Pożary w domu – jak im zapobiegać?

236

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pożary w domu – według statystyk prowadzonych przez Komendę Główną Straży Pożarnej na Mazowszu w obecnym roku do chwili obecnej liczba pożarów w budynkach mieszkalnych wyniosła – 3222. W tym 120 osób zostało  rannych, a 46 poniosło śmierć. Większości z tych zdarzeń, jak mówią strażacy, można było uniknąć.

Ponad 80% wszystkich przypadków śmiertelnych w pożarach ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie co do zasady czujemy się najbezpieczniej. Ponadto najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej.  Zmniejszenie tego tragicznego żniwa stanowi bardzo trudne wyzwanie, gdyż budynki mieszkalne pozostają praktycznie poza nadzorem administracyjno-kontrolnym służb publicznych. Najczęstszą przyczyną pożarów w domach jest niewłaściwe użytkowanie pieców lub grzejników. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy pozostawiamy urządzenie bez nadzoru, na przykład piecyk lub czajnik. Oprócz tego Straż Pożarna wymienia również niedopałki papierosów, zapałki pozostawione w rękach dzieci, zwarcia elektryczne, nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych i mechanicznych oraz nieostrożność w posługiwaniu się łatwopalnymi substancjami.

Pożary w domu – co oprócz wymienionych przykładów może być zarzewiem pożaru w naszym domu bądź mieszkaniu? Jak więc ustrzec siebie, swoich bliskich i swoje mienie przed ogniem? Czy należy w domu mieć gaśnicę? Jak zminimalizować ryzyko wybuchu pożaru? Czy warto zainstalować w domu czujniki tlenku węgla? Które z naszych codziennych zachowań i nawyków mogą stać się przyczyną wybuchu pożaru? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w audycji „Bezpieczni na Mazowszu”. Audycję zrealizowało Radio Bezpieczna Podróż. Zapraszamy do wysłuchania.

Cz. 1 – Bezpieczni na Mazowszu – Profilaktyka przeciwpożarowa – odcinek 14
Cz. 2 – Bezpieczni na Mazowszu – Profilaktyka przeciwpożarowa – odcinek 14
Cz. 3 – Bezpieczni na Mazowszu – Profilaktyka przeciwpożarowa – odcinek 14

Foto: Pixabay

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Gaśnice samochodowe

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia