Alergie jesienne – jak sobie radzić?

148
Alergie

Wiosną alergie zdają się być dla nas oczywiste. Okazuje się jednak, że jesienią alergicy również mierzą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Co uczula o tej porze roku? Na czym polega leczenie jesiennej alergii? 

Alergie jesienne – przyczyny 

Mimo że po lecie drzewa i rośliny przestają uczulać, to sezon na alergie nie mija. Wiele alergenów pozostaje aktywnych zarówno we wrześniu, październiku, jak i w listopadzie. Szczególnie trudny dla alergików staje się o tym czasie sezon grzewczy. Połączenie wysokiej wilgotności powietrza za oknem z domowym ogrzewaniem stanowi idealne warunki do rozmnażania się pleśni. Na kontakt z ich zarodkami jesteśmy również narażeni w czasie jesiennych spacerów. O obecności pleśni może świadczyć charakterystyczny zapach stęchlizny. Ich siedliskiem mogą być także rośliny doniczkowe. Często uczulenia wywołują również zwierzęta. Oprócz tego w domu mogą pojawić się inne alergeny. Różnego typu pyłki i roztocza stanowią ogromny procent uczuleń. Najczęściej osadzają się m.in. w łóżkach, materacach, pościelach, zasłonach, meblach czy zabawkach. W wielu przypadkach objawy alergii ujawniają się więc podczas wykonywania codziennych czynności. Niekiedy szkodliwe alergeny można spotkać także w sezonowych owocach i warzywach. 

Alergie jesienne – objawy 

Diagnostyka problemu opiera się przede wszystkim na testach alergologicznych. Jesienne alergie mogą być równie dokuczliwe, jak w czasie wiosny. Ich objawy również są charakterystyczne – suchy kaszel, katar, ból gardła czy łzawienie oczu. W związku z jesiennymi infekcjami wymienione symptomy często przypisujemy zwykłemu przeziębieniu. Jak je odróżnić? Objawy alergii pojawiają się nagle, zwykle chwile po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Alergie atakują przede wszystkim górne drogi oddechowe. Do charakterystycznych objawów należą m.in. świąd gardła, oczu i nosa. Jeśli leki na przeziębienie okażą się nieskuteczne, wówczas mamy do czynienia z alergią. Jeżeli objawy mają charakter przewlekły, to dodatkowo może pojawić się zmęczenie, problemy z koncentracją czy bóle głowy. Często zauważa się także zmiany skórne, w tym zaczerwienienia lub łuszczenie. Warto pamiętać, że wcześnie zdiagnozowana alergia minimalizuje ryzyko wystąpienia astmy. Istotne jest też wykrycie konkretnego czynnika powodującego reakcję alergiczną. Sama dolegliwość nie jest związana z określoną grupą wiekową.

Alergie

Alergie jesienne – leczenie 

Leczenie alergii polega przede wszystkim na działaniach profilaktycznych. Po pierwsze unikamy kontaktu z alergenami. Przykładowo uczulonym na pyłki chwastów odradza się po polach, łąkach czy wiejskich dróżkach. Alergicy powinni także omijać stare drzewa oraz zrezygnować z roślin doniczkowych. Bezwzględnie należy reagować na wszelkie ślady obecności grzybów na ścianach czy framugach okien. Podstawą jest też częste wietrzenie pomieszczeń i ich regularne sprzątanie. Niestety nie ma możliwości całkowitego wyleczenia alergii. Im wcześniej jednak zostanie wykryta, tym uczulony ma większą szansę na skuteczną redukcję nieprzyjemnych objawów.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Ukąszenia owadów – które są groźne?