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych wypowiadają się przedstawiciele policji i specjaliści od kolejowej infrastruktury jednego z mazowieckich przewoźników regionalnych. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż.

01- Bezpieczni na torach – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 2
02- Bezpieczni na torach – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 2
03- Bezpieczni na torach – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 2

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Foto: Wikimedia Commons

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego