Ukąszenia owadów – które są groźne?

220

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ukąszenia owadów

Efektem ukąszenia owadów są zazwyczaj charakterystyczne, czerwone plamy oraz nieprzyjemny świąd. Niektóre ugryzienia jednak mogą być bardzo niebezpieczne. Podpowiadamy, których owadów lepiej unikać, a także jak reagować w przypadku groźnych reakcji alergicznych. 

Ukąszenia owadów – charakterystyczne ślady 

Komarzyce w porze wiosenno-letniej najczęściej atakują w miejscach, gdzie jest wilgotno, np. nad wodą. Ugryzienie tych owadów pozostawia po sobie charakterystyczny, czerwony obrzęk. Zwykle towarzyszy mu nieprzyjemne swędzenie skóry, które najlepiej łagodzić maścią z pantenolem lub aloesem. Ukąszenia przez komarzyce zwykle nie są groźne dla człowieka. Dużo groźniejsze może być ugryzienie przez meszki. Ślina tych owadów zawiera bowiem substancje toksyczne. Po ugryzieniu, oprócz obrzęku, może też pojawić się gorączka. Same dolegliwości skórne warto łagodzić preparatami, które działają także w przypadku ukąszenia przez komarzyce. Ogromny ból i opuchlizna pojawia się po użądleniu przez osę. Na podrażnione miejsca warto zastosować chłodzące kompresy. U osób, które są uczulone na jej jad, mogą pojawić się również bóle brzucha, zaburzenia oddychania czy niekontrolowane skurcze mięśni.

Ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów – groźne powikłania 

Jeśli chodzi o ukąszenie przez pszczołę, to podobnie jak w przypadku ugryzienia przez osę, może pojawić się opuchlizna oraz ból brzucha. Warto zaznaczyć, że użądlić może jedynie pszczoła robotnica, która jest samicą, gdyż samce nie posiadają żądła. Samo żądło należy także jak najszybciej usunąć. Należy tu jednak zachować ostrożność, dlatego zamiast robić to samemu, warto udać się po pomoc do lekarza. W bardzo łatwy sposób możemy z kolei rozpoznać ugryzienie przez pająka. Na ciele pojawiają się czerwone plamki, a samo miejsce wkłucia staje się obolałe i swędzące. W Polsce większość pająków nie jest jadowita, one same gryzą przede wszystkim w obliczu niebezpieczeństwa. Ugryzienia przez owady grożą nam nie tylko na zewnątrz. Pluskwy domowe są pasożytami, które żywią się ludzką krwią. Najczęściej atakują nas podczas snu. W ciągu dnia trudno je odnaleźć, gdyż chowają się w zaciemnionych miejscach. Charakterystyczną cechą ukąszenia są czerwone, swędzące plamy. 

Ukąszenia owadów – jak reagować? 

Jad niektórych owadów, (np. os i pszczół), może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Groźna reakcja rozwija się zwykle bardzo szybko. Jest to bezpośrednie zagrożenie dla życia, dlatego należy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy. Pierwszymi niepokojącymi objawami mogą być m.in. duszności, kołatanie serca czy opuchlizna twarzy. Charakterystycznym symptomem jest spadek ciśnienia krwi, które może prowadzić do omdlenia. Osoby mające świadomość uczulenia powinny nosić przy sobie tzw. pen z adrenaliną. W sytuacji wstrząsu można ją podać sobie samodzielnie lub z pomocą przeszkolonej osoby. Po wstrzyknięciu adrenaliny należy wezwać pogotowie. Ukąszenia owadów nawet jeśli nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia, to powodują nieprzyjemne objawy. Dzięki szybkiej reakcji można jednak zapobiec groźnym skutkom.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Jak zadbać o zdrowie w czasie upałów?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia