Alergie jesienne – jak sobie radzić?

364

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Alergie

Wiosną alergie zdają się być dla nas oczywiste. Okazuje się jednak, że jesienią alergicy również mierzą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Co uczula o tej porze roku? Na czym polega leczenie jesiennej alergii? 

Alergie jesienne – przyczyny 

Mimo że po lecie drzewa i rośliny przestają uczulać, to sezon na alergie nie mija. Wiele alergenów pozostaje aktywnych zarówno we wrześniu, październiku, jak i w listopadzie. Szczególnie trudny dla alergików staje się o tym czasie sezon grzewczy. Połączenie wysokiej wilgotności powietrza za oknem z domowym ogrzewaniem stanowi idealne warunki do rozmnażania się pleśni. Na kontakt z ich zarodkami jesteśmy również narażeni w czasie jesiennych spacerów. O obecności pleśni może świadczyć charakterystyczny zapach stęchlizny. Ich siedliskiem mogą być także rośliny doniczkowe. Często uczulenia wywołują również zwierzęta. Oprócz tego w domu mogą pojawić się inne alergeny. Różnego typu pyłki i roztocza stanowią ogromny procent uczuleń. Najczęściej osadzają się m.in. w łóżkach, materacach, pościelach, zasłonach, meblach czy zabawkach. W wielu przypadkach objawy alergii ujawniają się więc podczas wykonywania codziennych czynności. Niekiedy szkodliwe alergeny można spotkać także w sezonowych owocach i warzywach. 

Alergie jesienne – objawy 

Diagnostyka problemu opiera się przede wszystkim na testach alergologicznych. Jesienne alergie mogą być równie dokuczliwe, jak w czasie wiosny. Ich objawy również są charakterystyczne – suchy kaszel, katar, ból gardła czy łzawienie oczu. W związku z jesiennymi infekcjami wymienione symptomy często przypisujemy zwykłemu przeziębieniu. Jak je odróżnić? Objawy alergii pojawiają się nagle, zwykle chwile po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Alergie atakują przede wszystkim górne drogi oddechowe. Do charakterystycznych objawów należą m.in. świąd gardła, oczu i nosa. Jeśli leki na przeziębienie okażą się nieskuteczne, wówczas mamy do czynienia z alergią. Jeżeli objawy mają charakter przewlekły, to dodatkowo może pojawić się zmęczenie, problemy z koncentracją czy bóle głowy. Często zauważa się także zmiany skórne, w tym zaczerwienienia lub łuszczenie. Warto pamiętać, że wcześnie zdiagnozowana alergia minimalizuje ryzyko wystąpienia astmy. Istotne jest też wykrycie konkretnego czynnika powodującego reakcję alergiczną. Sama dolegliwość nie jest związana z określoną grupą wiekową.

Alergie

Alergie jesienne – leczenie 

Leczenie alergii polega przede wszystkim na działaniach profilaktycznych. Po pierwsze unikamy kontaktu z alergenami. Przykładowo uczulonym na pyłki chwastów odradza się po polach, łąkach czy wiejskich dróżkach. Alergicy powinni także omijać stare drzewa oraz zrezygnować z roślin doniczkowych. Bezwzględnie należy reagować na wszelkie ślady obecności grzybów na ścianach czy framugach okien. Podstawą jest też częste wietrzenie pomieszczeń i ich regularne sprzątanie. Niestety nie ma możliwości całkowitego wyleczenia alergii. Im wcześniej jednak zostanie wykryta, tym uczulony ma większą szansę na skuteczną redukcję nieprzyjemnych objawów.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Ukąszenia owadów – które są groźne?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia