Co powoduje poślizg na drodze?

297

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Okres jesienno-zimowy to zdecydowanie zwiększone ryzyko, by wpaść w poślizg na drodze. Nagła sytuacja może przytrafić się każdemu kierowcy – bez względu na doświadczenie. Co powoduje, że na drodze jest niebezpiecznie? Jak sobie poradzić w razie niespodziewanego zdarzenia? 

Poślizg na drodze – rodzaje 

Pierwszy śnieg i przymrozki u wielu kierowców wywołują przerażenie. Choć instruktorzy jazdy przygotowują nas do nieoczekiwanych zachowań samochodu, to jednak w trudnej sytuacji często trudno nam zachować zimną krew. Tymczasem to właśnie refleks i racjonalne myślenie może uratować nie tylko nas, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeśli jadąc samochodem chcemy skręcić, a pomimo to pojazd wciąż jedzie prosto, to oznacza, że wpadliśmy w poślizg podsterowny. Problem spowodowany jest siłami odśrodkowymi, przez które samochód wynosi się na zewnątrz zakrętu. W tej sytuacji przede wszystkim nie należy skręcać auta na siłę, gdyż w ten sposób można jeszcze bardziej stracić kontrolę nad samochodem. Pomóc powinno zwolnienie prędkości połączone z hamowaniem awaryjnym. Kiedy przy zakręcie tył samochodu ucieka na zewnątrz, to mówimy o poślizgu nadsterownym. Spowodowane jest to środkiem ciężkości, które uciska na przednie koła. Przyczyną problemu jest też często zbyt duża prędkość. 

Poślizg na drodze – działania kierowców 

W przypadku poślizgu nadsterownego najlepiej jest skręcić kierownicą w kierunku, w którym zarzuciło tył auta. Podobnie jak w sytuacji poślizgu podsterownego niezbędne jest też hamowanie awaryjne. Przyczyn poślizgów na drodze zwykle upatrujemy w niekorzystnym stanie samej jezdni. Jest jednak wiele innych czynników powodujących nagłe sytuacje, nawet latem, w czasie korzystnych warunków pogodowych. Jedną z nich jest masa samochodu. Im większy pojazd, tym lepsza przyczepność. Istotny jest również stan amortyzatorów – te w złej kondycji nie zapewnią odpowiedniego docisku opon do drogi. Ponadto kierowcy powinni zwracać uwagę na rodzaj ogumienia. Za graniczną bezpieczną wysokość bieżnika w oponie uznaje się 1,6 milimetra. Okazuje się też, że i mocniejsze silniki mogą spowodować zerwanie przyczepności. Wszystko to przez napędzanie koła tuż po dodaniu gazu. Coraz częściej producenci samochodów projektują samochody, dzięki którym w sytuacji zagrożenia, przy nagłym hamowaniu, łatwo można odzyskać kontrolę nad pojazdem.

 

Poślizg na drodze – jak się zachować? 

Co robić gdy już dojdzie do poślizgu? Wiele zależy tu od rodzaju naszego auta. Gdy tracimy przyczepność w samochodzie z systemem ABS, wówczas trzeba wcisnąć hamulec i czekać na pomoc ze strony systemu. W samochodach bez ABS należy z kolei hamować pulsacyjne. W ten sposób koła same powinny odzyskać swoją przyczepność. Szczególnie jesienią najważniejsze jest jednak zmniejszenie prędkości. Wyprowadzenie auta z poślizgu wymaga dobrej praktyki. Ważne w tym wypadku jest doświadczenie kierowcy. Okazuje się, że nie tylko warunki atmosferyczne mogą spowodować nagłą, niebezpieczną sytuację na drodze. Zachowując jednak racjonalne myślenie możemy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale i wielu innych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu „Bezpieczni na Mazowszu” – Bezpieczeństwo na drodze jesienią i zimą

Foto: Canva.com

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Zobacz także: Dramatyczne wypadku Formuły 1

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia